Dejan Lekić, nekadašnji naÄelnik u Agenciji za zaštitu životne sredine, za CINS objašnjava zašto je smenjen nedugo nakon što je posao izgubio njegov kolega Milenko Jovanović. Lekić za CINS priÄa i šta se sve dešavalo u ovoj instituciji uoÄi i nakon smena, kako je promenjen naÄin na koji se meri da li je vazduh zagaÄ‘en, kao i šta misli o poslu koji je dodeljen firmi Vladimira Bebe Popovića.
Dejan Lekić je u Agenciji za zaštitu životne sredine (SEPA) radio 17 godina, praktiÄno od osnivanja. Zaposlio se još 2004. godine, na predlog tadašnjeg ministra nauke i zaštite životne sredine Aleksandra Popovića.
Agencija je kišobran organizacija koja, izmeÄ‘u ostalog, sakuplja i objavljuje podatke o kvalitetu vazduha, kvalitetu vode, otpadu i javnom zdravlju, kaže Lekić.
U SEPA-i je osam godina bio pomoćnik direktora, a do ove godine i naÄelnik Odeljenja za izveštavanje, indikatore i informacioni sistem, koje, izmeÄ‘u ostalog, priprema izveštaj o stanju životne sredine.
U januaru ove godine Dejan Lekić je smenjen tako što mu je radno mesto ukinuto. NaÄelnica kadrovske službe mu je rekla da prvo podigne rešenje o premeštaju, a onda da se javi Dejanu Furjanoviću, pomoćniku ministra za zaštitu životne sredine koji je bio zadužen za njegov sektor.
Agencija je inaÄe institucija u državnoj upravi koja se nalazi u okviru ministarstva, a ima status pravnog lica.
„Odlazim ja tamo i Äovek (Furjanović, prim.aut), koji me je sasvim korektno i pristojno primio, me pita gde ste Vi do sada radili? To je već samo po sebi bilo Äudno jer sam osam godina bio pomoćnik direktora. Rekoh hoćete hronološki odozgo ili odozdo? Kaže svejedno“, prepriÄava Lekić za CINS.
Furjanović je, kako kaže, bio zateÄen odgovorom, rekao mu je da ne zna gde da ga rasporedi i da ide kući. Dogovor je bio da Lekić doÄ‘e sutra.
Sutradan ga je ipak pozvao sa drugim informacijama. RasporeÄ‘en je na mesto u IT sektoru pri Ministarstvu zaštite životne sredine, na nižoj poziciji od prethodne i sa manjom platom. Mesto je, kako objašnjava, za nekog sa pet godina radnog staža, a on ukupno ima 27.
„Od tada praktiÄno tamo sedim. Malo sam svima pomagao za to što oni rade, tekuće. Tu postoji i neki softver za praćenje rada inspektora, ali to niko do sad nije radio pa nema ko ni da mi pokaže, ja sam nešto sam malo ÄaÄkao.“
Sve je, kaže, na nivou komiÄnog.
„To je kao da uzmete glavnog hirurga sa KliniÄkog centra i prebacite ga da bude medicinska sestra u nekom Domu zdravlja. E to je otprilike razmera.“
Za CINS je pristao da priÄa jer smatra da se institucija koja se bavi važnim pitanjima urušava.
„Ja nisam neko ko je želeo da ide u javnost sa ovom priÄom, druge novinare sam odbio. (…) Ono što je meni bilo zanimljivo je naÄin na koji ste vi zapoÄeli razgovor i vaše interesovanje da zaista ispriÄate istinu jer je i sama istina dovoljno bombastiÄna.”
Dejan Lekić ispred Sepine stanice za merenje kvaliteta vazduha (foto: CINS)
Kako je sve krenulo
Nekoliko meseci ranije u prostorijama Agencije osvanule su nove info table, koje su oznaÄavale gde se šta nalazi u zgradi. S obzirom da je na njima bilo pravopisnih grešaka, zaposleni su se, prema reÄima Lekića, šalili na taj raÄun i fotografisali ih.
MeÄ‘utim, fotografije tabli su se pojavile na Tviter profilu nevladine organizacije Pokret TvrÄ‘ava iz Smedereva, uz fotografiju ugovora u kom piše da je posao dobila firma iz Mirijeva.
