Sindikat lekara i farmaceuta Srbije, Osnovna organizacija za Apotekarsku ustanovu Kragujevac: Sačuvajmo državne apoteke!

Sindikat lekara i farmaceuta Srbije, Osnovna organizacija za Apotekarsku ustanovu Kragujevac: Sačuvajmo državne apoteke!

Sindikat lekara i farmaceuta Srbije, Osnovna organizacija za Apotekarsku ustanovu Kragujevac pokrenuo je 2. avgusta onlajn peticiju "Sačuvajmo državne apoteke".

"Da li ste za to da se obustavi i stavi van snage Odluka Skupštine grada Kragujevca o pokretanju postupka javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije za Apotekarsku ustanovu Kragujevac?" - pitanje je kojim započinje peticija koja je u prva 24 časa prikupila više od 400 elektonskih potpisa.

Kako sindikat ističe, više je razlog za obustavu postupka JPP:

  • dosadašnja praksa u sprovođenju ovakvih postupaka, kada su u pitanju državne apoteke, nameće sumnju da je pokretanje istog samo paravan za ukidanje javne apotekarske delatnosti i predaja ove za građane značajne delatnosti u ruke velikih apotekarskih lanaca;
  • ovakvim postupkom narušava se jedno od najbitnijih načela - načelo javnog interesa;
  • čak i da ne postoji namera da se ukine moralni sledbenik "prve praviteljstvene apoteke u Srbiji", sumnjamo da će se prilikom sprovođenja ovog postupka, kršiti Zakon o zdravstvenoj zaštiti, pa i sam Zakon o JPP.

Sindikat uz to dodaje:

  • zdravlje naših građana mora biti na prvom mestu, pa se u tom smislu mora raditi na tome da se privatno i državno apotekarstvo zaista izjednače u uslovima u kojima obavljaju delatnost, kako bi njihova međusobna konkurencija imala za rezultat apotekarsku uslugu najvišeg kvaliteta;
  • svoju društvenu odgovornost Apotekarska ustanova Kragujevac decenijama pokazuje aktivnostima koje nisu tržišno usmerene, već za cilj imaju obezbeđivanje farmaceutske zdravstvene zaštite svim građanima. Apoteke u seoskim sredinama organizovane su kako bismo obezbedili dostupnost lekova stanovništvu u područjima koja su desetinama kilometara udaljena od grada i u kojima za postojanje apoteka nema komercijalnog interesa. U našim apotekama izrađuju se lekovi za individualizovanu terapiju, pre svega pedijatrijske populacije, po cenama koje su daleko ispod onih koje bi bile ekonomski isplative;
  • u apotekarstvu profit ne može biti prioritet. Farmaceutska, kao i druge zdravstvene delatnosti, sprovodi se, pre svega, kako bi se građanima obezbedila zdravstvena zaštita, a ne kako bi se sticao profit. Ukoliko bi se profit postavio kao prioritet, velikom delu stanovništva pristup zdravstvenoj zaštiti bio bi otežan. Ne sme se dozvoliti "nema profita-nema leka".

Sindikat dalje nastavlja sa razlozima:

  • ne sme se dozvoliti propast državnih apoteka jer su sigurnije i konstantnije u pružanju zdravstvenih usluga, posebno u teškim vremenima. Apotekarska ustanova Kragujevac bez prekida je snabdevala lekovima građane, čak i u periodima kada je RFZO kasnio sa plaćanjem svojih obaveza i po godinu dana. U takvim uslovima teško da bi neko prihvatio rizik kontinuiranog snabdevanja lekovima i zaduživanja uz neizvesnost naplate potraživanja, što bi dovelo do situacije da građani nemaju mogućnost da preuzmu propisanu terapiju ili da moraju da plate njenu punu cenu;
  • države sličnog socio-ekonomskog porekla kao Republika Srbija (Hrvatska, Slovenija, Crna Gora) prepoznale su značaj postojanja državnih apoteka i nisu ih privatizovale. Pojedine države koje su prvobitno privatizovale apoteke, revidirale su takve odluke i apoteke vratile u državnu svojinu;
  • posvećenost zaposlenih u državnim apotekama visoko je vrednovana od strane građana. U istraživanju sprovedenom za potrebe izrade plana mreže ustanova zdravstvene zaštite, od svih zdravstvenih ustanova najvišu ocenu dobile su državne apoteke (73 % ispitanika izjasnilo se kao zadovoljno).

