Litijum pronađen kod Lopara (RS, BiH), opštinа najavljuje referendum

Litijum pronađen kod Lopara (RS, BiH), opštinа najavljuje referendum

Švajcarska kompanija "ArCore AG" pronašla je litijum kod Lopara nakon istraživanja koja traju četiri i po godine, a građani će posle svih relevantnih izveštaja referendumom odlučiti da li žele da se ove mineralne sirovine kopaju.

Iz ove kompanije, čija je ispostava u Laktašima, saopšteno je da su uspešno završena sva potrebna istraživanja za otkrivanje nalazišta mineralnih sirovina u regiji opštine Lopare.

"Sve je sprovedeno uz striktno poštovanje zakonske regulative i u skladu sa najvišim geološkim i ekološkim standardima koji važe za ovu vrstu istraživanja, kako na lokalnom, tako i na međunarodnom nivou. Kompanija ispunjava sve uslove za podnošenje zahteva za dodelu koncesije za korištenje ovog evropskog nalazišta mineralnih sirovina. Licencu za istraživanje nalazišta mineralnih sirovina dobili smo 2018. godine, a u periodu od 2020. do 2022. godine usledile su tri intenzivne faze istraživanja. Mineraloški sadržaj ležišta, koji se istražuje u poslednje četiri i po godine, sadrži značajne količine litijum-karbonata, magnezijuma, kalijuma i bora", navedeno je u saopštenju.

Inače, ove sirovine se nazivaju "sirovinama budućnosti" i ključne su u proizvodnji baterija za elektromobilnost ili skladištenje energije, u medicini, farmaceutskoj industriji i drugim oblastima, čije snabdevanje postaje sve izazovnije.

Matijas Šmid, predsednik Odbora direktora ArCore, kazao je da su dosadašnji rezultati pokazali mogućnost ekološki opravdanog korišćenja mineralnih sirovina sa fokusom na "zelenu" eksploataciju, sa smanjenom emisijom ugljen-dioksida i demografski povoljnim uticajem na celokupnu zajednicu Lopara.

"Potrebno nam je lokalno stanovništvo, kome takođe želimo dati trajnu perspektivu u njihovoj matičnoj regiji. Osim toga, postojaće potreba za imigracijom stanovništva za rad u modernom rudniku i u srodnim aktivnostima", naveo je Šmid, čime je potvrdio da ova kompanija želi koncesiju na eksploataciju ovih sirovina.

Ipak, kako kaže Rado Savić, načelnik opštine Lopare, građani će referendumom odlučiti da li žele eksploataciju litijuma, ali tek nakon svih izveštaja relevantnih institucija i dokaza da eksploatacija neće uticati na životnu sredinu.

"Upoznati smo sa istraživanjima, a švajcarska firma istraživanja vrši od 2018. godine i ima sve dozvole resornog ministarstva. Trenutno se ništa ne radi. Očekujemo zvaničnu prezentaciju rezultata i nakon toga uključivanje stručne javnosti. Mi ćemo tražiti mišljenje relevantnih institucija RS i Srbije u kojoj meri to utiče na životnu sredinu, kao i tehnologija koju bi eventualno primenjivali. Ako bi u nekom trenutku došlo do otvaranja rudnika, moramo znati koja će se tehnologija primenjivati i kako će to uticati na životnu sredinu i zdravlje građana. Mislim da ćemo definitivnu odluku doneti referendumom građana. Samo istraživanje po sebi nije prouzrokovalo narušavanje ekosistema, ali da bi se nastavilo dalje, potrebna su mišljenja relevantnih institucija i da se to transparentno sagleda, a mi ćemo odrediti onako kako naši građani budu rekli", istakao je Savić i dodao da su građani zabrinuti, i to najviše zbog protesta zbog litijuma u Jadru u Srbiji.

Podsećamo, veliki protesti građana u mnogim sredinama u Srbiji su doveli do toga da Vlada Srbije 20. januara 2022. godine ukine Uredbu o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta "Jadar".

ARHIVA PPNS VLADA UKINULA PROSTORNI PLAN ZA JADAR

Vlada ukinula prostorni plan za Jadar
Oglasio se i ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, koji je kazao da je Ministarstvo upoznato sa istraživanjima, te da je svaki projekat koristan za Republiku Srpsku.

