Koka-kola u EU pod sumnjom da obmanjuje potrošače; u Hrvatskoj trovanje njenim pićima

Koka-kola u EU pod sumnjom da obmanjuje potrošače; u Hrvatskoj trovanje njenim pićima

Sumnja se da su kompanije Koka-Kola, Nestle i Danon dovodili potrošače u zabludu, navodi se u tužbi Evropske organizacija potrošača i dveju grupa za zaštitu životne sredine.

Kako se navodi, kompanije Koka-Kola, Nestle, Danone "lažno tvrde" da njihove plastične flaše mogu da se recikliraju 100 odsto.

ARHIVA PPNS NEĆEMO IZBACITI PLASTIČNE FLAŠE, KUPCI IH ŽELE - BEA PEREZ (KOKA-KOLA)

Nećemo izbaciti plastične flaše, kupci ih žele - Bea Perez (Koka-kola)
U žalbi se navodi da ove tvrdnje dovode potrošače u zabludu, naročito kada su propraćene zelenim slikama ili brendovima na ambalaži, prenosi BBC.

Pomenute kompanije navode da su njihove plastične flaše za vodu napravljene 100 odsto od recikliranog materijala ili da su napravljene od materijala koji može da se 100 odsto reciklira, a tužioci smatraju da to nije istina.

Tužioci insistiraju na tome da se boce nikada ne prave u potpunosti od recikliranih materijala, a mogućnost njihovog recikliranja zavisi od brojnih faktora, uključujući dostupnu infrastrukturu.

"Dokazi su jasni - plastične flaše se jednostavno ne recikliraju u beskraj. Podatak da se boce recikliraju 100 odsto tehnički nije ostvariv, a i boce od reciklirane plastike štete ljudima i planeti", rekla je advokatica Roza Pričard iz organizacije Klajent ert, koja je podnela tužbu.

Ona smatra da kompanije umesto reciklaže treba da se usredsrede na smanjenje količine plastike koju koriste.

Koka-Kola je na tužbu reagovala saopštenjem u kome se navodi da su poruke na njenoj ambalaži utemeljene. Danone je naveo da ulaže u reciklažu, dok se kompanija Nestle se još uvek nije oglasila.

ARHIVA PPNS PROVERA "ZELENOG MARKETINGA" NA INTERNETU: POLA TVRDNJI O EKOLOŠKOJ PRIHVATLJIVOSTI BEZ DOKAZA

Provera ’zelenog marketinga’ na internetu: pola tvrdnji o ekološkoj prihvatljivosti bez dokaza
Termin "zeleno pranje" ("greenwashing") se koristi kada kompanije lažno označavaju svoje proizvode kao ekološki prihvatljive. To može da zbuni potrošače koji veruju da kupovinom tih proizvoda pomažu životnoj sredini.

Foto: Greenpeace; Coca-cola
Izvor: Tanjug, BBC, 7. 11. 2023.


Objava organizacije Klajent ert



Podržavamo pravni postupak protiv Koka-kole, Nestlea i Danonea zbog njihovih pogrešnih tvrdnji o recikliranju

Zajedno sa ekološkom koalicijom za standarde (ECOS), podržavamo Bureau Europeen des Unions de Consommateurs (BEUC) u podnošenju pravne žalbe Evropskoj komisiji protiv tri giganta u oblasti hrane i pića, zbog njihove upotrebe obmanjujućih tvrdnji "100% reciklirano" ("100% recyclable", "100% recycled") o plastičnim bocama za vodu koje se prodaju širom Evrope.

U čemu je problem?

Verovatno smo svi videli slogane na plastičnim bocama za vodu, koji tvrde da je boca "100% reciklirana". Međutim, tvrdnje poput ovih, koje se obično nalaze na plastičnim bocama za vodu širom Evrope, ili su nejasne, činjenično netačne ili nisu potkrepljene i sugerišu da se boce mogu reciklirati u beskonačnoj kružnoj petlji, što jednostavno nije tačno.

Dokazi pokazuju da ne postoji takva stvar kao što je zaista kružna plastika i da reciklaža – iako je manje štetna od drugih metoda odlaganja otpada – ne može rešiti pogoršanu krizu plastičnog zagađenja. Proces reciklaže zapravo kontinuirano degradira svojstva plastike, čineći "beskonačno" recikliranje nemogućim. U stvari, samo 9% ikada napravljene plastike je reciklirano, a očekuje se da će se proizvodnja nove plastike utrostručiti do 2060. godine.

Ove tvrdnje o recikliranju takođe ne uzimaju u obzir sve delove plastične boce za vodu, kao što su poklopci i etikete, koji nisu napravljeni od potpuno – ili uopšte – reciklirane plastike i mnogo je manje verovatno da će se efikasno reciklirati.

