Dobrinja je selo u kome još ima života i mladosti. Više od 3.000 ljudi vezalo je svoje živote za ovo selo i za zemlju od koje većina njih i živi.
Oko milion kilograma krompira godišnje se proizvede na području Dobrinje kao i stotine tona maline, kupine, jabuke i šljive i na desetine hiljada kilograma mesa i meda. U Dobrinji je rođen rodonačelnik moderne srpske države Miloš Obrenović koji je u svom rodnom selu ostavio nekoliko zadužbina; Crkvu Svetih apostola Petra i Pavla, osnovnu školu, vajat i česmu. U porti crkve u Dobrinji počivaju Miloševa braća i njegov otac Teodor.
Istraživači litijuma nisu zaobišli ni Dobrinju. Uz još devet požeških sela, Dobrinja je predviđena kao mesto za eksploataciju i budući rudnik litijuma. U januaru ove godine Ministarstvo rudarstva i energetike, firmi „Litijum Jadar" izdalo je dozvolu za istraživanje litijuma, bora, geotermalnih voda i izvora pijaće vode na području Požege i Kosjerića.
U aprilu ove godine istraživači iz „Jadar Litijuma" su došli na teritoriju Dobrinje i započeli kopanje i uzimanje uzoraka, na privatnim posedima, bez saglasnosti vlasnika parcela i bez naloga za rad. Meštani Dobrinje su pozvali policiju i uz njihovu pomoć oterali istraživače sa svojih parcela, na koje su protivzakonito ušli.
Stanovnici Dobrinje, ali i drugih sela sa teritorije Požega na kojima je predviđena eksploatacija litijuma istrajni su u svojoj odluci da njihovo područje i dalje bude zeleni rudnik, a ne rudnik litijuma.
Urednik: Branko Stanković
Snimatelj: Darko Bursać
Montaža: Marija Baronijan Šašić
Urednik emisije Branko Stanković autor je 18 dokumentarnih filmova i dve drame koje su ekranizovane na RTS-u, a i mnoštva dokumentarnih emisija, koje su, kao i filmovi, nagrađivane na domaćim i međunarodnim festivalima.