VLADA UKINULA PROSTORNI PLAN ZA JADAR
(PREGLED OBJAVA IZ 2014)
26. februar 2014.
Poseta ambasadora Kanade opštini G. Milanovac
Predsednik opštine Milisav Mirković sa saradnicima upriličio je danas prijem za Ambasadora Kanade nj.e. Romana Vaščuka i šefa odeljenja za politička i ekonomska pitanja i odnose sa medijima u Ambasadi Vladanom Miladinovićem.
Incijativa za posetu Kanadskog Ambasadora opštini Gornji Milanovac potekla je iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), odnosno predsednika Izvršnog odbora NALED gospodina Darka Vukobratovića, a povodom realizacije projekta "Rudarstvo: Promovisanje ekonomskog upravljanja i razvoja za demokratsku tranziciju". Naime,NALED u saradnji sa konsultantskom kućom "Breakthrough" d.o.o. uz finansijsku podršku Kanada Fonda sprovodi projekat usmeren na politiku razvoja rudarstva, zakona i propisa koji su u skladu sa najboljom međunarodnom praksom. Ovim inicijativama za posetu odabranih lokalnih samouprava u Srbiji, opština Gornji Milanovac je izdvojena i uključena kao partner u NALED-ovom budućem angažovanju u ovoj oblasti.
Na sastanku u organizaciji opštine Gornji Milanovac projekat i aktivnosti na projektu predstavili su ambasador Kanade Roman Vaščuk, predsednik izvršnog odbora NALED-a Darko Vukobratović, predstavnici izvršne kancelarije NALED-a i konsultantske kuće "Breakthrough", kao i pravni i ekonomski konsultanti. Govorilo se o ukupnom ekonomskom potencijalu rudarskog sektora u Srbiji, izneta su rešenja iz novog nacrta zakona o geološkom istraživanju i rudarstvu i mogućim negativnim efektima koje ta rešenja imaju na razvoj rudarskog sektora i opštinske budžete. Takođe, reči je bilo o izradi Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara koji je ponovo aktuelan, a NALED je, uz predstavnike Ministartsva finansija, član radne grupe koja je na tome angažovana.
Nakon radnog sastanka, Ambasador Kanade nj.e. Roman Vaščuk imao je priliku da poseti kompaniju "Metalac" i privredno društvo Rudnik i flotaciju "Rudnik" i da informativno sazna o privrednim delatnostima ovih prestižnih kompanija kod nas i u inostranstvu, što doprinosi razmatranju mogućnosti privrednih razmena i plasmana proizvoda gornjomilanovačkih privrednika na Kanadskom tržištu.
Izvor: Gornji Milanovac
27. februar 2014.
Poseta kanadskog ambasadora opštini Žagubica - Saradnja u oblasti rudarstva
Rudarstvo predstavlja veoma perspektivnu granu i dobru osnovu za razvoj srpske ekonomije imajući u vidu do sada potvrđena rudna bogatstva u našoj zemlji ali i u opštini Žagubica. Kanada je vodeća zemlja u svetu po pitanju stepena razvijenosti rudarstva i zokonske regulative.
Kanada Fond pruža finansijsku podršku projektu „Rudarstvo: Promovisanje ekonomskog upravljanja i razvoja za demokratsku tranziciju“, koji u Srbiji realizuju Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i konsultantska kuća Breakthrough d.o.o.
Čelni ljudi ovog projekta bili su učesnici okrulog stola na temu „Rudarstvo: ekonomski potencijal“ koji je lokalna samouprava Žagubice organizovala 24. februara. Uvaženi gost opštine Žagubica bio je njegova ekselencija Roman Vaščuk, Ambasador Kanade u Republici Srbiji.
Važeći Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima sadrži brojne nedostatke i otežavajuće okolnosti za potencijalne investitore u ovoj oblasti, i upravo ovaj projekat ima za cilj da ubrza donošenje novog Zakona po uzoru na najbolje svetske prakse u rudarstvu. Donošenje novog Zakona ubrzalo bi i proces otvaranja rudnika zlata na Crnom Vrhu, gde je nedavno završeno geološko istraživanje od strane kanadske kompanije Avala resurs, što bi za Žagubicu značilo unapređenje ekonomskog razvoja opštine i povećanje zaposlenosti.