Realnost je da plastika za jednokratnu upotrebu nije ni kružna ni održiva. Reciklaža nikada ne može dostići ogromnu količinu plastike proizvedene na našoj planeti. Rosa Pritchard, advokat Client Earth

Jednostavno, proizvodimo previše plastike, a ljudi i planeta se dave u njoj. Reciklaža nije zadovoljavajuće rešenje, a kompanije ne bi trebalo da impliciraju potrošačima da su plastične boce ikada održiv izbor.

Koja je pravna radnja?


Podržali smo BEUC u podizanju "spoljnog upozorenja" Evropskoj komisiji i Mreži za saradnju u zaštiti potrošača protiv Koka-kole, Nestlea i Danonea zbog sumnje na rasprostranjeno kršenje zakona o zaštiti potrošača.

"Spoljno upozorenje" je važan alat koji omogućava određenim subjektima – kao što je BEUC – da podnesu žalbe Mreži za saradnju za zaštitu potrošača i Evropskoj komisiji, što znači da mogu podneti dokaze o poslovnim praksama za koje sumnjaju da krše zakon o zaštiti potrošača direktno organu za sprovođenje vlasti.

Ovde dostavljeno spoljno upozorenje tvrdi da izjave o reciklaži plastičnih flaša za vodu, koje su često pojačane "zelenim" slikama i generičnim ekološkim frazama, mogu navesti potrošače u zabludu da posmatraju boce za jednokratnu upotrebu kao "održivi" izbor, kada je to jednostavno nije slučaj. Najodrživiji način konzumiranja vode je upotreba flaše koja se može ponovo puniti i pijaće vode iz slavine.

Dokazi su jasni – plastične flaše za vodu se jednostavno ne recikliraju iznova i iznova da bi postale nove boce u Evropi. "100%" stopa recikliranja za boce tehnički nije moguća i, samo zato što su boce napravljene od reciklirane plastike, ne znači da ne štete ljudima i planeti. Tamo gde se otpad može reciklirati, potrošači treba da nastave sa svojim dobrim radom.

Recikliranje je manje štetno od drugih metoda odlaganja, poput spaljivanja ili deponije. Ali važno je da kompanije ne prikazuju recikliranje kao srebrni metak za plastičnu krizu. Umesto toga, oni moraju da usredsrede napore na smanjenje plastike na izvoru. Kompanije su u jedinstvenoj poziciji da promene način na koji konzumiramo, ali trenutno ove tvrdnje – za koje smatramo da su obmanjujuće – otežavaju potrošačima da donesu dobar ekološki izbor, rekla je Roza Pritčard, advokat Client Earth.

Da li je reciklaža vredno truda?


Recikliranje je manje štetno od spaljivanja plastike ili odlaska na deponiju. A potrošači bi i dalje trebalo da recikliraju gde god je to moguće.

Ali, "reciklabilnost" plastične boce za vodu zavisi od mnogo različitih spoljnih faktora, kao što je lokalna infrastruktura kada uđe u sistem za reciklažu. U EU, stopa recikliranja plastičnih boca je približno 50%, a samo 30% se koristi za pravljenje novih flaša. Ostatak ide na proizvode poput tekstila, koji se generalno ne mogu reciklirati i veća je verovatnoća da će završiti na deponiji ili u spalionici, izazivajući zagađenje i doprinoseći klimatskim promenama.

Kombinovani efekat tvrdnji o reciklaži na ovim bocama rizikuje da potrošače širom Evrope ubedi da plastična ambalaža za jednokratnu upotrebu ne šteti životnoj sredini, dok odvlači pažnju sa hitne potrebe da se u velikoj meri smanji proizvodnja plastike širom sveta.

ARHIVA PPNS KOKA-KOLA GODIŠNJE PROIZVEDE 100 MILIJARDI PLASTIČNIH FLAŠA - PETINU UKUPNOG BROJA U SVETU

Koka-kola godišnje proizvede 100 milijardi plastičnih flaša - petinu ukupnog broja u svetu
Samo reciklaža nije rešenje za krizu zagađenja plastikom. Kompanije kao što su Koka-kola, Nestle i Danon treba da smanje proizvodnju plastike na izvoru i prestanu da koriste tvrdnje koje bi mogle da obmanu potrošače.

Šta je sledeći korak?

Sada kada je spoljno upozorenje podneto, sačekaćemo odgovor Evropske komisije.

Izvor: Client Earth, 7. 11. 2023.