U SEPA-i je tada poÄela potera za „izdajicom“ koji je sliku poslao.
Filip Radović danas javno podržava Srpsku naprednu stranku, a direktor Agencije je postao 2013. godine. Radović je sazvao sastanak svih naÄelnika 30. oktobra, seća se Lekić.
„Seli smo, saÄekali, on je ušao sa koleginicom Perunović (pomoćnica direktora), bacio neke papire na sto i rekao ´Šta je ovo? Ovo je napad na mene, ovo je pokušaj rušenja mene – sada kada se bira nova ministarka. Šta je ovo? Ko je ovo uradio? Ko je to objavio? Ko je dostavio slike?“
Od petorice naÄelnika, koliko je SEPA-a u tom trenutku imala, na sastanku je bilo njih Äetvorica, meÄ‘u njima i Milenko Jovanović, u to vreme NaÄelnik odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha, kasnije otpušten iz Agencije. Lekić objašnjava da je direktor baš njemu poÄeo da se obraća:
„Dobro hajde da vidimo ko je ovo uradio, ´ajde ti, Milenko, kaži´ (…) On kaže: ´Ja ne znam o Äemu Vi priÄate, šta Vi mene pitate´. On (Radović) kaže: ´ Ne, ne, ne, ne. Ti nam kaži´“, prepriÄava Lekić i dodaje:
„Verujte, meni je skoÄio pritisak. (…) Pa je l’ smo mi tu deca, pa da smo deca u vrtiću to bi bilo zlostavljanje. (…) Ja kažem Filipe, molim te, stani. Prvo, to nije napad na tebe, to je napad na Agenciju. Tamo nigde ne piše Filip Radović, tamo piše Agencija za zaštitu životne sredine. (…) Ako ti kažeš da nije istina da su table plaćene pet miliona dinara, pa dajte, ljudi, izaÄ‘ite lepo sa saopštenjem na sajtu da to nije istina“.
Zašto je zvaniÄno otpušten Jovanović
Milenko Jovanović zvaniÄno je otpušten jer „nije obezbedio adekvatno održavanje i zaštitu većine mernih stanica koje su nedopustivo zapuštene jer ÄinjeniÄno stanje na terenu ukazuje na to“. TakoÄ‘e se ne zna ko sve raspolaže kljuÄevima za ulazak u iste Äime je ugrožena njihova bezbednost, a samim tim i njihov rad, navodi se u rešenju disciplinske komisije o otpuštanju Jovanovića, objavljenom na sajtu SEPA-e. Pored toga se tvrdi da mlaÄ‘im kolegama nije davao informacije od vitalnog znaÄaja za obavljanje terenskih poslova Äime je uÄinio povredu dužnosti. Disciplinska komisija nije saslušala svedoke koje je Jovanović predložio, meÄ‘u kojima je bio i Lekić, već samo svedoke po osnovu Äijih imejlova i žalbi je postupak pokrenut.
Jovanović je nakon odluke Višeg suda u Beogradu u martu vraćen na posao.
MeÄ‘utim, Radović se nije smirio, a Lekić tvrdi da se sastanak završio pretnjom:
„Radović ustaje, okreće se i kaže ovako: ´Uostalom, ide sistematizacija´, onako uz odmahivanje rukom, ´sve će se to promeniti´ i izaÄ‘e napolje sa pomoćnicom. Ja pitam kolege, onu dvojicu koja su držala spušteno glave, ´ja se izvinjavam ja sam se malo uzbudio zbog ovog napada na Milenka, ja samo da proverim sa vama je l’ ovo bila pretnja´. Obojica kažu da jeste“.
Filip Radović nije odgovorio na CINS-ova pitanja o Lekićevim tvrdnjama u intervjuu.
Direktor Agencije Filip Radović na puštanju u rad aparata za merenje kvaliteta vazduha u BeoÄinu (foto: opština BeoÄin)
„Obrišite imejl Milenku Jovanoviću“
UobiÄajeni dan na poslu naredne nedelje prekinuo je ulazak sekretarice direktora koja je Lekiću rekla da iskljuÄi Milenku Jovanoviću imejl. Tražio joj je to napismeno.
„Po nalogu direktora molim Vas da obrišete imejl nalog gospodina Milenka Jovanovića“, stigla je nešto kasnije poruka.
