Prof. Ševarlić: ...Kada se radi o pristupu STO, treba poći od geneze. STO je naslednica Opšteg sporazuma o carinama i trgovini (GATT) čija je potpisnica i osnivač bila Jugoslavija, a SRJ kao pravni sledbenik SFRJ, a zatim i Srbija, trebalo je po tom automatizmu da postanu članice STO koja je formirana tek 1995. godine. To, na žalost, nije učinjeno zbog toga što su SRJ tada izrečene sankcije od SB UN.
Voditeljka: Jeste, ali tu smo gde smo sada, profesore.
Prof. Ševarlić: To je dobar primer odnosa prema GMO. Zamislite da nismo imali naša semena..., čime bismo prehranili naše stanovništvo i zasejali četiri miliona hektara?
Voditeljka: Dobro je što smo ostali verni svojim, domaćim sortama.
Prof. Ševarlić: Apsolutno. Jer to je trajalo četiri godine meseca, četiri meseca i četiri dana. Zato sam ja protiv uvoza, uzgoja, prerade i prometa GMO i proizvoda od GMO. Druga je stvar da li je naša država sposobna da to kontroliše i sprovodi u potpunoj meri, kao i sve druge zakone. Vidite, i droga je prisutna, a zabranjena. I ovo je zabranjeno, a postoje dokazi da je prisutno.
ARHIVA PPNS
...Ugovor SPSA (Sporazum o sanitarnimi i fitosanitarnim standardima) sadrži pravila o sigurnosti prehrambenih proizvoda (sastojci, pesticidi, GMO) po zdravlje životinjskih ili biljnih proizvoda. SPSA ograničava i gotovo zabranjuje korištenje "mera predostrožnosti", odnosno STO traži od zemalja koje ograničavaju ulazak nekog "sumnjivog" proizvoda da prethodno naučno dokažu njegovu štetnost po zdravlje ljudi, što je prilično neuobičajeno i iziskuje velike troškove.
Na osnovu ovog pravila, SAD su tužile EU zbog zabrane uvoza govedine koja je tretirana zabranjenim hormonima rasta. Traži se i zabrana da države članice mogu da objave sastav proizvoda, već da to može učiniti samo STO. Praktično, ljudi neće znati šta jedu.
...Svetska trgovinska organizacija pogoduje piraterstvu, prihvatajući sistem patentiranja koje nameću korporacije. Jasno je da će veća primena GM semena značiti i veću kontrolu poljoprivrednika, poput one koja već postoji u SAD i Kanadi. Jedan od ključnih segmenata transatlantskog trgovačkog sporazuma (TTIP) koji čeka paraf EU je i kontrola GM semena. Kupovinu GM semena prati ugovor o obavezi sejanja samo jedne sezone. Korporacije nadgledaju farmere i mogu ih tužiti ako posumnjaju da seju seme bez autorizacije. Izvesno je da će ova kontrola samo rasti, a već sada se satelitima kontoliše setva i prati kretanje goveda sa čipovima u ušima.
Komentara: 0