Trovanje u Hrvatskoj vodom Koka-kole ("romerquelle emotion blueberry pomegranate", 330ml)

Oglasila se Coca-Cola Hrvatska o slučaju ozljeđivanja vodom Romerquelle
Nakon što je u riječkoj bolnici hospitalizovana jedna osoba zbog sumnje na povredu jednjaka posle konzumacije mineralne vode u jednom kafiću, još dva pacijenta su zbog sličnog trovanja pićem zbrinuta u Kliničko-bolničkom centru Zagreb, preneli su hrvatski mediji.

Još dva misteriozna slučaja trovanja u Hrvatskoj

Prethodno su se društvenim mrežama proširile glasine o trovanju u riječkim kafićima, uz upozorenje građanima da ne konzumiraju sokove i vode koje proizvodi Koka-kola jer uzrokuju oštećenje jednjaka i želuca.

Jedan od mladića je došao na hitan prijem u KBC Zagreb nakon što je popio gazirano piće. Kod njega su utvrđene blage korozivne povrede ždrela i blage erozivne promene gornjeg dela jednjaka.

"Srećom, nije bilo težih povreda. Mladić je dobro i pušten je na kućno lečenje uz propisanu terapiju i ne očekujemo neke veće komplikacije u njegovom slučaju", rekao je za HRT doktor Tihomir Bradić.

O drugom pacijentu iz Zagreba još uvek nema pouzdanih informacija i tačne dijagnoze.

ARHIVA PPNS FUD VOČ: SLATKA PIĆA PROBLEMATIČNA - KALORIČNA, NEHRANLJIVA; KOKA-KOLA: NAPICI NEPOVEZANI SA NEZDRAVIM POVEĆANJEM TEŽINE (VIDEO)

Fud voč: Slatka pića problematična - kalorična, nehranljiva; Koka-kola: Napici nepovezani sa nezdravim povećanjem težine (VIDEO)
"Čitav niz okolnosti tera na zabrinutost"

Hrvatski ministar zdravstva Vili Beroš obišao je večeras pacijente u KBC Zagreb, saopštilo je Ministarstvo zdravstva.

Beroš je istakao da je najvažnije da je zdravstveno stanje svih pacijenata stabilno, ali je naglasio da čitav niz okolnosti tera na zabrinutost.

"U trenuku dok smo imali samo jednog bolesnika sa područja Rijeke, situacija je bila potpuno drugačija. Sve institucije postupaju. U toku je postupanje Državnog odvjetništva, policije i Državnog inspektorata", rekao je Beroš.

"Iste dijagnoze, ali nije reč o istim pićima"

Beroš je obećao da će obavestiti javnost kada bude bilo više informacije o povezanosti ovih događaja. Naveo je da je od Državnog inspektora dobio informaciju da će preliminarni nalazi biti gotovi u sredu.

Hrvatski ministar je pozvao na opšti oprez kod konzumaciji kupovnih pića, uz napomenu da se u dosadašnjim slučajevima radilo o različitim pićima i različitim vrstama ambalaže koja je napunjena u različitim državama.

"Potvrđeno je da se radi o istim dijagnozama, ali nije reč o istim pićima. U Rijeci se radilo o "romerquelle" u staklenoj boci u ugostiteljskom objektu, a u prvom slučaju u Zagrebu radi se o "koka-koli" u plastičnoj boci kupljenoj u automatu na fakultetu. Na terenu je Državni inspektorat i službe pokušavaju ustanoviti o čemu se tačno radi", rekao je Beroš za Indeks.

Otrovana voda Romerquelle samo je zadnji slučaj, pogledajte koliko je  štetnih proizvoda nađeno na policama… – Paraf
"Voda povezana sa trovanjem u Hrvatskoj nije u portfoliju u Srbiji"

Nakon prvog slučaja u Rijeci, oglasila se hrvatska Koka-kola i potvrdila da je jedan slučaj trovanja povezan sa njihovim pićem "romerquelle emotion blueberry pomegranate" u staklenoj bočici od 330 mililitara.

"Svesni smo izolovanog slučaja povezanog sa jednom staklenom bočicom romerquelle emotion blueberry pomegranate od 330 mililitara. Izražavamo našu duboku zabrinutost i nadamo se brzom i potpunom oporavku osobe uključene u ovaj slučaj. U potpunosti smo otvoreni za saradnju sa svim nadležnim telima", rekli su iz Koka-kole za portal Indeks.

Kompanija Koka-kola HBC Srbija saopštila je da se voda koja je povezana sa slučajem trovanja u Hrvatskoj ne nalazi u portfoliju te kompanije na srpskom tržištu.

Slučaj trovanja pićem iz flašice u Hrvatskoj nije prvi, prethodila su mu još najmanje dva za koja je javnost saznala.

Foto: Antena Zadar; Paraf
Izvor: RTS, 7. 11. 2023.


IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv GMO u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html