Jovanović je u tom trenutku bio na poslu, sedeo je u kancelariji, kaže Lekić. Oni se poznaju 25 godina, ali u tom trenutku „nemaju dodirne taÄke“ – komuniciraju samo profesionalno. MeÄ‘utim, Lekić odluÄuje da pozove Milenka i da ga upozori. U razgovoru sa njim Lekić zakljuÄuje da je to povezano sa sastankom.
Jovanoviću ne samo da je ugašen imejl, već mu je ubrzo ukinut i mobilni telefon, a pomoćnica direktora podnela je disciplinsku prijavu protiv njega. Komisiju koja je odluÄivala o prijavi Äinila su preostala dva naÄelnika koja su bila na sastanku kod direktora i šefica pravne službe.
Lekić kaže da je u više navrata pokušao da saÄuva Jovanovića od gubitka posla argumentom da mu je ostalo još malo do penzije.
On saznaje i da Älanovi komisije koji „kao većaju o ovoj odluci protiv Milenka“ već pripremaju novu sistematizaciju. U tom trenutku, on ne zna da će novi dokument znaÄajno uticati i na njega.
Komisija donosi presudu o razrešenju Jovanovića 18. novembra, a Lekić odluÄuje da uzme godišnji odmor da se, kako kaže, „skloni iz te situacije“.
Milenko Jovanović na puštanju u rad aparata za merenje zagaÄ‘enja u opštini BeoÄin u septembru 2020 (foto: opština BeoÄin)
Promena indeksa kvaliteta vazduha
Neposredno pred ukidanje imejla Milenku Jovanoviću, SEPA je promenila indeks kvaliteta vazduha – odnosno naÄin na koji prikazuje da li je vazduh zagaÄ‘en. Sada je potrebna veća koliÄina PM Äestica da bi se vazduh oznaÄio kao zagaÄ‘en. GraÄ‘ani su to saznali preko medija.
Dejanu Lekiću se Jovanović požalio kako ga „preskaÄu“, te da se promena indeksa dogovara sa njegovom zamenicom, kao i privatnom firmom i Gradskim zavodom za javno zdravlje Beograd.
Lekić objašnjava da su na sajtu SEPA-e jedno vreme uporedo postojali razliÄiti podaci o indeksu kvaliteta vazduha. Naime, podatke koji se prikazuju u realnom vremenu kontroliše privatna firma koju je unajmila SEPA, dok je informacije na glavnoj strani sajta SEPA-e on kontrolisao.
„Kod mene na sajtu stoje jedni kriterijumi, a na aplikaciji sa mapom drugi kriterijumi“, objašnjava Lekić.
Bez znanja javnosti, SEPA je zamenila i Izveštaj o kvalitetu vazduha za 2019. iz kog je izbrisala informaciju da je imala problem da doÄ‘e do podataka o automatskom merenju kvaliteta vazduha za Grad Beograd u 2019, za koji je unajmljen Gradski zavod.
Hakerski napad na imejl SEPA-e i istraga
Drugog dana odmora, nakon radnog vremena SEPA-e, Lekić prima poziv od saradnika iz privatne firme koju je SEPA-a angažovala kao IT podršku – javlja mu da je „otet“ zvaniÄni imejl Agencije. Kako je objasnio, saradnik mu je samo poruÄio da je problem rešen te da javi kolegama da stave jaÄe šifre.
Sutra ujutru Lekića budi poziv koleginice koja koristi SEPA-in imejl i od njega traži pomoć da se uloguje. „Ja sam mislio da je sve rešeno, meÄ‘utim ispada da nije“, objašnjava i dodaje da je nakon toga poslao imejl Radoviću i njegovoj pomoćnici u kome savetuje da „isprate“ promenu šifre na zvaniÄnoj imejl adresi. U roku od sat vremena stigao mu je dokument u kome se vidi da je kolega ovlašÄ‡en da radi njegov posao u delu informativnih sistema.
„Ja u tom trenutku shvatam da se dešava još nešto, pored Milenka. (…) PraktiÄno sad poÄinje udar na mene.“
Dejan Lekić (foto: CINS)
U tom periodu na adrese zaposlenih poÄeli su da stižu neuobiÄajeni imejlovi.
