Pred kraj života, nemački hemičar Justus fon Libig je rekao: „Paster je bio u pravu". Ali, tada je već bilo kasno. Nemačka, a i svetska poljoprivreda, oduševljeno su prihvatile njegov izum azotnih veštačkih đubriva, odbacujući upozorenja Luja Pastera da biologiju treba ostaviti na miru. Čedo Justusa fon Libiga posle stotinu godina pretvorilo se u monstruma. Mnogo starije ljudsko iskustvo kaže da se može bez hemikalija, pa i bez oranja. U Beogradu, u okviru svoje svetske turneje, gostuje dr Piter Svon, sa seminarom o vedskoj prirodnoj poljoprivredi.
Energija, borbenost, znanje, entuzijazam... Puna ratna oprema potrebna je za savestan i odgovoran boravak na ovoj planeti. Koliko je mladima privlačno da se bave temama iz oblasti zaštite životne sredine i budu deo rešenja nagomilanih problema, razgovaramo sa gošćama emisije - studentkinjama Anđelom Stanković, Nastasijom Nastevski i Milicom Ilić.
U opštini Babušnica privatne parcele su pod hipotekom, što ne bi bilo čudno da njihovi vlasnici uopšte znaju da su pod hipotekom. U Rakiti meštani poslednjih dana obazrivo izlaze iz kuća, predsednik Mesne zajednice Desimir Stojanov je izbegao batine, ali bilo je i onih koji nisu. U međuvremenu, širi se otpor izgradnji mini-hidroelektrana - u Petrovcu na Mlavi održana je tribina „Mlava nije sama", a u Paraćinu skup „Odbranimo Grzu". Sa Stare planine javlja se Aleksandar Panić.
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Nekoliko puta godišnje izlazi u javnost sa osmišljenim akcijama (npr. dodeljivanje nagrade „Zeleni radio" i diploma „Zeleni list" i „Crni list"), koje doprinose popularnosti emisije i širenju ekološke svesti kod nas. Pored informativnog, magazin Čekajući vetar ima i edukativni karakter. U protekle tri decenije učvrstio je saradnju sa brojnim institucijama i društvenim organizacijama.
Komentara: 0