U Rudniku Soko u Čitluku kod Sokobanje, nažalost, u ranim jutarnjim satima dogodila se nesreća, objavio je internet portal Soko pres. Za sada nema zvaničnih informacija, ali u medijima su se pojavili izveštaji u kojima se navodi da je u rudniku još dvadesetak rudara zarobljeno, a da nažalost ima i stradalih. Prema nepotvrđenim informacijama navodno je osam rudara poginulo.
Delegacija resornog ministarstva i ministarka Zorana Mihajlović stigli su na lice mesta. Novinarskim ekipama nije dozvoljen ulaz u Rudnik, ali se očekuje zvanično saopštenje pres službe Ministarstva rudarstva i energetike.
– Ono što nezvanično saznajemo jeste da ima osmoro poginulih, čak su i oprečne informacije oko toga šta se tačno desilo. Neko kaže da je eksplozija metana, da je zbog toga došlo do obrušavanja. Neko kaže da je samo iz nekog razloga došlo do obrušavanja i da ima i zatrpanih rudara, javila je novinarka Katarina Petrović.
Direktor Opšte bolnice Aleksinac doktor Goran Vidić kaže da su četiri ekipe Doma zdravlja Aleksinac na terenu, kao i ekipe iz Zaječara i Knjaževca koje su uključene.
Trenutno je u Opštoj bolnici u Aleksincu, prema njegovim rečima, zbrinuto 18 povređenih rudara – 15 sa lakim povredama, dvojica sa povredama lakta i jedan sa serijskim prelomom pet rebara, ali da je i on van životne opasnosti.
Zbog toga su svi pacijenti koji nisu hitni i operacije koje su planirane otkazani. Pacijenti su pušteni, mobilisali su i ostala odeljenja u zgradi. U ovom trenutku u Opštoj bolnici nemaju problem sa kapacitetima.
I naši izvori su nam potvrdili da ima poginulih i povređenih. Za sada nemamo imena poginulih, ali se strahuje da možda ima i sa našeg područja. Uskoro očekujemo prva zvanična saopštenja.
Metan nadmudrio život, ostalo 18 siročadi
Aleksinac i Sokobanja danas su još jednom osetili svu težinu rudarskog hleba. Metan je još jednom u crno zavio ove dve sredine. Među poginulima je najviše građana opštine Aleksinac, lokalne zajednice koja još trpi posledice velike nesreće iz 1989. godine kada je u aleksinačkoj jami stradalo 90 rudara. To je bila najveća nesreća u rudnicima Srbije. Od tada ovdašnji rudari rudare u drugim rudnicima.
Jedan od njih je i „Sokoˮ, koji takođe, ima metana i svoju istoriju nesreće. Jedna od najvećih nesreća koja se dogodila rudniku „Sokoˮ bila je je 1998. godine, koja je odnela 29 života.
U izjavi medijima Saša Spasić, direktor JP „Resavicaˮ, kazao je da je u trećoj smeni, u 4 sata i 10 minuta, došlo do takozvanog prodora metana prilikom redovnog procesa proizvodnje. U trećoj smeni bilo je 67 rudara, 18 rudara je povređeno, niko nije u životnoj opasnosti, nažalost osmorica su preminula.
– Još jednom želim da naglasim da nije bilo nikakve eksplozije, prosto se to zove u rudarskom žargonu proboj metana. Toliko za sada, detaljnije informacije dobićete kada nadležni državni organi budu sproveli istragu – izjavio je prvi čovek „Resaviceˮ predstavnicima medija.
Drago Milinković, direktor rudnika mrkog uglja „Soko”, osim što je izrazio saučešće porodicama nastradalih, upitao je šta reći u ovom trenutku. On kaže da rudnik ima veoma savremenu opremu i da će istraga pokazati uzroke.
– U redovnom procesu rada jutros se desilo izdvajanje metana iz komore otkopa. Došlo je do gušenja rudara. Nakon toga su preduzete sve radnje, nadležna inspekcija je došla na lice mesta, Nikakvih fizičkih promena na prostorijama niti na telima nastradalih rudara nema. Evidentno je gušenje od metana. Ovo je metanska jama, ovo se iznenada desilo, apsolutno, u pitanju je viša sila – kaže Milinković.
Najmlađi poginuli rudar je imao 31, a najstariji 59 godina. Oni su roditelji 18 deteta, najmlađe je dvomesečna beba. Bez obzira koliko će zajednica i država pomoći njihovim porodicama taj gubitak neće moći da se izbriše iz sećanja ovdašnjih građana. Na licima ljudi koje smo sretali bol, tuga i neka potištenost. Mnogi se pitaju da li nas je i to moralo snaći, pored svih drugih nedaća. Gorka je sudbina rudarskih gradova, rade i pate, ili zatvaraju svoje kopove. Nije dobro ni jedno ni drugo. Imali treće rešenje, ili će svaka generacija pamtiti po neku rudarsku nesreću.