Na području opštine radi RMU „Jasenovac“ Krepoljin, Rudnik kalcita na Crnom Vrhu i preduzeće „Mermer“ koje radi na eksploataciji i preradi kamena.
Domaćin okruglog stola bio je predsednik opštine Žagubica Safet Pavlović koji je na početku u najkraćem predstavio opštinu i istakao značaj sastanka za lokalnu zajednicu:
„Posmatrajući naša strateška opredeljenja koja se baziraju na unapređenju uslova za bolju iskorišćenost raspoloživih resursa, sigurno je da današnja tema „Rudarstvo-ekonomski potencijal“, od izuzetnog značaja za našu lokalnu zajednicu. Lokalna samouprava daje punu podršku ovakvim inicijativama i pozitivnim idejama. I za sam kraj zahvalio bih se u ime opštine na ukazanom poverenju da naša lokalna samouprava bude deo i učesnik ove inicijative.“
Ambasador Kanade u Srbiji Roman Vaščuk se zahvalio domaćinima i rekao da će odgovorno i uspešno rudarstvo igrati u važnu ulogu u budućnosti Srbije:
„Mi smo u saradnji sa NALED-om i konsultantskom kućom Breakthrough pokrenuli ovaj projekat, jer verujemo da će odgovorno i uspešno rudarstvo igrati važnu ulogu u budućnosti Srbije i u budućnosti kanadsko – srpskih ekonomskih veza. Srbija ima svoju sopstvenu, dugu tradiciju u rudarstvu. Početkom 20. veka Srbija je bila u saradnji sa Međunarodnim invenstitora i opet na početku 21. veka ima veliki međunarodni, a uglavnom i kanadski interes u partnerstvu sa Srbijom u rudarstvu. Sve ovo mora da se odvija u zakonskom okviru Republike Srbije, koji se već osniva na dobrom međunarodnom iskustvu, ali može da se još poboljša. Svima nama želim uspeha u ovom kratkom projektu, ali i u dugotrajnom razvoju rudnika i rudarstva u ovom kraju.“
Inicijativu za ubrzano donošenje novog Zakona o rudarstvu predstavila je Violeta Jovanović, izvršni direktor NALED-a koja je objasnila da se Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj uključila u ovaj projekat pre sve ga kako bi kroz zajedničke aktivnosti promovisali potencijal rudarstva u Srbiji, koje može biti stub strategije ekonomskog razvoja zemlje.
Ekonomske i pravne aspekte trenutne politike i propisa u sferi rudarstva, kao i iskustva i primere dobre prakse predstavili su Vilijam Infante, predstavnik kompanije Breakthrough d.o.o. i Ana Knežević Bojović, koordinator za regulatornu reformu NALED-a.
O perspektivama rudarske industrije i problemima sa kojima se trenutno susreću govorili su menadžer kompanije „Avala Resurs“ Džastin Van der Torn i direktor RMU „Jasenovac“ Saša Ognjanović.
Jedinstveno mišljenje učesnika okruglog stola u Žagubici je da bi svim investitorima treba obezbediti stabilne uslove privređivanja čiji se temelji nalaze u odgovornom zakonodavstvu
M. V.
Izvor: Danas
9. 3. 2014.
Odgovorno rudarstvo može da ojača Srbiju
Rudarstvo ima veoma dugu tradiciju na teritoriji današnje Srbije. Danas rudarstvo čini manje od 3% BDP-a Srbije, uprkos potencijalno bogatim resursima mineralnih sirovina. To bi moglo da se promeni ako bi buduća Vlada izričito uključila rudarstvo u strategiju razvoja, i ako bi se usvojili i sprovodili zakoni koji podstiču istraživanje, eksploataciju i preradu mineralnih sirovina. Odgovorno rudarstvo može da ojača jednu državu – Kanada, Australija, Norveška i Finska su najbolji primeri. Ipak, to podrazumeva usvajanje odgovarajućih zakona i politika i uspostavljanje odgovarajućeg sistema oporezivanja.
