Zahtevi grupe građana „Odbranimo reke Stare planine“ upućeni Vladi Republike Srbije 27. novembra 2018. godine
Zabraniti gradnju derivacionih MHE na celoj teritoriji Srbije.
Zabraniti gradnju bilo koje vrste MHE u zaštićenim područjima prirode.
Zabraniti gradnju MHE na potocima malog protoka, gde ne postoje ni najmanji interesi elektroprivrede Srbije, a izgradnja MHE maksimalno ugrožava ekositeme.
Zabraniti gradnju većeg broja MHE na jednoj reci. Ograničiti maksimalnu procentualnu dužinu toka neke reke ili potoka koja može na bilo koji način biti uzurpirana od gradnje MHE (npr. na najviše 10% od ukupnog toka).
Uvesti pravilo po kome je za sve MHE potreba studija uticaja na životnu sredinu.
Smanjiti subvencije za MHE, a potpuno ukinuti subvencije za derivacione MHE.
Izraditi i usvojiti Pravilnik o garantovanom minimalnom protoku, koji će odbaciti po prirodu poguban pojam „biološki minimum“, a uvesti pojam „vodni optimum“, koji obuhvata i „biološki optimum“ neophodan za živi svet, ali i optimum u kontekstu vodosnabdevanja, turizma i svega ostalog.
Napraviti novi katastar potencijalnih MHE lokacija, koji neće obuhvatati reke u zaštićenim područjima prirode, kao ni potoke malog protoka.
Pre izdavanja bilo kakvih dozvola, formirati nezavisni tim stručnjaka koji će minimum dve godine ispitivati reku i živi svet, pronaći sve zaštićene i strogo zaštićene vrste životinja, biljaka i gljiva i napraviti objektivnu studiju o reci i ekosistemu.
Sagledati višenamensku ulogu malih planinskih tokova, a ne jedino njihovu energetsku ulogu, koja pritom služi isključivo za bogaćenje privatnika. Analizirati socijalne posledice gradnje MHE i obavezno u obzir uzimati i interese lokalne zajednice. Na najtransparentniji način uključiti lokalno stanovništvo u procese davanja dozvola projektima.
RTS: DA MOŽDA NE
ARHIVA PPNS
Finansiranje koje pružaju komercijalne banke je teže pratiti zbog nedostatka transparentnosti u tom sektoru" - samo jedan od nebrojenih primera zašto država iz nekih oblasti ne sme nikako da se potpuno povuče, koliko god bile nametljive neoliberalne vrednosti
Komentara: 0