"U ovoj fazi istraživanja potvrđeno je postojanje te sirovine na tom području. Videćemo kasnije kako će se ta aktivnost odvijati, daleko je od toga da će doći do eksploatacije i razvijanja proizvodnje. Sve institucije imaju pozitivan stav prema istraživanjima, a eventualna proizvodnja i prateće aktivnosti otvorile bi do 1.000 lokalnih radnih mesta direktno i između 3.000 i 5.000 radnih mesta indirektno, što bi ekonomski revitalizovalo celu regiju", naglasio je Đokić.

Neki mediji su objavili da je pronađeni litijum kod Lopara vredan oko 10 milijardi dolara, te da bi, ako se eventualno počne kopati, iskopavanja trajala oko 65 godina.

Nemanja Vukojević
Izvor: Nezavisne, 13. 10. 2023. 


TV PRILOG: BN PORTAL


Švajcarska kompanija Arcore najavila projekat proizvodnje neophodnih sirovina u Loparama


ArCore ulaganja d.o.o. poseduje sedište u Banja Luci i poslovnu jedinicu u Loparama. Kompanija je potpunom vlasništvu ArCore, međunarodno aktivna rudarske kompanija. sa sedištem u Zugu, Švajcarska. Švajcarska kompanija je specijalizovana za razvoj identifikovanih mineralnih nalazišta u jugoistočnoj Evropi. Projekt Lopare trenutno je u fokusu njihovog delovanja.

Mathias Schmid, predsednik odbora direktora ArCore u Zugu, Švajcarska, dodaje:

“Projekat Lopare je u završnoj fazi testiranja svojih istraživanja. Neke studije su još u toku, ali očekujemo da će svi rezultati biti finalizirani u narednih nekoliko meseci, omogućavajući privrednu revitalizaciju Lopara i cele regije. Želimo istaći da su dosadašnji rezultati pokazali mogućnost ekološki opravdanog korišćenja mineralnih sirovina sa fokusom na ‘zelenu’ eksploataciju, sa smanjenom emisijom CO₂ i demografski povoljnim uticajem na celokupnu zajednicu Lopara.

Aleksandar Petrović, potpredsednik ArCore u Zugu, Švajcarska, dodaje:

“Rezultati naše faze istraživanja i naši koncepti za naredne operacije pokazuju da je ekološki i društveno odgovorno iskopavanje metala i minerala od ključne važnosti za budućnost u Evropi. Ovo nije jedino obećanje koje smo dali za Loparski kraj. Kada dobijemo koncesiju za eksploataciju, projekat bi trebao postati pouzdan faktor za prosperitet regije i pomoći da se osiguraju snabdevanje kritičnim sirovinama budućnosti za evropsku industriju, dugi niz decenija”.


Saopštenje kompanije Arcore

Proces istraživanja po najvišim međunarodnim standardima

ArCore je 2018. godine ishodovao licencu za istraživanje nalazišta mineralnih sirovina u tradicionalnom rudarskom regionu Lopara – zajedno sa svim relevantnim istorijskim podacima koje su prethodni istraživači već prikupili na tom području. U periodu od 2020. do 2022. godine usledile su tri intenzivne faze istraživanja, a nalazište minerala je konačno naučno procenjeno i potvrđeno 2022. prema australijskim JORC standardima. Za ovaj proces bio je zadužen CSA Global. Kao stručnjaci za geologiju i rudarstvo, oni su deo ERM grupe, najveće svetske konsultantske firme koja se fokusira isključivo na tehničku i održivu izvodljivost projekata ove vrste.

Ove godine usledio je sertifikat Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srpske (Rešenje o potvrdi rezervi), kojim se i sa zvanične strane potvrđuje potencijal ležišta. O količini i tačnom minerološkom sastavu ležišta javnost će biti obaveštena čim analize budu konačno završene u narednim mesecima.

Osim toga, u istraživanju ležišta i razvoju projekta učestvovale su brojne druge renomirane kompanije i institucije iz Evrope, SAD-a, Australije i Loparskog kraja. Evropske institucije kao što su European Raw Materials Alliance (ERMA), EIT Raw Materials i European Lithium Institute (eLi) prepoznaju važnost ovog projekta za celi kontinent i snažno ga podržavaju. Nemačka agencija za mineralne sirovine (DERA) takođe smatra relevantnim sve evropske projekte litijuma kako bi se smanjila trenutno dominantna zavisnost od uvoza i tako omogućila planove širenja lokalne industrije.