Tako su zaposleni, izmeÄ‘u ostalog, dobili dokument iz kog se može videti za šta se tereti Milenko Jovanović. Lekić objašnjava da u imejlovima nije bilo niÄeg uvredljivog te da ih je i sam dobijao. Ubrzo potom, još na odmoru, saznaje da mu ne radi imejl, a ubrzo i da je iskljuÄen po nalogu direktora. Prekida odmor i 29. novembra odlazi na sastanak sa direktorom.
Kada je pitao šta se dešava direktor je, izmeÄ‘u ostalog, pomenuo imejlove koji stižu zaposlenima:
„To je došlo do nekih ljudi, mene ljudi obaveštavaju, svašta on šalje. Milenko to radi, znaš, a meni je žao njega, ali ti moraš da se strpiš, u toku je istraga. (…) Ta istraga će pokazati ko je kriv, ti se samo strpi“, seća se Lekić.
Ni razgovor sa direktorom mu nije pomogao.
Sutradan se vraća na posao, ali ne može da pristupi serverima, o Äemu obaveštava direktora i njegovu pomoćnicu slanjem službenih beleški.
„Tri nedelje sam ja išao na posao tako što dolazim na posao, sedim u kancelariji gledam u ekran, razumete, gledam vesti i šta da radim, sedim, vrtim prste, idem popijem kafu, vratim se u kancelariju, ne mogu ništa.“
Po nalogu kabineta
Onemogućen da radi svoj posao, Lekić odluÄuje da 20. decembra ponovo uzme godišnji odmor. U tom trenutku ne zna da je deset dana ranije usvojena sistematizacija SEPA-e kojom je ukinuto njegovo radno mesto i mesto već otpuštenog Jovanovića. Šta u sistematizaciji piše u tom trenutku zna nekolicina ljudi – oni koji su je i pisali.
„Niko, niko od zaposlenih ne zna sem te naše grupe, iste grupe koja je Milenku dala otkaz.“
Sistematizacijom su, izmeÄ‘u ostalog, ukinuta dva odeljenja – Odeljenje za kontrolu kvaliteta vazduha na Äijem Äelu je bio Milenko Jovanović, kao i Odeljenje za izveštavanje, indikatore i informacioni sistem koje kreira indikatore stanja životne sredine, priprema izveštaj o stanju životne sredine i vodi informacioni sistem životne sredine, ali i saraÄ‘uje sa Evropskom agencijom za životnu sredinu. Lekić je 13 godina bio zadužen za saradnju sa Evropskom agencijom. Oba odeljenja pripojena su drugim odeljenjima.
Sistematizaciju i urušavanje Agencije, kako kaže, vidi kao hir.
„Dakle, ta dva i dva odeljenja se spajaju direktno zbog osvete nama dvojici. (…) Baš njih (rukovodstvo) briga za strukturu i za rezultate i tako dalje. To je bitno kad vi doÄ‘ete na televiziju i kažete evo imamo aplikaciju.“
Pravnica u Agenciji mu je najavila rešenje o rasporeÄ‘ivanju u Ministarstvu zaštite životne sredine:
„´Znate ovo je odluka kabineta. (…) Vi ako to odbijete dobijate automatski otkaz. Ja vam ne bih to preporuÄila.´ Ja zovem advokata, advokat mi kaže da je u pravu.“
Iz Ministarstva nam nisu odgovorili da li je po njihovom nalogu napravljena sistematizacija, Lekić premešten u Ministarstvo, a Jovanović otpušten.
Da je ostao u Agenciji, Lekić bi do 11. januara dobio rešenje o tome gde je rasporeÄ‘en unutar SEPA-e.
Kad je shvatio da neće više raditi u Agenciji, bio je besan.
„U prvom trenutku sam, naravno, bio beskonaÄno besan i odmah sam rešio da odem da pokupim stvari, da ne razgovaram ni sa kim.“
Nabavka za Bebu Popovića
Tokom 2020. pojedine javne nabavke SEPA-e isplivale su u javnost kao problematiÄne. Naime, televizija N1 je objavila da je SEPA sklopila ugovor sa firmom Vladimira Bebe Popovića, nekadašnjeg šefa biroa za komunikacije u vladi Zorana ÄinÄ‘ića i danas bliskog vlasti, vredan tri miliona dinara za potrebe medijskog dogaÄ‘aja otvaranja laboratorije. ReÄ je zapravo o premeštanju laboratorije za koju je 2018. već bio organizovan medijski dogaÄ‘aj.