Tokom 2012. godine podneto je više od 100 zahteva za odobrenje za izvođenje geoloških istraživanja, što je dalo podsticaj za otvaranja stotina radnih mesta i investicija od više od 250 miliona evra, i to za nešto manje od jedne decenije. Međutim, ova situacija se naglo preokrenula početkom 2013. godine, kada je predstavljen novi Nacrt Zakona o geološkim istraživanjima i rudarstvu, koji je znatno potresao čitavu istraživačku zajednicu. Odgovor je bio nedvosmislen– broj podnetih zahteva za dozvole za istraživanje je opao 75%.
Vlada je ove signale shvatila ozbiljno, i naredne verzije nacrta zakona su značajno unapređene. Poslednja verzija je objavljena na internet stranici ministarstva 24. januara 2014. godine. U njene odredbe uneta su neka od načela koja mogu pospešiti ulaganja, pod uslovom da se uloga države jasnije uredi a istraživanje dodatno podrži.
Istraživanje neiskorišćenih minerala i metala predstavlja veliki izazov, i zahteva vreme i značajna sredstva. Neretko je potrebno čak 10 ili više godina kako bi se identifikovao i potvrdio kvalitet i obim ležišta. Stoga je potrebno da se kroz zakonodavni okvir, i poreski i fiskalni režim u Srbiji podstiče istraživanje koje kasnije prerasta u eksploataciju – sve do tada kompanije koje se bave geološkim istraživanjima imaju negativan novčani bilans. One ulažu vreme i novac, ali prihoda ni za kompaniju ni za državu nema sve dok se rude ne eksploatišu.
Opšte pravilo je da svega oko 3-5% projekata istraživanja resursa minerala i metala za posledicu odista ima otvaranje rudnika. Primenjeno na Srbiju, to bi značilo da bi tokom mandata nove Vlade država mogla da odobri pet novih zahteva za eksploataciju. Ukoliko bi se oni odnosili na neke od većih potencijalnih nalazišta, to bi moglo podrazumevati čak 4 milijarde evra kapitalnih investicija za izgradnju i opremanje rudnika i prerađivačkih kapaciteta. Da napravimo poređenje: Fiat je uložio 700 miliona evra u kupovinu Zastave 2008. godine. Na događaju koji je održan prošle nedelje, kompanije iz SAD su sa ponosom predstavile podatak da su u protekloj deceniji u zajedno investirale više od 2,3 milijardi evra (3 milijarde dolara). Dakle, rudarstvo može podstaći značajne investicije koje bi imale ključnu ulogu u budućem rastu srpske ekonomije i industrije.
Prema nedavno objavljenoj statistici, tokom januara 2014. godine se Nacionalnoj službi zapošljavanja prijavio 42.771 građanin, dok zvanična stopa nezaposlenosti sada iznosi 20,1%. Rudarski sektor i prerađivačka industrija bi mogli da pomognu u smanjenju nezaposlenosti. Pet novih rudnika mogli bi da donesu 1.000 direktnih radnih mesta za visokokvalifikovane inženjere, rudare, geologe, druge tehničke specijaliste i polukvalifikovane radnike. Poslovi u ovoj industriji su uglavnom dobro plaćeni: u 2013. godini prosečna plata u Srbiji je iznosila oko 400 evra mesečno, dok je prosečna plata u rudarskom sektoru iznosila gotovo 1.000 evra mesečno.
Nadalje, moglo bi se otvoriti i oko 3.500 indirektnih radnih mesta u oblastima društvenih nauka i ekonomije, saobraćaja, kao i za osoblje za održavanje opreme i pružaoce usluga. Dalja prerada mogla bi dodatno da podstakne potrebu za zapošljavanjem, naročito u nerazvijenim i ugroženim područjima, gde su trenutno u toku geološka istraživanja. Ekonomske koristi se dalje prelivaju i na lokalne zajednice, gde bi restorani, prodavnice i trgovci mogli da otvore dodatnih 1,000 „povezanih“ poslova.
