Boris Tadić, predsednik SDS i nekadašnji predsednik Srbije
Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda i član Predsedništva SNS
RIO TINTO
- ...Pretpostavka je da se problem Rio Tinta interpretira na jedan normalan način. Da imamo lokalnu samoupravu koja odgovara građanima onda bi ona bila odgovorna u procesu prihvatanja ili odbijanja određenih rudarskih kompanija. Mi smo imali sličan problem Rio Tintu sa rudnikom koji je trebalo da se gradi na Tari i koji je trebalo da bude investicija od milijardu evra, rudnik nikla, i bio je rudnik od milijardu evra na Bukulji.
Srbija je rudarska zemlja. Moramo da se opredelimo šta ćemo da radimo kada je u pitanju rudarstvo, da li ćemo da imamo stvarne sudije uticaja i studije izvodljivosti ili ne, koje će onda na valjan način da budu diskutovane sa građanima koji na tim prostorima žive. Što se mene tiče, Rio Sava je došla kao predstavnik Rio Tinta 2001. godine u vreme vlade Zorana Đinđića. Dobila je prvo pravo na bušenje 2004. godine. Došli su sa namerom da traže potpuno druge minerale. Bili su dobrodošli! Niko neće Rio Tintu, koji je ogromna kompanija, reći dvehiljadeprve, treće, šeste, osme..., 2012. ni sada - niste dobrodošli, ako se analizira na jedan normalan način ono što rade i ukoliko se stvarno utvrdi da mogu da proizvode sirovinu za proizvodnju, daj Bože, baterija, bez ugrožavanja životne sredine. Vlast u vreme mojih mandata je jednimo delom Koštunicina, kad je imao izvršnu vlast. Sve odluke je potpisivala njegova vlada - dve o bušenju, jedna, normalno, o nastavku bušenja zemljišta da bi se utvrdile rezerve jadarita i druga velikog promera, koji iznosi 40cm, za koje je Vučić rekao da je ugrožavanje integriteta zemljišta - desile su se na kraju našeg mandata 2011. godine. Nakon toga kreće opasan proces, daju se dozvole za koje ne znamo da li su eksploatacione, ali nema nikakve dileme da je Ana Brnabić formirala državnu komisiju za implementaciju projekta Jadar, sastavljenu ne samo od domaćih stručnjaka, nego i od stranaca, za implementaciju projekta Jadar, a ne naša vlada - rekao je Tadić.
- Nijedna dozvola za eksploataciju Rio Tintu ni danas nije izdata. Gospodine Tadiću Vi ste potpisali zakon koji je ukinuo tender, rekao je Vesić.
- Tender nije jedini sistem selekcije kompanija koje vrše eksploataciju, rekao je Tadić.
- Činjenica je da je zakon iz 2006. ukinuo tender, to znači da je ostao ovakav zakon na snazi ili da je ostao takav princip morao da ide na tender. Znate da se takve odluke objavljuju javno, a pošto nisu donete, nisu ni objavljene. Sami ste rekli da mora da se uradi studija o zaštiti životne sredine, koja je određena po najvišim ekološkim standardima i zaista ta studija treba da pokaže da li je to moguće uraditi u skladu sa zaštitom životne sredine ili ne - zaključio je Vesić.
...Pre petnaestak godina, podseća profesor Ristić, ozbiljno su pripremani planovi za eksploataciju rude nikla na prostoru Mokre gore.
"Znate koji je to prostor, imamo Šargansku osmicu, Mećavnik, jednu od najlepših tačaka ovog dela sveta gde se priređuju prvorazredni kulturni događaji, festival Kustendorf gde hiljade turista svakog dana prolazi, gde se obnavlja lokalna zajednica, sela, povećava se broj dece u školama, ljudi očigledno žive bolje nego nekada", istakao je dekan Šumarskog fakulteta.
Prema njegovim rečima, sve to ne bi bilo moguće da je došla kompanija koja je htela da se bavi eksploatacijom nikla, ceo kraj bio bi zatrovan u vizuelnom smislu i tamo ne bi bilo ničega.
IZVEŠTAJ SA PREPORUKAMA PRIMENE AGROTEHNIČKIH MERA I TEHNOLOGIJE GAJENJA NA POPLAVLJENOM PODRUČJU U 2014. GODINI
...U pojedinim uzorcima je utvrđena veća koncentracija nikla i hroma (na više lokacija na području Opština Čačak, Kraljevo, Kruševac, Smederevska Palanka i Jagodina). Utvrđeni povišeni sadržaji nikla i hroma na naznačenim lokacijama odgovaraju vrednostima dobijenim ranijim ispitivanjima na ovom području. NJihovo poreklo vezuje se za prirodne geohemijske izvore. Međutim, visok nanos mulja i redukcioni uslovi u zemljištu, nastali usled poplave i dužeg zadržavanja vode, mogu da imaju za posledicu povećanu mobilizaciju (pristupačnost) većine teških metala. Zato, na ovim područjima postoji povećan rizik za gajenje lisnatog povrća (zelena salata, blitva, zelje i spanać), kultura iz familije kupusa, kao i šargarepe, rotkvice i luka.
Takođe je utvrđeno da u pojedinim uzorcima zemljišta i mulja na području Opština Rača, Topola (potez od Kragujevca ka Rudniku), Loznica, Čačak, Požega i Kosjerić (potez Tubići – Zaselje) je pored povećane koncentracije nikla i hroma utvrđena povećana koncentracija olova. Na ovim područjima postoji rizik za gajenje lisnatog povrća, zelene salate, kupusnjača, kao i korenastog povrća.