Pojedini gradovi koji su privatizovali apoteke nemaju više apoteku koja dežura noću i dodaje da Grad Beograd godinama izdvaja sredstva za finansiranje dela troškova Apoteke Beograd, naglašava Sindikat.

Zahvaljujući odgovornom poslovanju, AU Kragujevac je ostala među svega desetak apotekarskih ustanova koje su do sada opstale. Sredstva potrebna za opstanak AU Kragujevac manja su od sredstava izdvojenih za renoviranje fasade na Zgradi sa Atlasima (objavljeni troškovi radova na fasadi su 55.260.000 dinara), piše u završnici peticije.

Cilj peticije je da se privatizacija AU Kragujevac obustavi do konačnog rešenja pitanja državnih apoteka, stoji na kraju peticije koju potpisuje Boris Milošević, u ime Sindikata lekara i farmaceuta Srbije, Osnovne organizacije za Apotekarsku ustanovu Kragujevac.

Potpisnici elektronske peticije ovlašćuju Miloševića da "preda informacije koje pruža na ovom obrascu onima koji imaju ovlašćenja po ovom pitanju" - tehnička je napomena sa sajta Peticije.online.

POTPIŠI OVDE

Podrška Apotekarskoj ustanovi elektronskim potpisima pruža se iz Kragujevca, ali i ostalih gradova ii opština Srbije: Čačka, Beograda, Kruševca, Gornjeg Milanovca, Novog Sada, Vrnjačke Banje, Kraljeva, Gruže, Lapova, Pančeva, Pirota, Aranđelovca, Stare Pazove, Leskovca, Velike Plane, Vranja, Knića, Topole, Ribara/Jagodine, Priboja, Niša/Palilule, Jagodine, Smedereva, Požarevca, Užica, Vrbasa, Ćuprije, kao i van zemlje, iz: Ciriha, Herceg Novog, Las Vegasa, Stavangera, Frajzinga - vidi se iz javnih podataka peticije.

Ovo su neki od komentara potpisnika:

  • Potpisujem zato što treba stati na put privatizaciji i uništavanju ovo malo državnih firmi koje su nam ostale!
  • Profesionalnost u radu, stručni kadar, dežurstvo 24 sata, pokrivenost seoskih sredina apotekom, izrada triturata za decu (za širi region), profit nije na prvom mestu, kontinuirana snabdevenost u vreme COVIDA (podneli smo najveći teret u tom periodu).
  • Želim da sačuvamo tradiciju i svoju struku, onako kako joj dolikuje, a ne da radimo za strane ulagače!
  • Apoteke kao strateške ustanove treba da budu državne.
  • Apotekarska ustanova institucija je za koju se vredi boriti!
  • Zdravlje mora biti prioritet.
  • Slažem se u potpunosti sa sadržajem peticije.
  • Smatram da prava usluga i savet može da se dobije u Apotekarskoj ustanovi. Ipak dugogodišnje postojanje to potvrđuje.
  • Potpisujem zato što smo plaćali i plaćamo penziono i zdravstveno osiguranje i država treba da sačuva svoj zdravstveni sistem, a mreža apoteka je deo sistema! Građani treba da imaju pristup listi besplatnih lekova, bolesti ne treba da služe bogaćenju pojedinaca, em je sramota, em je greh, em je protivustavno jer je pravo svakog čoveka na ŽIVOT!
  • Radi opšte sigurnosti i zdravlja u Srbiji.
  • Zato što u državnim apotekama rade još uvek ljudi od znanja i više im svakako verujem.
  • Ne smemo dozvoliti da ustanova sa takvom tradicijom i kvalitetom nestane. Kod privatnih lanaca sve se svodi samo na profit.
  • Zato što sam proveo 45 godina u toj ustanovi.
  • Nemam poverenje u privatne apotekarske lance. Verujem farmaceutima u državnim apotekama.
  • Da odbranimo javni interes!
  • Jesam bivši radnik Apoteke Kragujevac, ali još uvek navijam za državni sektor.
  • Firma sa dugogodišnjim bogatim iskustvom i stručnim kadrom, svakako treba da opstane i traje, na obostrano zadovoljstvo, kako zaposlenih, tako pacijenata...
  • Imam sigurnost i uvek najstručniji savet oko kupovine leka i neleka. Osim toga, Apotekarska ustanova Kragujevac sama proizvodi razne kreme po normalnim, pristupačnim cenama.
  • Apotekarska ustanova Kragujevac obezbeđuje farmaceutsku zdravstvenu zaštitu građanima na adekvatan i profesionalni način.