Kako bi se omogućilo više direktnih investicija u rudarski sektor Srbija mora biti mnogo konkurentnija i u regionu i globalno. Ova konkurentnost mora se obezbediti kroz odredbe zakona u oblasti rudarstva i drugih relevantnih propisa i podzakonskih akata. Vlada treba da pojednostavi procedure za izdavanje dozvola i odobrenja i da smanjii njihov broj. Srbija bi takođe trebalo da preispita svoju politiku naknada za korišćenje mineralnih sirovina. Kada govorimo o polimetaličnim rudama, u Srbiji su ove naknade već sada više nego u bilo kojoj zemlji u okruženju. Njihovo dalje povećavanje bi moglo da učini Srbiju još manje privlačnom za investitore.
Od početka ove godine, NALED (Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj) sprovodi projekat koji velikodušno finansira Canada Fund. Svrha projekta je bila da informiše zainteresovane strane u republičkoj vlasti i lokalnim samoupravama, u izvršnim i zakonodavnim telima, i uključi ih u diskusiju o ulozi koje rudarstvo može imati u budućnosti Srbije, ako se njeni zakoni usklade sa najboljim međunarodnim praksama i ako poreske i fiskalne politike omoguće predvidivost i stabilnost. NALED je posvećen saradnji sa Vladom i udruženim kompanijama, univerzitetima i institucijama na stvaranju jače Srbije kroz informisanje o dobrim zakonima, politikama i praksama.
Uz odgovarajuće politike i prakse, Srbija bi mogla da se pozicionira kao stabilan izvor minerala i metala, koji pokreću visoko sofisticiranu prerađivačku industriju, a koja dalje stvara uslove za proizvodnju modernih svakodnevnih proizvoda: proizvodi od bakra, žice i materijali koji se koriste u infrastrukturi, avionima, izgradnji kuća i objekata; specijalizovano staklo i keramika koji se koriste u telefonima, tabletima i računarima; ili proizvodi za skladištenje energije, baterije i akumulatori koji bi se mogli koristiti u automobilskoj industriji ili imati drugu primenu u Srbiji;.
Mineralni resursi i metali nemaju nikakvu vrednost dok se ne iskopaju. Rudarstvo bi moglo da ojača Srbiju, ukoliko Vlada uvrsti ovaj sektor kao stub svoje strategije ekonomskog razvoja. Ako Vlada obezbedi političku, pravnu i fiskalnu stabilnost koja će podstaći investicije u ovom sektoru, Srbija bi mogla da snabdeva i zadovolji sve veći regionalni i globalni apetit za mineralima i visoko sofisticiranim novim materijalima koji donose prihode i otvaraju nova radna mesta, što konačno vodi do prosperiteta.
Darko Vukobratović – Predsednik Izvršnog odbora, NALED i direktor, Contango d.o.o.
Violeta Jovanović – izvršni direktor, NALED
William S. Infante – predsednik, Breakthrough d.o.o.
Izvor: Danas
24. 9. 2014.
Vučić sa Vaščukom: Kanadske kompanije su dobrodošle u Srbiju
Predsednik Vlade je zahvalio ambasadoru Vaščuku, koji završava svoj mandat u Srbiji, na njegovom ogromnom doprinosu unapređenju odnosa dveju zemalja, naročito na polju ekonomske saradnje
BEOGRAD - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas ambasadoru Kanade Romanu Vaščuku da su kanadske kompanije dobrodošle u Srbiju i da će im biti obezbeđeni najbolj uslovi za poslovanje.
Predsednik Vlade Vučić je zahvalio ambasadoru Vaščuku, koji završava svoj mandat u Srbiji, na njegovom ogromnom doprinosu unapređenju odnosa dveju zemalja, naročito na polju ekonomske saradnje, saopštila je vladina kancelarija za saradnju sa medijima.
