Protest u Loznici protiv iskopavanja litijuma: Rudnika neće biti, ne odustajemo od borbe
Nakon što je Aleksandar Vučić vratio temu iskopavanja litijuma razgovorima sa predstavnicima Rio Tinta u Davosu, a predsednica tehničke Vlade izjavila da je ovaj projekat samo zamrznut, meštani Gornjih Nedeljica danas su održali protest.
Protest je počeo u 14 časova ispred kompanije Rio Sava u Loznici, a okupilo se više desetina ljudi – uz poruku da će životom braniti svoju imovinu, te da od borbe protiv iskopavanja litijuma neće odustati.
Zlatko Kokanović, jedan od aktivista iz Saveza ekoloških organizacija Srbije, obratio se okupljenima na protestu. On je za N1 rekao kako je glavna poruka sa ovog protesta ta da „rudnika neće biti“.
„Borićemo se svim dozovoljenim i nedozvoljenim sredstvima da rudnika ne bude. A znajući reputaciju kompanije koja je izazivala građanske ratove, padova vlada… Oni su mito i korupcija, već vaučer i donacija. Misle da se sve može novcem kupiti. Ali postoje ljudi, kao ovi ovde, koje ne interesuju pare, već hoće da žive svoje slobodne živote sa svojom porodicom. Hoćemo zdravu životnu sredinu, zdrav vazduh, vodu i zemlju. Ko ima vazduh, hranu i vodu, taj će biti bogat, a litijum se ne jede i ne maže po hlebu“, kazao je on na protestu.
Nešto ranije Kokanović je za našu televiziju rekao da se „predsednik sada setio, posle toliko godina, da pozove na dijalog“.
„Dijalog bi mogla da bude ta narodna inicijativa, a kompletno poverenje u naše vlasti i institucije je nepovratno izgubljeno. Mi nemamo šta da pričamo. Oni su za to da se otvori rudnik, mi da se ne otvori. Ni bilo kakav njihov pokušaj da otvore rudnik ili, ne daj Bože, dovezu neku mašinu, mi ćemo reagovati“, kazao je on.
Drugi meštanin Nedeljica Slaviša Rosić rekao je za naše kamere da je ranija učešća meštana u bilo kakvom vidu dijaloga druga strana zloupotrebila.
„Sam predsednik je više puta dao izjave da neće žrtvovati više nego što je predviđeno u prvom planu, a mi čak i ne znamo šta je predviđeno“, kazao je.
Meštani: Nismo iznenađeni izjavama predsednika i premijerke
Kako su meštani Gornjih Nedeljica takođe rekli reporteru N1, nisu iznenađeni ovakvim izjavama predsednika i premijerke. Oni kažu da su bili spremni na scenario kojim bi bilo započeto iskopavanje litijuma, iako je svojevremeno premijerka rekla kako je na taj projekat stavljena tačka.
Podsetili su na to da je od trenutka kada je ukinuta uredba o protestornom planu za projekat „Jadar“ i kada je premijerka izjavila pomenutu rečenicu, još dve porodice su iseljene – ukupno 51 domaćinstvo je iseljeno od postojeća 52 u dolini Jadra, a njihove kuće su ruinirane, bez krovova i prozora.
Ono što meštane Gornjih Nedeljica brine je da se na tom broju neće stati, već da će, kako su rekli, u budućnosti biti raseljeno čak oko 100.000 meštana ovog kraja.
Rio Sava: Netačno da ćemo iseliti 100.000 ljudi
Kompanija Rio Tinto je demantovala te tvrdnje i kazala da će se stati na broju od 51 domaćinstva koliko ih je prodato ovoj kompaniji, odnosno kompaniji Rio Sava Exploration.
Milan Žikić, savetnik za lokalna pitanja u vezi sa projektom Jadar iz kompanije Rio Sava, rekao je za N1 da je projekat Jadar predvideo da otkupi ta 52 domaćinstva, što je 157 lica koji su, kazao je, zbrinuti i našli svoje nove domove.
„Mi ovde baratamo sa činjenicama i brojkama, pričamo ljudima šta je projekat Jadar i šta bi on potencijalno mogao da donese. Koje su to prednosti koje ovaj projekat može da donese, to je naš fokus da bojasnimo ljudima ovde“, rekao je on.
Upitan zašto iz kompanije Rio Sava uopšte to objašnjavaju ljudima iz okoline Loznice, ako je, kako je rekla premijerka, na ovaj projekat stavljena tačka, Žikić odogovara da je nastavak istraživanja onemogućen.
„Istražnim radnjama se više ne bavimo. Radimo internu studiju izvodljivosti i završavamo projetke na koje smo se ranije obavezali, a da pritom ne kršimo uredbu Vlade Republike Srbije“, kazao je.
