’Italija je prva nacija bez rizika od sintetičke hrane, na taj način štitimo građane i sve one koji posećuju našu zemlju’, današnja je odluka italijanske Vlade za odobrenje Zakona o zabrani proizvodnje i prodaje hrane koja je proizvedena u laboratoriji.
Ministar za poljoprivredu i prehrambeni suverenitet Frančesko Lolobriđida, nakon dekreta EU o korišćenju brašna i proizvoda od insekata gde Italija nije mogla da napravi izuzetak, izražava ogromno zadovoljstvo zbog ostvarenog prava predostrožnosti, zaštite životne sredine i javnog zdravlja, koje predviđa EU. A multinacionalne kompanije koje su u svojim zemljama ovlašćene da proizvode ovu hranu neće moći da je prodaju u Italiji.
Rezultat usvajanja ovog Zakona jeste veliki angažman premijerke Đorđe Meloni jer je sakupljeno oko pola miliona potpisa u peticiji za spas italijanskih stolova u opštinama i velikoj većini regiona. Počelo se od rizika koji postoje u ishrani takvom hranom, jer ona nije mogla biti ni testirana, to su inovativne tehnologije koje koriste veoma invazivan proces transformacije.
Ministar objašnjava, s obzirom na to da uvek postoje interesi iznad razuma, kako „Zakon predviđa kazne za mogućne počinioce prekršaja i do 60.000 evra ili oduzimanje 10 posto ukupnog godišnjeg prometa ostvarenog u poslednjoj finansijskoj godini pre konstatacije prekršaja, naravno sa oduzimanjem nedozvoljenog proizvoda“.
Italija, zemlja izuzetno zdrave hrane, velikih kontrola od njive do trpeze, želi tako da potvrdi snažnu volju u zaštiti zdravlja građana, biodiverzitet i životnu sredinu, očuvanje poljoprivredno-prehrambene kulture koja je zasnovana na mediteranskoj ishrani.
Milica Ostojić - Specijalno Rim Foto: Trip Savvy/Grace Kim; Mens Health; Business Italy; Gamberorosso Izvor: Novosti
VIDEO: Carne sintetica, Italia prima al mondo a vietarla - Tgcom24
IZ ARHIVE PPNS
...Za očekivati je da će nova tehnologija proizvodnje veštačkog mesa takođe imati početničku sreću, opet zbog mekih regulatornih pristupa. Dok pojedine grupe dodeljuju veštačkom mesu, baš kao što su i GMO epitet „Frankenštajn hrane“, a tradicionalni proizvođači insistiraju na zabrani upotrebe reči meso na pakovanjima novih proizvoda, kompanije ga plasiraju pod istim sloganima kao GMO – borba protiv gladi u svetu, održiva poljoprivreda, bolja planeta i sl, insistirajući da je naglasak na finalnom proizvodu a ne na metodu proizvodnje.
Kakva će biti sudbina veštačkog mesa zavisiće od stepena prihvatanja u različitim delovima sveta. Stare generacije GMO nisu doživele uspeh kakav je očekivala većina eksperata ’90-ih. Snažan otpor javnosti (EU, neke države Afrike, Latinske Amerike, Balkan, itd) u velikoj meri je paralisao težnju multinacionalnih kompanija da u potpunosti zavladaju prehrambenim sistemom. U tome je veliku ulogu odigrala EU koja je, u principu, ostala zatvorena za GMO. Na ograničenim površinama (oko 100.000 hektara) uzgaja se samo jedan GM usev – kukuruz, samo u jednoj evropskoj zemlji - Španiji...
❶ Uključenost multinacionalnih kompanija pokazuje nam da je organska hrana postala žrtva sopstvenog uspeha ❷ U izlaganju dr Begović, uočava se odabir reči koji je vrlo sličan sa rečima predstavnika PR industrije multinacionalnih kompanija. ❸ Omraženi termin GMO će, vrlo verovatno, biti izbačen iz upotrebe, a sličan proizvod u novom ruhu će nam se plasirati pod nekim drugim nazivom, poput "nova hrana", "obogaćena hrana", "biotech" i slično ❹ Nerealno je očekivati da moderna biotehnologija (genetički inženjering) doprinosi unapređenju biodiverziteta, naprotiv, zasigurno vodi njegovoj eroziji zbog uzgoja u monokulturi ❺ Hoćemo li tako lako odbaciti činjenicu da samo trećina sveta može da prehrani stanovništvo iz sopstvene proizvodnje i da mi pripadamo toj grupi? KORPORATIVNO OZELENJAVANJE
Komentara: 0