U nesreći u rudniku koja se jutros dogodila u rudniku uglja “Soko” kod Sokobanje poginulo je osam rudara, a 18 je povređeno. Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, obišla je rudnik u kojem se nesreća dogodila i izrazila saučešće porodicama stradalih rudara.
- U ime Vlade Srbije, u ime svih nas i svoje lično ime izražavam saučešće porodicama stradalih. Država će pomoći porodicama koliko god je moguće. Ovo je težak trenutak za sve ljude koji su ovde, ali i za sve nas. Inspekcija, policija i svi nadležni organi su na licu mesta i rade sve što je neophodno kako bismo nakon istrage znali tačne uzroke tragedije, rekla je Mihajlovićeva.
Saša Spasić, direktor JP PEU Resavica, rekao je da se rudarska nesreća u jami rudnika Soko dogodila nešto posle četiri sata ujutru u delu ležišta rudnika istočnog polja u trećoj smeni, prilikom redovnih radova na eksploataciji uglja.
- Prema još nezvaničnim informacijama, došlo je do zarušavanja uglja u otkopnoj komori VE 3/1 i naglog prodora metana u radni prostor. Izražavam saučešće porodicama nastradalih rudara, tu smo za njih u bilo kom momentu, rekao je Spasić.
Drago Milinković, direktor rudnika Soko, rekao je da je rudnik izgubio osam vrednih radnika i izrazio saučešće porodicama stradalih rudara.
- Mere bezbednosti koje preduzimamo u rudniku su na najvišem nivou, ali ovog puta se desilo naglo izdvajanje metana i nismo ništa mogli da uradimo, rekao je Milinković.
- Radnici Aleksinačkih rudnika izvode radove u rudniku Soko i deo su ovog kolektiva. Mere se maksimalno poštuju, ali su ovo situacije koje je nemoguće predvideti, rekao je Nemanja Denić, direktor Aleksinačkih rudnika, i izrazio saučešće porodicama nastradalih rudara.
U nesreći su poginuli rudari D. Z. (1979), N. T. (1985), R. G. (1975), P. P. (1991), B. Č. (1966), B. Z. (1967), B. Ž. (1963) i B. S. (1988).
Ostali rudari koji su se u trenutku nesreće nalazili u oknu izvučeni su, a povređenima se pruža medicinska pomoć. Rudarski inspektor i drugi nadležni organi su na terenu i ispituju uzrok nesreće.
Istorijat rudnika "Soko" i najveće nesreće koje su se u njemu dogodile
Povodom nesreće koja se dogodila u rudniku "Soko" u kojem ima poginulih i povređenih rudara, podsećamo na istorijat ovog rudnika i najveće nesreće koje su se dogodile u njemu.
U rudniku "Soko" kod Sokobanje obrušio se deo jame i rudari su ostali zarobljeni. Podsećamo na istorijat ovog rudnika.
Istorijat rudnika "Soko" može se prikazati kroz nekoliko etapa. Eksploatacija uglja iz ovog rudnika počela je 1908. godine, pa sve do 1922. godine do kada je proizvedeno 675 tona uglja.
U drugoj etapi počinje intenzivniji rad na istraživanju ležišta i proizvodnji uglja. Ova etapa obuhvata period od 1923. godine zaključno sa 1945. godinom. U tom periodu proizvedeno je 3.086 tona uglja.
Treća etapa je period od 25 godina, kada nastaje prva modernizacija rudnika i obuhvata period od 1946. godine zaključno sa 1970. godinom i ukupnom proizvodnjom od 2.362.698 tona uglja. Upravo je u 1970. godine postignuta i maksimalna godišnja proizvodnja.
Period od narednih osam godina, do 1978. karakterišu učestali jamski požari, rudarske nesreće, izboj gasa uglja i srenskog materijala iz masiva u radni prostor i pad proizvodnje. U ovom periodu proizvedeno je 756.398 tona uglja.
Sanacija i oporavak rudnika završeni su do 1999. godine, proizvodnja raste, investicije su u naglom usponu, svi ekonomski pokazatelji su pozitivni i realizuje se sanaciono investicioni program. Ukupna proizvodnja za taj period od 21 godine je iznosti 3.311.621 tonu.
Šesta etapa obuhvata period od 5 godina, od 2000. do 2005. godine sa ukupnom proizvodnjom od oko 600.000 tona uglja. Tu je projekat otvaranja novog rudnika za 21 vek sa impozantnim investicionim ulaganjima koja se mere u milionima eura. Urađen je nov sistem za pranje uglja, nova upravno pogonska zgrada površine oko 2000m2.