Pitanje da li će ili neće biti ovog projekta, prema njegovim rečima je sekundarno u odnosu na „otpočinjanje javne debate i dijaloga o tome šta je zaista projekat Jadar“.
„Kompanija je takođe spremna da izađe u susret i objavi nacrt studeije o zaštiti državne sredine. Zbog čega kažem nacrt – jer da bi se ušlo u javnu debatu potrebno je vratiti ceo projekat u neki regularotni zakonski tok. Potrebno je da mi dobijemo dozvolu nazad da radimo naše istraživanje da bismo svim zainteresovanim mogli da pokažemo do čega smo došli“, kazao je.
Upitan kada iz kompanije Rio Sava očekuju da nazad dobiju tu dozvolu, on odgovara da te informacije nema.
„Poslednji sastanak za koji ja znam bio je u Davosu, gde se generalni diretkor naše kompanije sastao sa predsednikom Vučićem. Koje su teme razgovora bile, nisam bio na sastanku i ne mogu da komentarišem“, rekao je on.
Prve poruke građanima o vraćanju u igru "Rio Tinta" stigle su od predsednika Srbije Aleksandra Vučića najpre iz Davosa, gde je učestvovao na Svetskom ekonomskom forumu.
On je 17. januara rekao da je imao težak razgovor sa predstavnicima kompanije i da se zemlja suočava sa pitanjem da li će ona podneti tužbu protiv Srbije ili ne, ali i sa pitanjem da li će Srbija prihvatiti agendu rasta ili ne.
"Rekao sam da moraju da ponude najčistije rešenje kojim naš narod mora da bude zadovoljan, najviše standarde u svetu za prirodu i ljude koji će da rade", naveo je Vučić.
Vučić je u javnosti više puta ponavljao svoj stav da je "odustajanje od eksploatacije litijuma njegova najveća greška".
Tako je 22. januara iz Skoplja gde je učestvovao na forumu o Zapadnom Balkanu poručio da što se njega tiče litijum "može ujutru da se kopa" jer je, kako je ocenio, ta ruda "naše blago".
Istog dana u Beogradu, premijerka Srbije Ana Brnabić je poručila da nikada nije zaustavila projekat "Rio Tinta" zato što je mislila da je loš", već da ga je "stavila na pauzu" zbog protesta.
"Na budućoj Vladi je da odluči da li će nešto uraditi u tom smislu. Ja se nadam da hoće", rekla je Brnabić za TV Hepi.
U Srbiji se očekuje formiranje nove vlade nakon decembarskih vanrednih parlamentarnih izbora.
Brnabić je 21. januara za Pink rekla da "Rio Tinto" nije otišao iz Srbije jer poseduje "značajnu količinu zemlje" navodeći da su "meštani dobrovoljno prodali zemlju" ovoj kompaniji.
Međutim, pre dve godine premijerka je poručila da je "apsolutno stavljena tačka" na istraživanje litijuma i bora kompanije Rio Tinto.
Tada je Vlada Srbije donela odluku o prekidu saradnje sa ovom kompanijom.
"Poništeni su svi upravni akti vezani za ’Rio Tinto’, odnosno (ćerkom firmom) ’Rio Sava’, sve dozvole, odluke, rešenja. Ispunili smo sve zahteve ekoloških protesta, i stavili tačku na ’Rio Tinto’ u Srbiji", rekla je Brnabić.
Članovi udruženja “Ne damo Jadar” i građani koji se protive eksploataciji litijuma na području Gornjeg Jadra protestvovali su u Loznici. Razlog protesta polemika o mogućem ponovnom pokretanju projekta "Jadar".
Deo okupljenih ušao je u zgradu gradske uprave tražeći hitan prijem kod gradonačelnika. Dogovor nije postignut, a nakon verbalnih sukoba napustili su zgradu i protest je završen.
Povod za okupljanje je ponovna polemika u medijima od strane predstavnika vlasti o mogućem pokretanju projekta “Jadar”.
"Mi smo izričiti da nećemo dozvoliti iskopavanje litijuma u Srbiji, to je naš stav i ne postoje dogovori, dijalozi. Poverenje je izgubljeno nepovratno, jer mi nemamo poverenja ni u naše institucije, ni u našu državu", kaže Zlatko Kokanović iz Udruženja "Ne damo Jadar".
Nakon protesta saopštenjem je reagovala Kompanija "Rio Sava". "Kompanija poštuje pravo građana Srbije na miran protest u skladu sa propisima Srbije. Međutim, današnji protest ispred Informativnog centra u Loznici nastavlja trend širenja netačnih i neosnovanih optužbi na račun kompanije od strane aktivista", navode u toj kompaniji.
Posle ekoloških protesta Vlada Srbije je početkom 2022. godine stavila tačku na saradnju sa "Rio Tintom".
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je tada da je ukinuta uredba Vlade o prostornom planu područja posebne namene za preradu minerala jadarit, kao i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom "Rio Tinto".
"Ispunili smo sve zahteve ekoloških protesta i stavili tačku na Rio Tinto u Srbiji. Ovim je sve završeno, gotovo je i svi zahtevi su ispunjeni", navela je tada premijerka.
"Ne možemo više da trpimo trovače": U Čačku održan protest protiv zagađenog vazduha
U Čačku godinama unazad ne može da se diše. Zato je danas u gradu pored Morave održan protest pod nazivom "Dah na dar" gde su građani i ekološki aktivisti ukazali da ne mogu da podnesu enormno zagađenje koje je iz dana u dan sve veće.
Naši sagovornici kažu da više ne mogu da trpe trovače. Naglašavaju da su PM2,5 čestice nevidljive ubice iz vazduha, koje sadrže arsen, živu, kadmium, olovo, te da su za zdravlje organizma 100 odsto štetne. U pitanju, naglašavaju, su čestice koje su vidljive jedino mikroskopom i kao takve vrlo lako ulaze u krvotok.
Miloš Kuvekalović iz organizacije Čuvari Kablara izneo je zahteve, pozivajući se na Arhusku konvenciju, da se najdalje do 30. januara dostave tačni podaci o stepenu, izvorima i uzrocima povećane emisije štetnih gasova.
„Da se do 5.2.2024. oformi radna grupa, koju će sačinjavali predstavnici ZZJZ, ekološki inspektori i tri člana politički neobojenih predstavnika eko udruženja“, kazao je on.
Naglasio je da jedan treba da bude član SEOSA, a drugi iz Čuvara Kablara. Ujedno, kako je rekao, radna grupa mora da utvrdi najveće emitere štetnih gasova i suspendovanih čestica.
„Bitno je utvrditi i zagađivače zemlje i vode“, podvukao je on.
Prema njegovim rečima, donošenje uredbe na lokalnom novou će omogućiti obaveznu ugradnju savremenih filtera bez obzira na cenu koštanja.„Svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i blagovremenu informaciju o njoj“, zaključio je on.
Inače, više od 500 građana je predalo zahteve u ime organizatora protesta gradonačelniku Čačka Milunu Todoroviću. Milenko Jovanović jedan od uzbunjivača iz Agencije za zaštitu životne sredine kaže za Nova.rs kaže da bi se rešio problem zagađenja neophodno je početi sa delanjem – kvalitetno i kvantitativno.
On je zapitao da li je neko preduzeo mere, i ko je odgovarao za to ? „Dakle neko ko će dati evidentno rezultate da li se poboljšava stanje, ali toga nema. Uzroci su poznati – ložišta, saobraćaj i industrija“, ocenio je on. Takođe je upitao koliko se smanjuje ložišta godišnje, ali, kako napominje, nema odgovora.
Foto:Ljubica Sokić/Nova.rs
„Bez toga nema rešenja ni poboljšanja kvaliteta vazduha. Potrebno je da institucije koje su izabrane, a plaćaju ih građani rade svoj posao. Nečinjenje je uzrok problema, ne meteorologija, ne klimatske promene, smatra naš sagovornik. Institucije su krile, pa minimizirale problem, a sada ga priznaju“, istakao je Jovanović. Međutim ni sada ne rade ono što treba a posledice su zdravlje građana, zaključio je on.
„Svedoci smo sve većeg zagađenja u našem gradu, naročito u prethodne tri godine. Takođe, broj obolele dece i odraslih od bolesti respiratornog sistema je primetno povećan. Situacija je alarmantna. Prošireno je dečje odeljenje i uglavnom se primaju deca do jedne godine starosti. Majke sede na stolicama dan i noć dok se ne oslobodi krevet“, ispričala nam je Gordana.
Marija Grbović je majka troje dece, koji imaju od jedne do pet godina. Kako kaže za naš portal od kada se preselila u Čačak dobila je astmu, a i mališane svaki čas vodi do lekara.
„Ja ne mogu da opišem ni taj miris, ni taj ukus. Sinoć se osetila kiselina u vazduhu. Ovo je katastrofalno stanje kvaliteta vazduha. Svaki drugi treći dan smo u raznim ordinacijama. Verujte da veš koji iznesem na terasu smrdi kada se osuši iako ga bohorišem. Pozivam nadležne da reaguju i nešto urade
jer ćemo se potrovati kao pacovi“, priča za naš portal ova mlada majka.
Inače protest su organizovala udruženja SEOS, Čuvari Kablara, Suvoborska greda uz podržku brojnih ekoloških organizacija.
Komentara: 0