Na osnovu člana 107.stav 1.Ustava Republike Srbije, člana 40.stav1.tačka1) Zakona o Narodnoj skupštini (”Sl.glasnik RS”, 9/2010) i članova 150.st.1, 190.st.1 Poslovnika Narodne skupštine, podnosim DEKLARACIJU O GENETIČKI MODIFIKOVANIM ORGANIZMIMA (GMO) I PROIZVODIMA OD GMO, s predlogom da se uzme u pretres.
NARODNI POSLANIK _______________________________ Prof. dr Miladin Ševarlić
PREDLOG
Na osnovu odredbi Ustava Republike Srbije („Službeni glasnik RS“, broj 98/2006) o zaštiti zdravlja stanovništva, zaštiti životne sredine i bezbednosti hrane, a u skladu sa odredbama Zakona o genetički modifikovanim organizimima („Službeni glasnik RS“, broj 41/2009), Narodna skupština Republike Srbije na sednici održanoj __________ 2017. godine, donosi
DEKLARACIJU O GENETIČKI MODIFIKOVANIM ORGANIZMIMA (GMO) I PROIZVODIMA OD GMO
Ne želimo GMO na teritoriji Republike Srbije
1. Narodna skupština Republike Srbije zahteva doslednu primenu Zakona o genetičkim modifikovanim organizmima („Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 41/2009; u daljem tekstu: Zakon o GMO) na teritoriji Republike Srbije.
2. Narodna skupština Republike Srbije u okviru svojih ustavnih i zakonskih nadležnosti u vezi sa korišćenjem ili upravljanjem zemljištem i drugim proizvodnim resursima i organizovanjem poljoprivredne proizvodnje, prerade i prometa poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, neće da donosi zakone ili druga akta kojima se dozvoljava uvoz, gajenje, prerada i promet GMO i proizvoda od GMO na teritoriji Republike Srbije.
3. Narodna skupština Republike Srbije se obavezuje da će, u slučaju da Vlada Republike Srbije dostavi predlog za izmenu i dopunu Zakona o GMO (2009) ili predlog novog Zakona o GMO u cilju dozvole uvoza, gajenja, prerade i prometa GMO i proizvoda od GMO na teritoriji Republike Srbije, prethodno da donese odluku i sprovede referendum sa pitanjem: „Da li ste »ZA« ili »PROTIV« uvoza, gajenja, prerade i prometa GMO i proizvoda od GMO na teritoriji Republike Srbije?“
4. Narodna skupština Republike Srbije podržava sve aktivnosti državnih i drugih organa i organizacija, kao i medijskih kuća kao što su stručna predavanja, obrazovne emisije i rasprave, kao i druge obrazovne programe namenjene široj javnosti, poljoprivrednicima i drugim učesnicima u organizovanju proizvodnje, prerade i prometa poljoprivredno-prehrambenih proizvoda kako se ne bi odlučili za nelegalni uvoz, gajanje, preradu i promet GMO i proizvoda od GMO.
5. Narodna skupština Republike Srbije očekuje od svih državnih organa i političkih stranaka, pokreta i udruženja zalaganje za doslednu primenu Zakona o GMO i odgovarajućih podzakonskih akata radi onemogućavanja nedozvoljenog gajenja i prometa GMO i sprečavanja mogućih štetnih posledica GMO i proizvoda od GMO na zdravlje stanovništva i zagađivanje životne sredine u Republici Srbiji.
6. Narodna skupština Republike Srbije zahteva da se Zakon o GMO dosledno sprovodi i da državni organi redovno kontrolišu stanje na terenu i o tome izveštavaju nadležne državne organe i javnost.