APOTEKARSKA USTANOVA KRAGUJEVAC

Istorijat apoteke


nekad2
Prva državna apoteka počela je sa radom u Kragujevcu oktobra 1836. kao "Knjažesko-pridvorna apoteka", ali se ubrzo ustalilo ime "Praviteljstvena apoteka". Prvi "knjaževski apotekar", Pavle Ilić, rođen je u Velikom Bečkereku (danas) Zrenjanin oko 1807. godine, a farmaciju je završio u Beču 1835. godine.

Kao apotekar, Ilić je imao zadatak da izrađuje lekove i vrši ekspertize lekova, da vrši hemijske analize i analizira mineralne vode, što je ranije rađeno u Beču. Primenjivao je austrijsku farmakopeju iz 1822. i 1836. godine. Potrebne sirovine za spravljanje lekova nalazio je u kragujevačkim i beogradskim radnjama, koje su svoju robu dobavljale iz Austrije i okolnih balkanskih prostora. Iz apoteke su se, uz kneza i dvorane, snabdevali vojnici, gardisti, građani i okružni lekari (fizikusi).

Dan uoči "otrečenija" kneza Miloša, 31. maja/12. juna 1839, Državni savet je odlučio da preseli državnu upravu u Beograd, pa je to uslovilo veliku seobu državnih nadleštava i osoblja, kao i svih onih koji su želeli da napreduju u svojoj karijeri. Tim putem je pošla i "Praviteljstvena apoteka", po odluci Državnog saveta 4./16. oktobra 1839. godine. Ocenjeno je da za tri godine rada u Kragujevcu poslovala na "nuli", pa je 9./12. novembra 1839. odlučeno da još godinu dana bude državna.

Od 22. novembra/4. decembra je nastavila da radi u Beogradu, u kući izvesnog Mijaila Stefanovića. Po odluci kneza Mihaila Obrenovića od 25. maja/6. juna 1840. prestonica je vraćena u Kragujevac, pa je 6./18. juna 1840. naređen i povratak apoteke. U Kragujevcu će ona raditi od 1./13. avgust 1840. do 15./27. novembra 1841. godine, kada će biti zabravljena i preneta u kuću trgovca Mijaila Garašanina (brat državnika Ilije Garašanina), u Glavnoj ulici, iz koje se Ilić oglasio u "Novinama srbskim", 13./25. decembra 1841. godine, oglasom koji je datiran 4./16. decembra. Ilić je 6./18. septembra 1841. smatrao da je potrebno preseliti apoteku u Beograd, jer je tamo smešteno najviše vojske, koja je bila glavni potrošač lekova. U protivnom slučaju, dok stignu njegovi lekovi iz Kragujevca, biće prinuđeni da uzimaju lekove iz privatne apoteke.

Apotekarska ustanova danas

nekad1
Apotekarska ustanova Kragujevac snažno je zakoračila u promene koje obezbeđuju isti farmaceutski nivo koji uživaju pacijenti u Evropi i u svetu. Sprovodimo čitav niz projekata koji omogućavaju dobru apotekarsku praksu u našoj ustanovi, a naš menadžment tim predano radi na harmonizaciji naših i evropskih propisa i uklapanju u globalne farmaceutske tokove.

Odlukom Skupštine grada Kragujevca 21. 12. 2006. Grad Kragujevac je preuzeo osnivačka prava nad Apotekarskom ustanovom Kragujevac i nakon registracije u Trgovinskom sudu u Kragujevcu, Apotekarska ustanova Kragujevac posluje kao Apoteka Kragujevac (za Grad Kragujevac i opštine Batočina, Lapovo, Rača, Topola i Knić) sve do 18. 12. 2020. kada joj je vraćen stari naziv.

Apotekarska ustanova obavlja farmaceutsku zdravstvenu delatnost na primarnom nivou za Grad Kragujevac i opštine sa područja Šumadijskog upravnog okruga: Batočina, Lapovo, Rača, Topola i Knić u skladu sa Uredbom o planu mreže zdravstvenih ustanova.

