Kragujevački slez (Althaea kragujevacensis Panč., Fl. Princ. Serb. 200, 1874) bio je lokalno endemična vrsta centralnog dela Srbije. Smatra se da je bila rasprostranjena na teritoriji Kragujevca – na Metinom brdu i između Vraćevšnice i Ljuljaka.
Vrsta je iščezla iz prirode. Vrsta je zauvek nestala iz svetskog genofonda i pripada kategoriji globalano iščezlih taksona (EX) prema Crvenoj knjizi flore Srbije. Pretpostavlja se da je glavni uzrok iščezavanja kragujevačkog sleza širenje gradskog područja Kragujevca.
Prema podacima Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, mogućnost reintrodukcije ne postoje jer je takson zauvek nestao iz svetskog genofonda. Vrsta je verovatno posedovala slična lekovita svojstva kao i običan slez, međutim, farmakološki nije bila ispitivana.
Iako podaci ukazuju da je kragujevački slez nekada gajen u botaničkoj bašti u Kopenhagenu i Botaničkoj bašti “Jevremovac” u Beogradu, posle opisivača, Josifa Pančića, vrsta više nikada nije pronađena (mesto publikovanja: Pančić, J. – „Flora Kneževine Srbije ili vaskularne biljke, koje u Srbiji divlje rastu“) u Srbiji.
Najnovija istraživanja flore okoline Kragujevca potvrđuju da ovaj takson više ne raste na klasičnom nalazištu.
Ilustracija: Nikola Bogdanović, PRVI PRVI NA SKALI
Foto: GBIF - The Global Biodiversity Information Facility
Sledi nastavak...
PRILOG: PANČIĆEV ZBORNIK - SANU
IZ ARHIVE PPNS POLJOPRIVREDA ILI RUDARENJE - ŠTA JE BUDUĆNOST LEVČA (AUDIO) - REKOVAC, 10. 3. 2023.
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS SANU:
PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0