Ako se analizira proizvodnja od 1928. godine zaključno sa 2008., tj. za 80 godina rada, može se reći da je proizvedeno 7.035.000 tona komercijalnog uglja (88.000 tona godišnje), iskopano je više od 2.500.000 tona jalovine, što znači 9 835 000 tona rovne mase (123 000 tona mesečno).
Jedna od najvećih nesreća koja se dogodila u rudniku "Soko" u Sokobanji odnela je 29 života, a dogodila se 1998. godine.
Došlo je do izbijanja otrovnih gasova koji su doveli do nesreće kada je stradalo 29 rudara od kojih je deset bilo izloženo toplotnom i mehaničkom udaru eksplozije, a ostalih 19 rudara se ugušilo jer nije bilo dovoljno kiseonika.
Zbog upale i eksplozije metana 1974. godine u ovom rudniku nastradalo je 15 rudara, dok je iduće 1975. god. došlo do izboja gasa i materijala i tom prilikom je nastradalo 5 rudara.
U ovom rudniku dogodilo je još nekoliko nesreća u kojima su pojedinačno stradali rudari na svom poslu.
Od zagađenja do uništenja - čovek, priroda i odgovornost (36. tribina "Nije filozofski ćutati")
Narodna inicijativa za zakonsku zabranu bora i litijuma sprovodi se i u Kragujevcu
Algoritam zasnovan na ponašanju pčela pomaže istraživačima da smanje zagađenje iz saobraćaja u Kragujevcu
Pesak iz Sahare, najvećeg izvora prašine, u kišnim kapima i u Srbiji (VIDEO: Španija, Francuska)
Narodna inicijativa za zakonsku zabranu bora i litijuma na teritoriji Srbije
RTS najavio redovno izveštavanje o kvalitetu vazduha svakodnevno u 19:20, ali...
Čista Srbija, a prljava tehnologija. Nešto smrdi - prof. dr Čedo Maksimović (VIDEO)
Mentalno razgibavanje: Jadar ćete da trujete!?
Aerozagađenje na teritoriji Kragujevca, novembar-decembar 2021
Bušotine Rio Tinta otrovale Jadar borom i arsenom, predstavljeno u SANU
Gama zračenje u Braginu (Belorusija) 490nsv, u Vinči (Beograd) 111nsv
Akvarijum: Metode naučnog vrednovanja netaknutih vodenih staništa
SEOS u akciji - u Srednjoj Dobrinji skup 6. marta, u Pomoravlju prikupljanje potpisa za zakon o zabrani litijuma
Savet za borbu protiv korupcije: Izveštaj o privatizaciji Instituta za vodoprivredu Jaroslav Černi
Zaključak iz zbornika SANU "Projekat Jadar - šta je poznato?"
Dok Rio Tinto u Srbiji ispituje osnov ukidanja Projekta Jadar, u Mozambiku kažnjen zbog obmana o rezervama, a na Novom Zelandu otkriveno da nema ugovor o uklanjanju opasnog otpada
FEBRUAR 2022
Šumska pedagogija u Šumadiji
Apel RTS-u da dnevno-informise-o-zagadjenosti-vazduha-ili-sledi-masovni-protest-video.html
SEOS i Kreni-promeni: Potpisima građana i protestima do zakona o zabrani rudnika litijuma (VIDEO)
SANU: Promocija zbornika "Projekat Jadar - šta je poznato?"
U Kragujevcu javno raspravljano o proceni uticaja na životnu sredinu rekonstrukcije kotlarnice Energetike
Rio Tinto za Glas Amerike: Poštujemo odluku Vlade; meštani za Dojče vele: Rio Tinto ne odustaje (VIDEO)
Prorektor Ristić povodom prozivke premijerke Brnabić: Dobijao sam sugestije da povedem računa gde, šta i kako govorim
Pentagonu potrebne veće zalihe litijuma za vojnu industriju; bivša direktorka Rio Tinta u vrhu korporacije Lokhid Martin koja se sastajala sa srpskim firmama u Dubaiju
Milion stanovnika živi u gradovima gde ne postoji državni monitoring kvaliteta vazduha
RTS: Vazduh u Srbiji prekomerno zagađen, precizne podatke imaće uskoro Kragujevac, Valjevo, Osečina, Novi Sad, Subotica, Vrbas, Nova Varoš, Prijepolje, Kladovo, Bor, Vranje, Leskovac, Pirot, Niš i Čačak (VIDEO)
Protesti u Portugaliji protiv rudnika litijuma
Princeza Danica Karađorđević u kampu SEOS-a: Filip i ja podržavamo naš narod (FOTO, VIDEO)
SEOS ispred Predsedništva: Treći dan (FOTO, VIDEO)
SEOS ispred Predsedništva, 12. 2. 2022. (VIDEO)
Prijavi ekološki problem - rok za rešavanje: sedam dana od dobijanja zahteva
Radni doručak SEOS-a i Kreni-promeni (VIDEO)
SEOS: Protest za trajnu zabranu istraživanja i eksploatacije bora i litijuma u Srbiji (FOTO, VIDEO)
Godfri o Rio Tintu u Srbiji: Jadarit "neverovatna" šansa..., nadam se da ova priča nije završena
SEOS: Svi kao jedan - najava protesta ispred Predsedništva (AUDIO)
Zorana Mihajlović uporno odbija zahteve za pristup zapisnicima Radne grupe za implementaciju Projekta Jadar
SEOS i- Kreni-promeni: Ne odustajemo do zabrane istraživanja i eksploatacije litijuma i bora (FOTO, VIDEO)
Galerija PPNS: Srbija nije na prodaju!
