Muzej Vojvodine u saradnji sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti – Ogranak u Novom Sadu i uz podršku Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, pripremio je septembra 2013. izložbu „Dvadeseti vek Slavka Borojevića“, koja je bila posvećena našem renomiranom agronomu, genetičaru i akademiku profesoru Slavku Borojeviću.
Na otvaranju izložbe govore: akademik Dragan Škorić, dr Jelena Bošković, dr Agneš Ozer i dr Ksenija Borojević.
Slavko Borojević bio je jedan od vodećih primenjenih genetičara u SFRJ. Svoju naučnu karijeru započeo je na Poljoprivredno-šumarskom fakultetu u Zagrebu, gde je i doktorirao kod jednog od prvih genetičara sa ovih prostora, profesora Alojza Tavčara. Na Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu prelazi 1957. godine, a od 1962. postaje redovni profesor genetike.
Glavni doprinos ostvario je na polju oplemenjivanja bilja, odnosno kreiranja novih sorti pšenice čija je upotreba podigla produktivnost useva i omogućila Jugoslaviji da od uvoznika pšenice preraste u izvoznika. Pored veoma značajnog stručnog i naučnog doprinosa, akademik Borojević bio je rektor Univerziteta u Novom Sadu u periodu od 1975. do 1977. godine.
Na izložbi je bio obuhvaćen celovit životni put Slavka Borojevića, od rodnog banijskog sela Knezovljana, preko značajnog antifašističkog doprinosa u Drugom svetskom ratu, svestrane naučne i pedagoške aktivnosti u jugoslovenskom i svetskom kontekstu, do njegove plodne stručne i porodinčne saradnje sa suprugom Katarinom.
Nakon izložbe porodica Borojević je Muzeju Vojvodine darovala zbirku odlikovanja, priznanja i drugih dokumenata Slavka i Katarine Borojević, čime su značajno obogaćeni muzejski fondovi.
Komentara: 0