U okviru kampanje "Za dostojanstven rad u nauci", predstavnici Sindikata nauke Srbije su po drugi put predali zahteve premijerki Brnabić - objavljujemo ga u celini.
Podsetnik za premijerku, 31. januar 2022.
Vlada Republike Srbije Ana Brnabić, predsednica
Poštovana,
Kao što Vam je poznato, 30. decembra 2021. uputili smo Vam dopis, koji je bio rezultat sastanaka u Vladi Republike Srbije, održanih 28. i 29. decembra 2021. godine, a koji je sadržao zahteve Sindikata zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti Srbije, koje ovom prilikom ponavljamo:
Da svi naučni saradnici, viši naučni saradnici i naučni savetnici (na institutima, fakultetima i inovacionim centrima) koji su imali zaradu u nivou kategorija A4/T4, A5/T5 i A6/T6 pređu na nivo zarada A3/T3 u svom zvanju, a svi zaposleni u stručnim i istraživačkim zvanjima koji su imali zaradu u nivou kategorija A6/T6 i A5/T5 pređu na nivo zarada A4/T4 u svom zvanju, počev od zarade za januar 2022. godine
Ukidanje kategorija i uvođenje koeficijenata za sve istraživače po zvanjima, na institutima, fakultetima i inovacionim centrima. Koeficijenti za naučna zvanja treba da obezbede nivo plate kategorije A1/T1, počev od januara 2023. godine
Da Vlada Republike Srbije, po HITNOM postupku, reguliše radnopravni status, istraživača u naučnim i istraživačkim zvanjima na fakultetima i inovacionim centrima, po svim elementima, u skladu sa zakonom.
Iako je po Vašem predlogu trebalo da naredni sastanak održimo odmah posle praznika, a po našem predlogu najkasnije do 14. januara. 2022. godine, odgovre na naše zahteve i dalje nismo dobili. Zato vas ovim putem podsećamo na Vaše obaveze da odgovorite na naš dopis i zahtevamo da to učinite do 7. februara, kako bismo na sednici Republičkog odbora Sindikata zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti Srbije 8. februara razmotrili naredne korake u našem delovanju.
S poštovanjem,
Predsednica dr Đurđica Jovović
KONFERENCIJA ZA MEDIJE NA OTVORENOM (26:31)
IZVEŠTAJ SA SASTANKA SA ANOM BRNABIĆ, 26. januar 2022.
Na poziv predsednice Vlade Republike Srbije, gospođe Ane Brnabić, 28. decembra 2021. godine, održan je sastanak u zgradi Vlade kome su pored premijerke prisustvovali pomoćnici i savetnici iz njenog kabineta, državna sekretarka Ministarstva prosvete nauke i tehnološkog razvoja, prof. dr Marijana Dukić Mijatović, pomoćnica ministra za nauku, dr Marina Soković i državni sekretar Ministarstva finansija. Ispred Sindikata nauke Srbije sastanku su prisustvovali dr Đurđica Jovović, predsednica Sindikata, dr Milan Ivanov i dr Aleksandar Knežević.
Izneti su i detaljno obrazloženi svi problemi u sektoru nauke i istraživanja, a naročita pažnja je posvećena diskriminaciji istraživača, kao posledica nečinjenja ministarstva i zarobljavanju ljudi u kategorijama iz 2010. godine i teškom položaju istraživača na fakultetima. Takođe, Premijerki je skrenuta pažnja o kršenju Člana 104. Zakona o radu od strane Ministarstva prosvete, nauke, tehnološkog razvoja.
Premijerka je iskazala razumevanje za sve probleme sa kojima se suočavamo i izrazila dobru volju i rešenost da pomogne kako bi se situacija popravila. Predložila je da se, odmah posle praznika, održi sastanak, na kojem bi se konkretnije dogovorili o načinu rešavanja nagomilanih problema.
Od strane Vlade Republike Srbije, Sindikatu nauke prestavljeno je više modela kako bi izgledala tranzicija ka izjednačavanju plata, odnosno za isti rad i isto obrazovanje – ista plata. Imajući u vidu vreme u kome se nalazimo, kao i visinu sredstava koja bi morala biti izdvojena, od strane predstavnika Minisatarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ocenjeno je da je najrealniji model da u 2022. godini istraživači koji su u kategorijama A/T6, A/T5 i A/T4 budu prevedeni u A3 kategoriju, a da od 2023. godine svi istraživači budu prevedeni u A/T1 kategoriju.
Premijerka Ana Brnabić se složila, nakon izlaganja problema dr Aleksandra Kneževića, da je hitno potrebno uvesti red u sistematizaciji radnih mesta istraživača na fakultetima, i da se po hitnom postupku usvoji Katolog radnih mesta u nauci i istraživanjima, koji je važan normativni dokument neophodan kako bi se implementiralo institucionalno finansiranje.
I konačno, da bismo trasirali put ka trajnom rešenju problema naučne zajednice u Srbiji, predsednici Vlade Republike Srbije, 30. decembra 2021. godine, je upućen dopis sa tri glavna zahteva Sindikata nauke Srbije, prosteklih iz razgovara sa gospođom Brnabić, i to su:
Da svi naučni saradnici, viši naučni saradnici i naučni savetnici (na institutima, fakultetima i inovacionim centrima) koji su imali zaradu u nivou kategorija A4/T4, A5/T5 i A6/T6 pređu na nivo zarada A3/T3 u svom zvanju, a svi zaposleni u stručnim i istraživačkim zvanjima koji su imali zaradu u nivou kategorija A6/T6 i A5/T5 pređu na nivo zarada A4/T4 u svom zvanju, počev od zarade za januar 2022.god.