Vodeća farmaceutska ustanova

Nakon dva veka postojanja farmaceutske delatnosti u ovom gradu, Apotekarska ustanova Kragujevac izrasla je u vodeću farmaceutsku ustanovu u regionu i spada medu četiri najveće državne apotekarske ustanove u Srbiji. Na području Šumadijskog okruga Ustanova ima 28 apoteka u kojima radi oko 140 zaposlenih. U svom sastavu ima ekonomsku, pravnu i IT službu.

Moderan pristup u radu

Apotekarsku ustanovu Kragujevac danas odlikuje moderan pristup u radu, a pre svega negovanje principa Dobre apotekarske prakse i uvođenje savremenih modela rada. Ona usmerava svoje aktivnosti na saradnju sa apotekama u Evropi i u svetu i neguje principe stručne i poslovne komunikacije sa svim svetskim farmaceutskim i srodnim institucijama.

Vrata naše ustanove otvorena su za zajedničke projekte za poboljšanje usluga koje u apotekarstvu možemo pružiti pacijentima i koje doprinose usavršavanju naših stručnjaka i saradnika u farmaceutskoj delatnosti.

Delatnost

U Apotekarskoj ustanovi Kragujevac se obavlja farmaceutska zdravstvena delatnost koja obuhvata:

  • promociju zdravlja, prevenciju bolesti, zdravstveno vaspitanje i savetovanje za očuvanje i unapređenje zdravlja pravilnom upotrebom lekova i medicinskih sredstava;
  • promet na malo lekova i medicinskih sredstava, a na osnovu odgovarajućih planova za nabavku lekova i medicinskih sredstava za redovne i vanredne prilike;
  • promet na malo biljnih, tradicionalnih i homeopatskih lekova, ortopedskih pomagala, dijetetskih proizvoda, predmeta opšte upotrebe, mernih instrumenata i drugih proizvoda značajnih za zdravlje ljudi;
  • medicinsko snabdevanje stanovništva, zdravstvenih ustanova i drugih organizacija lekovima i pomoćnim lekovitim i medicinskim sredstvima i daje uputstvo za njegovu pravilnu upotrebu, na osnovu plana nabavke lekova i pomoćnih lekovitih sredstava;
  • izradu magistralnih lekova i galenskih preparata;
  • praćenje savremenih stručnih i naučnih dostignuća u oblasti farmakoterapije;
  • pružanje informacija građanima i zdravstvenim radnicima, drugim zdravstvenim ustanovama u privatnoj praksi, kao i drugim zainteresovanim subjektima o lekovima i drugim medicinskim sredstvima;
  • organizovanje i sprovođenje mera stalnog unapređenja kvaliteta stručnog rada, kao i vršenje unapređenja provere stručnog rada;
  • odgovorno snabdevanje građana dečijom hranom, dijetetskim proizvodima, kozmetičkim i toaletnim preparatima i drugim sredstvima za zaštitu zdravlja;
  • praćenje interakcija lekova, biljnih i tradicionalnih lekova;
  • odgovorno snabdevanje medicinskim preparatima i ortopedskim pomagalima;
  • izdavanje i spravljanje lekova po receptima;
  • sprovođenje preventivnih mera za očuvanje i zaštitu zdravlja stanovništva, odnosno promociju zdravlja;
  • racionalizacija troškova za sprovođenje utvrđenih terapijskih protokola lečenja;
  • praćenje neželjenih reakcija na lekove i medicinska sredstva;
  • organizovanje i sprovođenje stručnog usavršavanja zaposlenih u Apoteci Kragujevac;
  • učestvovanje u sprovođenju programa zdravstvene zaštite;
  • organizovanje, odnosno obezbeđenje mera za odlaganje lekova, medicinskih sredstava i druge vrste robe sa proteklim rokom upotrebe u skladu sa zakonom;
  • obavlja i druge poslove farmaceutske zdravstvene delatnosti, u skladu sa zakonom.
Izvor: Apotekarska ustanova Kragujevac

PRILOG PPNS: PREDLOG REŠENJA O PRIHVATANJU PROGRAMA RADA I RAZVOJA APOTEKARSKE USTANOVE KRAGUJEVAC ZA 2023. - GRADSKO VEĆE, 27. 1. 2023.

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMJUTJUB

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 1

  • Ljupka
    05.08.2023

    Apitekarska ustanova Kragujevac, treba da traje i odoleva promenama a prihvata i reaguje na promene. Mnogo dragih ljudi je radilo i još uvek radi, tko da ova apotekarska ustanova treba da traje.

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html