PRILOG PPNS Materials for Energy Storage and Conversion A European Call for Action


Regionalno ukorenjen projekat sa velikim potencijalom za regiju Lopare, RS i BiH

ArCore ne samo da je lokalno prisutan, već ima i veliko iskustvo u regionu kroz svoje rukovodeće osoblje. Grupa je tokom celog projekta blisko sarađivala sa opštinom Lopare i Republikom Srpskom u okviru procesa predviđenih zakonom. Na obe strane celi proces je vođen striktno po zakonu. Time je omogućen nezavisan, pravno osiguran proces istraživanja po najvišim geološkim i ekološkim standardima. ArCore ovim potvrđuje pozitivan stav svih relevantnih institucija u Republici Srpskoj i njihovu opredeljenost ka razvoju Projekta Lopare.

Sve zainteresovane strane vide potencijal projekta za region. Vladimir Rudić, direktor ArCore ulaganja d.o.o., kaže: “Dolazim iz ove regije i stoga me čini posebno ponosnim što projektom Lopare obezbeđujemo bitan faktor prosperiteta za celu regiju. Proizvodnja i prateće aktivnosti će otvoriti do 1.000 lokalnih radnih mesta direktno i između 3.000 i 5.000 radnih mesta indirektno, ekonomski revitalizirajući celu regiju. Takođe se zahvaljujemo zajednici Lopare i njenim građanima na podršci tokom celog procesa istraživanje i drago nam je što nismo doživeli nijednu primedbu s njihove strane”.


Posvećenost odgovornom rudarstvu – ostvarivanje ekološkog i društveno odgovornog rudarstva

ArCore je izričito posvećen konceptu “odgovornog rudarenja” i održivom generisanju vrednosti za regiju Lopare, Republiku Srpsku, Bosnu i Hercegovinu i Evropu. Tokom čitavog projekta do danas, ArCore je bio u bliskom kontaktu sa lokalnim i evropskim institucijama, ekološkim udruženjima i drugim nezavisnim partnerima. Različiti izveštaji nezavisnih stručnjaka dokazuju da je rudarstvo moguće izvesti ekološki i društveno opravdano u skladu sa 17 ciljeva održivog razvoja UN-a, evropskim standardima (ISO 9001, IS0 14000, OHSAS 18000) i zvaničnim zahtevima Republike Srpske.

Jürgen Schlichting, član savetodavnog odbora ArCore u Zugu, Švajcarska: “Projekat Lopare nije samo značajan korak ka osiguranju važnih evropskih sirovina, već je i dokaz posvećenosti ArCore-a ekološki i društveno odgovornom rudarstvu. Kako ulazimo u fazu planiranja proizvodnje, nastavićemo da radimo sa lokalnim i međunarodnim partnerima kako bismo osigurali održivu proizvodnju i pozicionirali ArCore kao važnog učesnika na globalnom tržištu sirovina”.

Izjave evropskih institucija o projektu Lopare

Evropska alijansa za sirovine (ERMA): “ERMA trenutno procenjuje projekat, nakon početne pozitivne procene njegovog potencijala, mogućim za snabdevanje industrije EU. sa litijumom i borom. Projekti kao što je ovaj mogu imati potencijal održivog snabdevanja resursima iz Evrope i istovremeno pomažu razvoju lokalne infrastrukture i ekonomije. Radujemo se što ćemo pomoći našem članu ArCore u razvoju društveno i ekološki odgovornog projekta koji je u skladu s delokrugom i vizijom Zakona o kritičnim sirovinama.”

Dr Andreas Bittner, izvršni direktor Evropskog instituta za litijum eLi: “Mi u eLi-u pratimo našeg člana ArCore od 2021. godine i radujemo se njegovom daljem razvoju rudnika Lopare s velikim zanimanjem.”

Izvor: Dolina Lasve, 10. 10. 2023.

Najvrednije rudno bogatstvo litijum - pravi razlog frke oko imovine u RS?

Potencijal reka, energetski sektor, plodna zemlja – to je najveće bogatstvo ove zemlje. No, često se zaboravljaju rudnici.

FACE TV objavila je prilog u kojem, kako navode, objašnjavaju zašto Dodik želi raspad države – samostalnost entiteta. Ističu, svi interesi su u imovini – državnoj, koja po Dodiku mora postati entitetska.

Zaboravljeni rudnici

Potencijal reka, energetski sektor, plodna zemlja – to je najveće bogatstvo ove zemlje. No, često se zaboravljaju rudnici.

U Loparama, na istoku zemlje, pronađena je žila, rudnik litijuma, najvrednijeg rudnog bogatstva u svetu. Neuporedivo vrednijeg od zlata. Procene su da se rudnik može koristiti narednih najmanje 65 godina. Procena bogatstva ovog rudnika je desetine milijardi dolara u početku, stotine milijardi dolara do kraja eksploatacije.

Preko puta Lopara je Jadar u Srbiji. Tamo je pronađena, navode u prilogu iz FACE TV, očigledno ista žila litijuma, no građani, eko aktivisti, meštani i opozicija su zaustavili projekt ekspoatacije Rio Tinta, svetske rudarske kompanije.

ARHIVA PPNS IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU

Iz SANU ministarki - o projektu Jadar: Mnogo nedorečenosti o rešavanju velikih problema i pogubnog uticaja na životnu sredinu
FACE otkriva promo film kompanije koja je vršila iskopavanja i koja će vršiti i otkopavanja litijuma u Laktašima. Kompanija je Švajcarska – Arcore. No, navode, caka je u tome da je nakon nekoliko firmi, posebno iz Slovenije, koje su otkrivale rudnik litijuma u Laktašima, Dodikovom mestu, Arcore osnovao novu kompaniju za rudnik Lopare – Arcore ulaganja d.o.o. Laktaši.

PRVI PRVI NA SKALI PRVI PRVI NA SKALI Kragujevac Litijum pronađen kod Lopara (RS, BiH), opštinа najavljuje referendum 2023
Podatak iz filma: Ranija istraživanja u regiji Lopare bila su sporadična. 1998. godine "Rio Tinto" izbušio pet bušotina, a "Lithium ALB" još tri 2012. godine 

Pitanje državne imovine

Pitanje državne imovine već je dugo aktuelno, posebno nakon što je Republika Srpska počela da knjiži imovinu na entitet, iako je Ustavni sud BiH u nekoliko presuda naglasio da je pitanje državne imovine u nadležnosti države, pa ono može da se rešava samo u okvirima Parlamentarne skupštine BiH.

Milorad Dodik duže vreme odbija bilo kakav predlog da se razgovara o imovini jer smatra da je to pitanje rešeno Dejtonskim mirovnim sporazumom.

’’Ugovor o sukcesiji ne može da bude osnova da se menja Ustav BiH i vrši revizija pitanja imovine, niti pak mogu odredbe i stavovi izmišljene i nepostojeće strukture koja se zove PIC (Veće za implementaciju mira) da budu obavezujući kako bi se intervenisalo i menjao Ustav’’, kazao je nedavno Dodik.

Kazao je kako je Ustavni sud BiH, referirajući se na pitanje imovine, ’’bio politički instrumentalizovan i da je izašao iz okvira odlučivanja’’.

’’Odbijamo bilo kakav predlog da razgovaramo o imovini jer smatramo da je to pitanje rešeno. Mi odbijamo mogućnost da se prihvati nametnuti zakon od lažnog visokog predstavnika’’ naveo je Dodik, zapretivši kako će, ukoliko takav zakon bude nametnut, biti održana sednica NS RS-a i odmah nakon toga proglasiti nezavisni status RS-a.

Izvor: Bljesak, 1. 10. 2023.

VIDEO: PROMO FILM (4:02-8:37)

IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
Osnovna istraživanja litijuma i sva primenjena geološka istraživanja nisu dozvoljena Programom zaštite životne sredine u Kragujevcu od 2023-2033

PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS 
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)

SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM 

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://prviprvinaskali.com/clanci/dren/ekologija/mali-vodeni-ekosistem-u-botanickoj-basti-realizovan-projekat-ug-svetli-horizonti.html http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html