Protest građana protiv progona ekoloških aktivista održan je danas na platou ispred Osnovnog Suda u Subotici, u organizaciji Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR).
Povod za ovo protestno okupljanje su mnogobrojni primeri kršenja prava građana - ekoloških aktivista - uzbunjivača koji ukazuju na kršenje propisa, kršenje ljudskih prava, a zalažu se za javno zdravlje, bezbednost, zdraviju i čistiju životnu životnu sredinu. Protestno dešavanje je na dan novog suđenja Đuri Vavrošu u Osnovnom Sudu u Subotici, predsedniku Ekološkog udruženja Hrast iz Krivaje[1].
Organizatori su istakli sledeće razloze za protest:
postalo je uobičajeno da svi koji se žale na zagađenje, ili ukazivanje na propuste komentarima, postovima, bivaju tuženi od druge strane za povredu ugleda firme (primer slučajeva Dragan Pečurica, Đura Vavroš, mesto: Bačka Topola)
građani nemaju materijalnih mogućnosti i pravničkih znanja da ulaze u skupe i neizvesne sudske tužbe protiv zagađivača i/ili države, a široko pravo za pristup pravosuđu im garantuje konvencija iz Aarhusa[2]
nedopustivo je da ekološki aktivisti bivaju teško pretučeni na javnoj raspravi i da nakon tri godine bavljenja raznih sudova ovim slučajem prekršajne prijave zastare a krivične prijave budu odbačene, i nikom-ništa (primer Prijepolje, slučaj hidrocentrala na Limu)
u Srbiji nikako da se shvati da javnost i zainteresovana javnost imaju itekako interesa da budu stranke u sudskim postupcima koje se tiču životne sredine
po konvenciji iz Aarhusa koju je Srbija ratifikovala[3], članu 3. stav 8, zabranjeno je kažnjavanje, gonjenje ili uznemiravanje na bilo koji način zbog svojih aktivnosti osoba koje ukazuju na ekološke probleme.
* * *
Protest podrške ekologu Đuri Vavrošu podržali su predstavnici 18 udruženja za zaštitu životne sredine iz cele Srbije.
Protiv Vavroša se već skoro godinu dana se vodi sudski proces zbog narušavanje ugleda preduzeća "Krivaja", koje je, po njegovim rečima, uzoralo vetrozaštitni pojas u ovom naselju kod Bačke Topole.
Naime, prošle godine Vavroš, inače predsednik Ekološkog udruženja "Hrast", obelodanio je u brojnim medijima da je preduzeće "Krivaja" uzoralo skoro dve hiljade mladih sadnica, posađenih na zemljištu koje pripada mesnoj zajednici, i tako uništilo vetrozaštitni pojas.
- U dokumentarnoj emisiji "Zelena patrola" govorio sam o vetrozaštitnom pojasu u Pilakovoj dolini, koji su građani Krivaje posadili i za koji je dobijena dozvola opštine Bačka Topola. Najpre smo 2014. godine zasadili 1.200 sadnica, koje su oni uzorali i za šta niko nije odgovarao. Zasadili smo još 700 sadnica duž celog naselja, ali su oni opet sve uništili – podseća Đuro Vavroš.
S06 E16 KRIVAJA - E, TO JE ĐURA POSADIO! 2015.
- Terete me za urušavanje ugleda preduzeća, ali ja nisam kriv, jer sam javnosti govorio samo istinu. Suđenje traje skoro godinu dana, a do sada je bilo samo pet ročišta. Sada je tužitelj Ištvan Harmati, inače državljanin Mađarske, uz prisustvo predstvanika konzulata, dao izjavu, a za 24. novembar zakazan je pretres kada će biti ispitani svedoci odbrane. Ovo je suđenje ne samo meni, nego svim ekolozima koji imaju hrabrost da javno kažu šta se dešava.
To smatraju i predstavnici ekoloških udruženja koja su se jutros okupila ispred subotičke "palate pravde".
- Ovaj protest nije samo podrška Đuri Vavrošu, nego i svim ekolozima koji dižu glas za probleme životne sredine, protiv zagađivača, ukazuju na ekološke probleme, a bivaju zastrašeni i uvučeni u sudske procese – kaže Nataša Đereg, direktorka Centra za ekologiju i održivi razvoj (CEKOR). - Ovo je i znak pobune jer nemamo slobodu govora, da izrazimo javno zabrinutost za stanje životne sredine. Pravo na zdravu životnu sredinu je Ustavom zagarantovano pravo i svako ima pravo da ga brani. Uz to, Srbija je ratifikovala i Arhusku konvenciju, koja kaže da pristup informacijama i odlukama koje se tiču životne sredine moraju biti javni a oni koji ukazuju na probleme ne smeju bit kažnjavani.