Lekić se seća da je, prethodno, on pisao projekat za nabavku opreme za Nacionalnu laboratoriju vredan 1,5 miliona evra, kao i da je ta oprema isporuÄena u RepubliÄki hidrometeorološki zavod. Tada je uruÄenje opreme pratio medijski dogaÄ‘aj kome su prisustvovali direktor SEPA-e, Filip Radović, zatim Sem Fabrici ispred Delegacije EU u Srbiji i tadašnji ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.
Novi medijski dogaÄ‘aj, vredan tri miliona dinara, trebalo je da bude organizovan za prebacivanje opreme iz Hidrometeorološkog zavoda u novu zgradu SEPA-e. MeÄ‘utim, Lekić objašnjava da ni ta zgrada nije nova, već je napravljena za vreme bivšeg direktora, MomÄila Živkovića. I sam se pita zašto je raspisan tender:
„Ta zgrada je bila u sivoj fazi. ZnaÄi sve završeno, treba da (…) izgletujete zidove, stavite klozetske šolje i ploÄice. To je to. (…) ZnaÄi mi smo završili zgradu koja je završena, uzimamo opremu koji smo već uzeli i otvorili primopredajom uz prisustvo ministra odnosno ambasadora Evropske unije i zovemo sad sve te ljude iste i tog ambasadora na otvaranje.“
Dina ÄorÄ‘ević, Jovana Tomić
Izvor: CINS, 29. 3. 2021.
ARHIVA PPNS
MERENJЕ ČESTICA PM10 I PM2,5 U KRAGUJEVCU NE OMOGUĆAVA REZULTATЕ U REALNOM VREMENU, PORED OSTALOG ODGOVORILA SEPA UDRUŽENJU PPNS - POSLE 11 MESECI I PO NALOGU POVERENIKA
GALERIJA PPNS
ZAŠTITNICI ŽIVOTNE SREDINE 2019
ARHIVA PPNS
DREN: EKOLOGIJA
MART (25)
- Zaštita jezera Bubanj - od projekta Ekomara do inicijative Grada
- Zarada drvne industrije ispred prirodnih plavnih šuma
- Prodaće i kišu (Even the Rain, Tambien La Lluvia)
- Koka-kola godišnje proizvede 100 milijardi plastiÄnih flaša - petinu ukupnog broja u svetu
- TakmiÄenje na Univerzitetu u cilju zaštite životne sredine
- Energetika u Kragujevcu gasi kotlove na ugalj, prikljuÄuje se na gas
- Grinpis: Valjevo treći najzagaÄ‘eniji grad u Evropi, u prvih 20 u 2020. i Kosjerić, Niš, Užice, ÄŒaÄak i Kragujevac
- Registar izvora zagađivanja u Kragujevcu
- FOTO: Ilićevsko groblje na KošutnjaÄkom brdu
- Energetika Kragujevac, 12. 3. 2021. (16:00-16:30)
- Privremena mera: Agencija da odmah vrati na posao Milenka Jovanovića
- Dašić: Biće zatvoren i preseljen pogon Dorado koji zagaÄ‘uje vazduh
- Utisak nedelje, 7. 3. 2021: Aleksandar Jovanović Ćuta, Milenko Jovanović, Miroslav Mijatović
- Kvalitet vazduha u Kragujevcu, 8. 3. 2021. (8:00)
- Grošnica (Kragujevac), 6. mart 2021: Bacanje smeća gde ne treba
- Sirovi lignit - jedan od kljuÄnih uzroÄnika zagaÄ‘enja vazduha u Srbiji
- FOTO: Ispred groblja u Beloševcu nema kontejnera, ali uvek ima smeća
- Loš kvalitet vazduha je jedan od uzroka povećanja neplodnosti i sve veće stope steriliteta
- Otadžbina te zove - da oÄistiš reku Peštan (Rudovci)
- Kragujevcu odobreno preko 2,4 miliona za smanjenja zagaÄ‘enja poreklom iz individualnih izvora, a zahtev za pošumljavanje nije uzet u razmatranje
- Iz budžeta Kragujevca 9,7 miliona dinara za zaštitu životne sredine
- Zaustavljeno izlivanje fekalija iznad ŠumariÄkog jezera, nakon prijave graÄ‘ana
- Skoro dva miliona evra za MHE povezane sa Nikolom Petrovićem
- Deponija nastajе u ulici Nikole VujaÄića (MZ Vinogradi)
- Deponija u Kragujevcu - pre i posle ÄišÄ‡enja (februar 2021)
FEBRUAR (15)
- Izlivanje fekalne kanalizacije u ŠumariÄko jezero!