7. Narodna skupština Republike Srbije traži od JMU RTS i JMU RTV i drugih sredstava informisanja da redovno i objektivno informišu javnost o primeni Zakona o GMO i rezultatima istraživanja u svetu o štetnim posledicama gajenja i upotrebe GMO i proizvoda od GMO, a od uredništava informativnog i naučnog programa izradu naučno-obrazovnih emisija i televizijskih rasprava na kojima bi se sučeljavala mišljenja i ukrštale činjenice o uticaju GMO na život i zdravlje ljudi i životinja, kao i uticaja na bezbednost i očuvanje životne sredine i ekonomsku stabilnost države.
8. Narodna skupština Republike Srbije poziva sve gradove i opštine u Republici Srbiji čije su skupštine gradova i opština usvojile Deklaraciju o GMO, da se udruže u „Savez SRBIJA BEZ GMO“ radi pristupanja Saveza Evropskoj konferenciji regiona bez GMO - European Conference of GMO-free Regions.
Ostavimo zemlju naših predaka našoj deci bez GMO!
PREDSEDNIK NARODNE SKUPŠTINE ___________________________ Maja Gojković
U Beogradu, ________ 2017.godine
OBRAZLOŽENJE
I USTAVNI OSNOV ZA DONOŠENJE DEKLARACIJE
Ustavni osnov za donošenje ove deklaracije sadržan je u članu 99. stav1. tačka 7. i stav 3. Ustava Republike Srbije, kojim je propisano da Narodna skupština Republike Srbije donosi zakone i druge opšte akte iz nadležnosti Republike Srbije i da vrši i druge poslove određene Ustavom i zakonom, kao i u članu 8. stav 1. Zakona o Narodnoj skupštini (Sl.glasnik RS, broj 9/10), kojim je propisano da Narodna skupština donosi i deklaracije.
II RAZLOZI ZA DONOŠENJE DEKLARACIJE
Polazeći od odredbi Ustava Republike Srbije o zaštiti zdravlja građana, zaštiti životne sredine i Zakona o GMO (2009) kojim je zabranjen uvoz, gajenje i promet GMO i proizvoda od GMO, Narodna skupština Republike Srbije Deklaracijom konstatuje i da su, u periodu od 30. januara 2013. godine (kada su odbornici Skupštine grada Čačka prvi jednoglasno usvojili tekst Deklaracije o GMO) do 20. decembra 2016. godine (kada su odbornici Skupštine opštine Tutin takođe jednoglasno usvojili tekst iste Deklaracije čiji je autor prof. dr Miladin M. Ševarlić, uključujući i usvojene Deklaracije koju su predložili „Zeleni Srbije“), Deklaracije o GMO jednoglasno usvojili odbornici 135 skupština opština i gradova u Republici Srbiji.
Na osnovu raspoloživih podataka Republičkog zavoda za statistiku, dosadašnjih 135 opština i gradova u Republici Srbiji koji su usvojili Deklaraciju o GMO (bez podataka za AP Kosovo i Metohiju na čijoj teritoriji nije organizovano usvajanje Deklaracije o GMO) čine:
79,9 % od ukupno 169 opština i gradova u Republici Srbiji (2016);
77,2% ukupne teritorije Republike Srbije;
84,5% ukupnog stanovništva u Republici Srbiji (na dan 30.06.2014) ; i
po Popisu poljoprivrede 2012. godine: 75,3 % poljoprivredne površine; 72,2% oranica i bašta; 80,4% livada i pašnjaka i 86,4% ukupne površine stalnih zasada (voćnjaka i vinograda) u Republici Srbiji.
Imajući u vidu jednoglasnu odluku apsolutne većine legitimnih državnih organa – skupština opština i gradova, logičan je i demokratski stav da Narodna skupština Republike Srbije u predlogu Deklaracije o GMO prihvati obavezu da se eventualne izmene i dopune Zakona o GMO (2009) u cilju dozvole uvoza, gajenja, prerade i prometa GMO i proizvoda od GMO na teritoriji Republike Srbije, ne mogu razmatrati bez prethodnog izjašnjavanja građana Republike Srbije na referendumu o GMO.
Komentara: 0