PRILOG TV SUBOTICA
[1] Đura Vavroš je zajedno sa građanima mesne zajednice zasadio oko 2000 sadnica kako bi podigao vetrozaštitni pojas. Đura je tužen jer je iznosio javne osude zbog toga što su sadnice uzorane, a kompanija tvrdi da je to zemljište pod njihovom upravom, te da Đura Vavroš svojim navodima ruši njihov ugled.
[2] Zakon o potvrđivanju Konvencije o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine, "Službeni glasnik RS - Međunarodni dokumenti", br. 38/2009
Đura Vavroš, predsednik Ekološkog udruženja HRAST iz Krivaje (Opština Bačka Topola), dobitnik Zelenog lista za 2013. godinu, najprestižnijeg ekološkog priznanja u R. Srbiji, okrivljen je da je počinio krivično delo narušavanja poslovnog ugleda i kreditne sposobnosti privrednog društva za proizvodnju, trgovinu i usluge krivaja doo.
Vavroš optužen je, iz Člana 239 stav 1 Krivičnog zakona, zbog navodnog iznošenja neistinitih podataka i neistinitog poslovanja privatnog tužioca, a u vezi sa navodnim uzurpiranjem državnog zemljišta i nanete štete tom privrednom društvu.
Tužilac se poziva na emisiju "E to je Đura posadio", iz dokumentarnog tv serijala "Zelena patrola na delu".
Na pitanje o čemu se radi, Vavroš odgovara:
- Činjenica je da su građani MZ Krivaja posadili vetrozaštitni pojas, za koji smo dobili dozvolu od SO Bačka Topola. Za ovaj vetrozaštitni pojas sami smo odnegovali sadnice i organizovali sađenje. Istina je da je taj vetrozaštitni pojas uništen, što smo prijavili policiji. U međuvremenu niko nije odgovarao za to. Poznato je da je Pilakova dolina u postupku zaštite i za nju važe svi zakoni kao da je zaštićeno prirodno dobro. Mene sada optužuju da sam narušio ugled kompanije, koja je od SO Bačka Topola dobila starateljstvo nad Pilakovom dolinom, i neadekvatno se starala u prethodnom periodu. Video zapisi i fotografije načinjene u ovoj dolini, dokazni materijal u sudskom sporu, svedoče o tome da je sa velike površine ove doline uklonjen površinski sloj, a potom i zapaljena značajna površina ove doline. Takođe, ni za ovo krivično delo niko nije odgovarao.
Đuro Vavroš je "kriv" zato što je alarmirao javnost u slučaju izoravanja sadnica u nekoliko navrata, u slučaju uništavanja Pilakove doline, pomora ribe u akumulacionom jezeru Stara Moravica. "Kriv" je zato što već godinama pokušava da zasadi vetrozaštitni pojas oko Krivaje.
- Neko sme da uništava životnu sredinu i zdravlje ljudi, a mi ne smemo da kažemo da je izoran vetrozaštitni pojas koji smo posadili, da nam je zagađeno zemljište, voda i vazduh. Taj vetrozaštitni pojas je nekoliko puta preoran. Do sada niko nije odgovarao iako smo sve prijavili policiji, kaže Đura Vavroš.
Na pitanje šta bi on poručio zagađivačima, Vavroš odgovara:
- Ugled neka čuvaju tako što će se pridržavati svih ekoloških standarda i pravila poslovanja. Ne mogu očekivati da građani koji su žrtve zagađenja ćute o tome i čuvaju njihov ugled. Zanimljivo je da firme, osim što zagađuju životnu sredinu i narušavaju kvalitet života građana svojim proizvodnim aktivnostima, svojim poslovanjem, imaju vremena i sredstava da tuže i sudski gone građane koji su žrtve njihovog zagađenja, ali nemaju sredstava za prečišćivače i brigu o životnoj sredini.
Verovatno još niste zaboravili slučaj ekološkog aktiviste Dragana Pečurice iz Bačke Topole, osuđenog za narušavanje ugleda zagađivača iz Bačke Topole. Pečurica je kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 30.000 dinara i pod pretnjom je daljeg sudskog gonjenja za narušavanje ugleda firme AIK Bačka Topola, PJ Žibel. On je svakog meseca organizovao mirne protestne šetnje na ulicama Bačke Topoli, protiv zagađenja u Bačkoj Topoli.
S05 E09 PILAKOVA DOLINA - TREBAĆE VREMENA I GODINE
Komentara: 0