- Konkurs za finansiranje projekata u oblasti zaštite životne sredine u Kragujevcu 2021.
- KrÄena nepotrebna vegetacija u Spomen-parku, saniran deo ograde oko Kreativnog parka
- Ministarstvo kulture nema nameru da menja status PrirodnjaÄkog muzeja
- Zbirku pliocenskih biljaka sa lokaliteta Ilina Voda 1930. sakupio i poklonio PrirodnjaÄkom muzeju dr Igor Rudski, profesor kragujevaÄke Gimnazije
- PrirodnjaÄki muzej uskoro gubi status znaÄajne samostalne nacionalne ustanove kulture koji traje 125 godina
- Äubre u blizini LuÄnog mosta broj 2 - Kragujevac, 16. 2. 2021.
- Pošumljavanje u Srbiji - Izveštaj DRI 2020
- U Srbiji se seku i šume pod zaštitom države (FOTO, VIDEO)
- RERI: Zagadi pa vladaj - Milenko Jovanović
- Trg vojvode Putnika biće preureÄ‘en, deo PešaÄke zone se transformiše
- Zeleni pojas kod Grudnog odeljenja biće obnovljen novim sadnicama
- Ekološki bilten Kragujevca (novembar-decembar 2020)
- Molba savesnih: Ne hranite patke i labudove hlebom i pekarskim proizvodima
- Godišnji plan inspekcijskog nadzora u Kragujevcu 2021.
JANUAR (25)
- Aerozagađenja na teritoriji Kragujevca, decembar 2020.
- ZagaÄ‘ivaÄ plaća. Zaista?
- Ubijanje reke: Krivaja, BaÄka Topola (20. 1. 2021)
- Digitalni registar zagaÄ‘ivaÄa u Kragujevcu: Prijave graÄ‘ana u 2020.
- Kvalitet vazduha: Kragujevac, 21. 1. 2021. (21:00)
- Povodom zagaÄ‘enja Lepenice: MUP identifikovao poÄinioca, istraga u toku
- Objavljen program istraživanja i kontrole životne sredine na teritoriji Kragujevca u 2021.
- Most na reci Lepenici (Cvetojevac, Kragujevac), 18. 1. 2021.
- Aerozagađenja na teritoriji Kragujevca - novembar 2020.
- RepubliÄki inspektor podneo prijave zbog odlaganja otpadnog mulja u Lepenicu
- IzruÄivanje otpada u Lepenicu pored mosta na ulasku u Cvetojevac (VIDEO)
- Plan kvaliteta vazduha u Beogradu (2016-2020)
- Kineski radnici u Rakiti štrajkоvali, pa odustali nakon pritisaka poslodavca
- U Agenciji za zaštitu životne sredine smenjen i Dejan Lekić, naÄelnik od osnivanja
- Klima 101: Istraživanje ’Kako graÄ‘ani vide problem zagaÄ‘enog vazduha u Srbiji?’
- Pogrešne koordinate merne stanice Kragujevac na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine
- Prostor za automobile biće prepolovljen, a pešaÄke staze sa drvoredima prostiraće se na 1,9km - u Parizu
- Energetika i Gradska uprava Kragujevac među 10 najvećih dužnika za struju
- Udruženja graÄ‘ana - društveni uticaj bez dovoljno podrške
- Srpski olimpijac ÄŒaba SilaÄ‘i Äistio DivÄibare od smeća
- MeÄ‘unarodni popis ptica vodenih staništa 2021.
- PoÄelo ÄišÄ‡enje otpada na Drini, pomoći će i EPS
- Otpad kao pretnja proizvodnji hidroelektrane Višegrad
- Fotografski priruÄnik za raspoznavanje labudova (Cygnus sp) u Srbiji
- Stara Planina, prvi deo (Sasvim prirodno)
DETALJNO
Komentara: 0