Ambasador Vaščuk je istakao da je nedavna poseta ministra spoljnih poslova Kanade Džona Berda Srbiji bila izuzetno uspešna i time je dat dodatni podsticaj jačanju bilateralnih odnosa. Tom prilikom je potpisan Sporazum o uzajamnom unapređenju i zaštiti investicija, koji će biti ratifikovan u Kanadskom parlamentu sledeće nedelje.Teme razgovora bile su i nove investicije kanadskih kompanija u Srbiji, a posebno u oblasti rudarstva i energetike.
Izvor: Kurir
18. novembra 2014.
Rudarstvo kao pokretačka snaga Srbije
Kako bi se otvorio rudnik u Srbiji, potrebno je proći proceduru od čak 400 koraka i aktivnosti radi izrade projektne dokumentacije i prikupljanja dozvola, izjavio je ispred rudarske grupe Serbia Mining, Dragan Milošević, na 4. Međunarodnoj konferenciji o mineralnim resursima u Srbiji koja je upravo završena u Beogradu.
Dragan Milošević: Vlada Srbije da uvrsti rudarstvo u strategiju razvoja
Istaknuti predstavnici istraživačko-geološke i rudarske industrije sastali su se i ove godine na konferenciji o mineralnim resursima, pod nazivom „Pokretačka snaga privrednog razvoja“, gde su govorili o mogućnostima razvoja privrede Srbije uz pomoć odgovornog rudarstva, ali i o izazovima sa kojima se susreće ova industrija.
„Rast rudarske industrije u Srbiji je moguć ako bi Vlada izričito uključila rudarstvo u strategiju razvoja, i ako bi se usvojili i sprovodili zakoni, prema najboljim svetskim principima – zakoni koji podstiču istraživanje, eksploataciju i preradu mineralnih sirovina , ali u isto vreme i obezbedila fiskalna i poreska stabilnost“, rekao je Milošević.
On je takođe naglasio da je Srbiji potrebno pre svega odgovorno rudarstvo, koje bi uključivalo socijalnu i ekološku procenu uticaja eksploatacije, transparentnost, prihvatanje od svih zainteresovanih strana, usklađenost sa međunarodnim standardima o socijalnoj i životnoj sredini, kao i prakse korporativne i društvene odgovornosti.
Pomoćnik ministra rudarstva i energetike, Siniša Tanacković, podsetio je da aktuelni Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima donet pre tri godine ima određene manjkavosti, i naglasio da bi uskoro trebalo da bude usvojen „unapređeni“ predlog Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
Siniša Tanacković Potreban zakon po standardima EU
„Unapređeni i savremeni zakon, koji je usaglašen sa standardima EU, može povećati sigurnost investiranja u rudarski sektor i doprineti efikasnijem i racionalnijem istraživanju mineralnih sirovina“, istakao je pomoćnik ministra.
Direktor Jantar grupe, Dušan Simić, rekao je da je, pored ekonomske i političke, najznačanije imati pravnu stabilnost, što podrazumeva da nema čestih promena zakona. To je potrebno, smatra on, kako bi se „osigurale trenutne i buduće investicije u Srbiji“.
Dušan Simić: Potrebna pravna stabilnost, bez učestalih promena zakona
Rade Jelenković, šef Odseka za ekonomsku geologiju Rudarsko – geološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, takođe je naglasio značaj modernizacije zakonske regulative u ovoj oblasti, ali je istovremeno istakao i potencijale Srbije u mineralnim sirovinama.
„Dosadašnji rezultati geološko-istraživačkih projekata dokazuju potencijale Srbije u mineralnim sirovinama, od kojih su najznačajniji pronalazak ležišta litijuma u jadarskom basenu koje kod Loznice, koje istražuje kompanija Rio Sava, zatim ležišta zlata u blizini Žagubice i ležišta bakra i zlata na području Medveđe koja istražuje kompanija Avala Resources, kao i ležište bakra koje istražuje kompanija Rakita Exploration južno od Bora“, kaže Jelenković.
Na konferenciji su govorili i inostrani stručnjaci i predstavnici geološko-istraživačkih kompanija u Srbiji, direktor Reservoir Minerals Inc., Tim Livesei, predstavnik kompanije Mundoro Capital Inc., generalni direktor Rio Tinto Minerals – Jadar projekat Ričard Stori, direktor istraživanja Avala Resources, Džastin Van der Torn.