Protest: Srbija nije na prodaju - Kragujevac, 8. febuar
1990: Efektna opomena - Crni list Kristalu
SEOS i Kreni-promeni nastavljaju proteste do donošenja zakona o zabrani istraživanja i ekspolatacije bora i litijuma u Srbiji (VIDEO)
Naučnici i stručnjaci narodnim poslanicima: Zabranite zakonom istraživanje i rudarenje bora i litijuma u celoj Srbiji
"Srpski Amazon" sačuvan od MHE (Nera - jedina planinska reka Vojvodine)
SEOS i Kreni-promeni saglasni: Jedini zahtev - zabrana istrživanja i iskopavanja litijuma i bora na teritoriji Srbije
Rio Tinto objavio izveštaj o ’kulturu maltretiranja, uznemiravanja i rasizma’ u ovom rudarskom gigantu
Sindikat nauke Srbije: Za dostojanstven rad u nauci
JANUAR 2022
Dejan Lekić, Bojan Simišić: Ne politizujemo, borimo se za živu glavu
Rudnici kulture: Bor i Majdanpek (VIDEO)
Zašto je važno da se uvede zabrana iskopavanja litijuma i bora na teritoriji cele Srbije
Advokat Sreten Đorđević: Rio Tinto govorio neistine
SEOS: Predlog zakona o zabrani istraživanja i eksploatacije litijuma i bora na teritoriji Republike Srbije, sa obrazloženjem
SEOS: Predlog zakona i pitanja za Vladu Srbije
Tadić: Bili su dobrodošli! Niko neće Rio Tintu, koji je ogromna kompanija, reći 2001..., 2012. ni sada - niste dobrodošli! (VIDEO)
Protest: Nije kraj - Loznica, 22. 1. 2022. (VIDEO)
I Službeni glasnik objavio Uredbu o prestanku važenja Prostornog plana za realizaciju "Projekta Jadar"
Objavljena Uredba o prestanku važenja Prostornog plana za realizaciju projekta Jadar
Rio Tinto brine - za "naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji"
Naled, Kanada Fond i Breakthrough doo - inicijatori ubrzanog donošenja novog zakona o rudarstvu 2014.
Vlada ukinula prostorni plan za Jadar
Dejan Lekić za CINS: Skoro milion i po građana u većim mestima ne zna kakav vazduh diše
SEOS: Nastavlja sa blokadama - nećemo rudnik litijuma, moratorijum nas ne zanima
Rio Tinto odlaže plan proizvodnje u Srbiji za 2027, uslov: odobrenja i dozvole Vlade
Brnabić: Lično ću se uključiti u realizaciju projekta (2018); Rio Tinto ne mora da bude u Srbiji (2022)
Dok je projekat Rio Tinta zaustavljen u blizini Feniksa, ambasador Godfri: Litijum je ogromna korist za Srbiju
Manojlović: Ne plaća se odšteta ako se ukine Prostorni plan; Đorđevi: Tehnologija Rio Tinta opasna po životnu sredinu
Vučić o Rio Tintu: Šta mislite da je neko na lepe oči dobio istražna prava bez-dinara? Dinara nam nisu platili!
Ima li posledica za Rio Tinto zbog neobjavljivanja studije u 2021. o proceni uticaja na životnu sredinu, najavljene na sastank sa Vučićem i u izjavama A. Brnabić
Da li ste za utvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije? NE!
Prof. Zoran Stevanović, geolog: Država ima pravo da ne odobri kopanje litijuma
Rio Tinto kao metafora: BDP i statističke iluzije
Prorektor Ristić: Izaći ću na referendum i zaokružiti NE
Agelast: Rio Tinto - dr Dragana Đorđević, dr Ljiljana Tomović i Sreten Đorđević
Budimo pametni, sačuvajmo to što imamo - Jovan Memedović (Sasvim prirodno: Gladni turista)
Projekat Rio Tinta u Srbiji štite potpisi Svilanovića (2004) i Vučića (2021) na međunarodnim ugovorima sa Ujedinjenim Kraljevstvom?
Komentara: 0