Ukidanje kategorija i uvođenje koeficijenata za sve istraživače po zvanjima, na institutima, fakultetima i inovacionim centrima. Koeficijenti za naučna zvanja treba da obezbede nivo plate kategorije A1/T1, počev od januara 2023.god.
Da Vlada Republike Srbije, po HITNOM postupku, definiše pravni okvir koji bi omogućio da istraživači u naučnim i istraživačkim zvanjima na fakultetima i inovacionim centrima regulišu radno-pravni status, po svim elementima, u skladu sa zakonom.
Sindikat nauke je u dopisu tražio da se Vlada izjasni o ovim zahtevima najkasnije do 14. januara 2022. godine.
UGOVORI ZA NEPOSTOJEĆA RADNA MESTA, 20. januar 2022.
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić, ministar Prof. dr Marijana Dukić Mijatović, državna sekretarka
Poštovani/a,
Prema našim saznanjima, na većini fakulteta u Srbiji, naučna i istraživačka radna mesta, koja nisu u nastavi, ne nalaze se ni u Pravilniku o organizaciji i sistematizaciji radnih mesta fakulteta, to sa stanovišta zakona, ona i ne postoje.
Međutim, fakulteti su sa određenim licima, za ta radna mesta, zaključili ugovore o radu na određeno vreme, najčešće u trajanju od godinu dana. Uvidom u te ugovore, zaključili smo da isti imaju karakter Ugovora o radu iz radnog odnosa. Ovo ne samo da je nezakonito i nelogično, već je po našem mišljenju, ovakav nemar i nebriga u radu, sramota za fakultete kao naučno-obrazovne ustanove.
Iz tog razloga, posebno nas interesuje stav Ministarstva i šta ćete preduzeti po ovom pitanju, ili će se i to pravdati autonomijom fakulteta.
Molimo vas da nam odgovor pošaljete u pisanoj formi.
S poštovanjem,
Predsednica dr Đurđica Jovović
KONFERENCIJA ZA MEDIJE, 23. 12. 2021. (1:12:55)
Teme:
nauka neće više da toleriše nerad nadležnih
siguran i dostojanstven rad svih naučnika
da li smo mlade naučnike zaposlili da bi ih ucenjivali i omalovažavali
Govorili:
dr Đurđica Jovović, predsednica Sindikata nauke
dr Aleksandar Knežević, predsednik Pododbora Sindikata nauke
dr Srđan Atanasovski, član
dr Milan Ivanov, član
"Eksluzivno: Srbija će imati kandidata za Nobelovu nagradu - iz oblasti naučne fantastike. Grupa autora: B. Ružić, M. Šarčević, T Jovanović, S. Verbić, Ž. Obradović i B. Đelić - konstruisala je prvi vremeplov u svetu. Naravno, treba pomenuti njihove tehničare, popularno zvane državne sekretare, kao i supervizore i recenzente, od Mirka Cvetkovića i Mlađana Dinkića do gospođe Brnabić i gospodina Malog.
Кako taj vremeplov deluje i kako je taj projektni zadatak izvršen? Oni su srpsku nauku prvo razbili na toliko sitne čestice da je ona postala gotovo nevidljiva i najmoćnijim mikroskopom. Vratili su nauku u doba Antičke Grče i Rima..."
O SINDIKATU
Sindikat zaposlenih u naučno-istraživačkoj delatnosti Srbije formiran je na Osnivačkoj skupštini, održanoj 28. februara 2002. godine. U istoriji sindikata, Sindikat nauke je prvi put formiran kao poseban pravni subjekt u okviru Saveza samostalnih sindikata Srbije (do tada su zaposleni u naučnoistraživačkoj delatnosti sindikalno bili organizovani zajedno sa prosvetom i kulturom). Sindikalne organizacije u institutima Srbije se direktno povezuju i deluju kroz ovaj sindikat koji na teritoriji nema svoje organe.
Formiranjem posebnog Sindikata nauke Srbije izvršene su korenite reformske promene u organizaciji, metodu rada i delovanja i kadrovskom ustrojstvu Sindikata. Ove promene omogućile su:
veći stepen demokratičnosti i javnosti u radu,
uspešnije i efikasnije zastupanje materijalno-socijalnih i profesionalnih interesa zaposlenih,
ukidanje nepotrebnog nivoa u odlučivanju u odnosu na predlog akcije sindikalne baze,
ostvarivanje jačeg sindikalnog pritiska prema resornom ministarstvu, Vladi i drugim organima,
nezavisnu medijsku kampanju,
jednostavniju i neposredniju komunikaciju sindikalnog rukovodstva sa bazom,
neposredno i direktno odlučivanje članstva o izboru i opozivu članova organa i predsednika Sindikata
samostalno odlučivanje u skladu sa interesima članstva oko učešća u sindikalnim koalicijama i asocijacijama.
U 2006. godini, sa resornim ministarstvom Poseban potpisan je kolektivni ugovor za institute čiji je osnivač Republika. Tim ugovorom su izjednačeni koeficijenti zaposlenih u nauci sa zaposlenima u visokom obrazovanju, ostvareno je uvećanje plata za 32% i ostvareno pravo na nadoknadu za minuli rad.
Sindikat nauke Srbije je član Internacionale obrazovanja – međunarodne sindikalne organizacije sa sedištem u Briselu, koja okuplja članove sindikata obrazovanja i nauke iz preko 150 zemalja sveta, sa preko 290 sindikata i 24 miliona zaposlenih.
Strateški zadatak Sindikata je poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih, jačanje kolektivnog pregovaranja i odlučivanja, kao i edukacija članstva.
PRILOG: ZAKON O NAUCI I ISTRAŽIVANJMA (Službeni glasnik RS, broj 49 od 8. jula 2019)
Komentara: 0