Takođe, govorili su i, pravni savetnik geološko-rudarske asocijacije Srbije – Gras i osnivač i predsednik Forinvesta, Milan Parivodić, kao i predsednik Grasa, Dejan Koželj.
Učešće u radu konferencije uzeli su, između ostalih i direktor Rudarskog instituta Beograd Milinko Radosavljević, republički geološki inspektor Radoslav Vukas, direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu Ministarstva rada i socijalne politike Republike Srbije Vera Božić Trefalt, predsednik Srpske asocijacije za bezbednost i zdravlje Dragoslav Tomović i generalni direktor Rudnika i flotacija Aco Ilić.
Izvor: Ist media
2015.IMOVINA POLITIČARA
Ana Brnabić, Premijerka
Po završetku studija u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji, Brnabić je radila za različite američke konsultantske firme u Srbiji na projektima finansiranim od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Od 2011. godine radi u firmi „Continental Wind Serbia“, a u januaru 2013. postaje direktorka ove kompanije. Bila je i potpredsednica Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) od 2013. godine, da bi u aprilu 2016. postala predsednica upravnog odbora...
Development consulting group (DCG)
- Uloga: Suvlasnica
- Kapital: 8.700€
- Prihodi u 2015: 239.000€
„Development consulting group“ (DCG) je konsultantska kompanija koja savetuje klijente u oblastima dobre uprave, javno-privatnog dijaloga, održivog razvoja i slično. Osnovalo ju je nekoliko domaćih i međunarodnih razvojnih stručnjaka u martu 2005. godine, a pet meseci kasnije Brnabić postaje suvlasnica sa 18 odsto vlasništva. Januara 2009. Brnabić povećava svoj udeo u firmi na 20 odsto i postaje zamenica predsednika upravnog odbora. Krajem 2014. napušta firmu – svoj vlasnički udeo podelila je na jednake delove i poklonila ostalim suvlasnicima. Klijenti DCG-a su međunarodne organizacije među kojima su UNDP, Delegacija EU u Srbiji, oko 30 lokalnih samouprava u Srbiji, kao i NALED u kojem je Brnabić bila predsednica upravnog odbora....
Izvor: Krik
2006-2007: PRVI KORACI
Potpisi fotografija
- Predsednik Srbije Boris Tadić i ambasador SAD-a Michael Polt potpisuju Deklaraciju o osnivanju NALED-a pod budnim okom njegovog kreatora Stevena Rosenberga
- Među osnivačima i prvim prijateljima NALED-a su mnoge kolege sa USAID MEGA projekta koji su ostali uz organizaciju tokom godina - Jelena Bojović, Ana Brnabić, Dušan Vasiljević, Dušan Petrović i drugi
- Ana Brnabić i Steven Rosenberg bili su od samog početka uz NALED i za lokalni ekonomski razvoj u Srbiji
MONOGRAFIJA: DESET GODINA
Izvor: Naled
Pretraga privrednih društava
Osnovni podaci
- Naziv BREAKTHROUGH - U LIKVIDACIJI
- Poslovno ime Breakthrough d.o.o. Beograd-Vračar - U LIKVIDACIJI
- Status Brisan
- Pravna forma Društvo sa ograničenom odgovornošću
- Matični broj 20943408
- Datum osnivanja 17.7.2013
- Datum brisanja 2.9.2016
Pretežna delatnost: 7021 - Delatnost komunikacija i odnosa s javnošću
- Zakonski zastupnik: Betina Barbi Moreira Infante likvidacioni upravnik, Sjedinjene Američke Države
- Članovi: William Stewart Foerderer Infante, Sjedinjene Američke Države, udeo 100%
- Novčani ulog: 15.000,00 RSD, 23. 7. 2013.
Foto: Naled
Izvor: Agencija za privredne registre
IZ ARHIVE PPNS: KVALITET VAZDUHA
PREPORUKA PPNS
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU