Beograd - Povodom teksta oko spora zbog navodnog insekta u “bonžiti” u kome Goran Papović tvrdi da je inspekciji zabranjen ulaz u pogon, iz Ravanice kažu da to nije tačno
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović osuđen je u krivičnom postupku koji je protiv njega pokrenula "Ravanica" iz Ćuprije, objavio je nedavno Blic, što je preneo i naš portal.
U NOPS-u su za Blic rekli da je sud u obrazloženju zanemario činjenice i to da je predsednik NOPS-a reagovao u skladu s prenetim ovlašćenjima prema Zakonu o zaštiti potrošača i Zakonu o bezbednosti hrane i da spornu izjavu nije dao kao građanin Papović.
Za sud nisu bile relevantne izjave svedoka koji su videli upresovanu bubašvabu u proizvodu, kao ni to da je načelniku Sektora za bezbednost hrane u Ministarstvu poljoprivrede lično predat sporni uzorak, i zbog čega je on uputio inspekciju, kojoj je dva puta zabranjen ulaz u proizvodni pogon", rekli su u udruženju.
Međutim, iz Fabrike konditorskih proizvoda Ravanica demantuju te navode.
“Istina je da da jeste obavljen inspekcijski nadzor i utvrđeno je nepostojanje mogućnosti da se proizvodi zagade, da je suprotno zabranjen bi bio rad preduzeću”, saopštila je ta kompanija.
Kompanija navodi da je privatnu tužbu podnela zato što je “zloupotrebivši položaj predsednika NOPS- Papović pozvao kupce na bojkot proizvoda, a da nije bila završena inspekcijska konrola i po obavljanju iste dokazano je, kao što je i na sudu dokazano da nije bilo bube u bonžiti”, kažu u “Ravanici”.
Dodaju i da NOPS nije tužena strana i da su nadležni organi “trebali da razreše Papovića sa mesta predsednika jer ruši ugled i ovih organizacija”.
Spor zbog insekta u "bonžiti" započet je u avgustu 2014. godine kada je preduzeće "Ravanica", proizvođač "bonžite", pokrenulo privatnu tužbu protiv Papovića tešku 10 miliona dinara, nakon što je NOPS ukazao da je u njihovom proizvodu pronađena buba.
* * *
Prijavio bubašvabu u "bonžiti" - sud ga kaznio
Beograd - Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović osuđen je u krivičnom postupku koji je protiv njega pokrenula "Ravanica" iz Ćuprije, piše Blic
To preduzeće je tužbu pokrenulo nakon što je Papović ukazao javnosti da je u proizvodu "bonžita" pronađena ispresovana bubašvaba. Sud je ocenio da je Papović preduzeću naneo štetu.
Papović je objasnio da je prvostepena presuda, kojom je kažnjen sa 10 miliona dinara, stigla prošle nedelje, ali da je uložena žalba i da je ceo slučaj sada na višoj instanci.
Kako kažu u NOPS-u za Blic, sud je u obrazloženju potpuno zanemario činjenice i to da je predsednik NOPS-a reagovao u skladu s prenetim ovlašćenjima prema Zakonu o zaštiti potrošača i Zakonu o bezbednosti hrane i da spornu izjavu nije dao kao građanin Papović.
"Za sud nisu bile relevantne izjave svedoka koji su videli upresovanu bubašvabu u proizvodu, kao ni to da je načelniku Sektora za bezbednost hrane u Ministarstvu poljoprivrede lično predat sporni uzorak, i zbog čega je on uputio inspekciju, kojoj je dva puta zabranjen ulaz u proizvodni pogon", rekli su u udruženju.
Spor zbog insekta u "bonžiti" započet je u avgustu 2014. godine kada je preduzeće "Ravanica", proizvođač "bonžite", pokrenulo privatnu tužbu protiv Papovića tešku 10 miliona dinara, nakon što je NOPS ukazao i dokazao da je u njihovom proizvodu pronađena buba.
* * *
Sramna i skandalozna presuda predsedniku organizacije potrošača
Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović, nepravnosnažno je osuđen u krivičnom postupku koji je protiv njega pokrenulo preduzeće „Ravanica“ iz Ćuprije iz razloga što je potrošače pozvao da se uzdrže od kupovine proizvoda „bonžita“, a nakon što je poljoprivrednoj inspekciji dva puta zabranjen ulaz u proizvodne pogone ovog preduzeća.
Sud je u obrazloženju presude potpuno zanemario činjenice:
da je predsednik NOPS-a reagovao u skladu sa prenetim ovlašćenjima prema Zakonu o zaštiti potrošača i Zakonu o bezbednosti hrane i da spornu izjavu nije dao kao građanin Goran Papović izjave svedoka koji su videli nešto što je očigledno i što je za svakoga nesumnjiva činjenica (upresovana bubašvaba u proizvodu). Za sud to nije bilo relevantno!?
da je načelniku Sektora za bezbednost hrane u Ministarstvu poljoprivrede, u skladu sa zakonskom procedurom, lično predat sporni uzorak, a zbog čega je načelnik uputio inspekciju, kojoj je kao što smo naveli, čak dva puta zabranjen ulaz u proizvodni pogon – za sud ni ovo nije relevantno!?
da je pod pretnjom policije, inspekcijski nadzor izvršen iz trećeg pokušaja, a nakon čega je zbog utvrđenih nepravilnosti pokrenut prekršajni postupak – ni ovo nije relevantno?!
Nakon ovakve presude, ne možemo se oteti utisku da su pravda, bezbednost i zdravlje potrošača u ovom slučaju u potpunosti suspendovani zarad zaštite privatnih interesa jednog društvenog preduzeća i lokalnih moćnika i da je potpuna reforma pravosuđa nužna, kako se mnoge časne sudije „ne bi crvenele“ zbog ovakve i sličnih sudskih odluka koje bi u pravnoj državi bile gotovo nemoguće.
Komentara: 0