Radijski voditelj Zoran Modli umro je 23. februara, u 71. godini u Beogradu posle kraće i teške bolesti. Bio je dugogodišnji voditelj i autor brojnih emisija na tri programa "Radio Beograda". Prvi je vodio emisiju iz aviona, dok pilotira. Autor je "Pilotske knjige".
Zoran Modli je bio jedan od najpoznatijih srpskih radio-novinara i disk-džokeja.
Rođen je 1948. godine u Zemunu, gde je išao u gimnaziju. Završio je Višu vazduhoplovnu pilotsku školu, bio je pilot i pilotski instruktor.
Počeo je karijeru disk-džokeja početkom sedamdesetih godina 20. veka u beogradskim diskotekama.
Izdao je ploču "Zoran Modli i leteća diskoteka" i bio je urednik jedne rubrike u muzičkom magazinu Džuboks.
Modli je sa Borom Đorđevićem početkom 1975. godine osnovao grupu "Hajduk Stanko i jataci", u kojoj je bio pevač, ali su imali samo dva singla, "Na putu za Stambol" i "Anđelija, čuvaj se Turaka".
Bio je veoma popularan radio-voditelj tokom osamdesetih kada je imao emisiju "Ventilator 202", u kojoj je kroz tada čuvenu "Demo top 10 listu" na "Dvestadvojci" skoro celu deceniju aktivno promovisao mlade domaće rok grupe.
"Ventilator 202" bio je ujedno i prva radijska emisija posvećena računarima i prvim komjuterskim programima.
Modli je preko radija puštao nešto što je ličilo na šuštanje i krčanje. To su, zapravo, bili novi kompjuterski programi koje su kod svojih kuća snimali na kasete oni slušaoci koji su tada imali rane modele prvih računara u Srbiji ("Spektrum", "Komodor 64", "Galaksija").
Ostavio je neizbrisiv trag svojim čuvenim špicama i džinglovima koji su u to vreme bili zaštitni znak "Dvestadvojke".
Zoran Modli na "Radio Beogradu"
Saradnja sa "Radio Beogradom"
Modli je saradnju sa Radio Beogradom započeo kao gimnazijalac 1965. u emisiji "Sastanak u 9 i 5" na Drugom programu.
Radio je kao saradnik u emisijama Prvog programa – "Veče uz radio" i "Novo, aktuelno, zanimljivo", kada je napisao niz tekstova za pesme Lole Novaković, Dragana Antića, Dijega Varagića i druge zvezde šlagerske muzike.
Najduže je sarađivao sa Radio Beogradom 202. Pisao je tekstove za voditelje večernjeg programa, a kasnije je, kao već poznat disk-džokej, 1979. godine pokrenuo avangardnu emisiju "Ventilator 202".
Bio je aktivan na više privatnih radio-stanica, da bi se vratio Radio Beogradu 202 sa emisijama "Modulacije" i "ZAIR". Zaslužan je i za neke od inovativnih i pionirskih poduhvata "Dvestadvojke", od kojih je najčuvenija emisija "iz vazduha" koju je, leteći iznad Beograda, vodio iz aviona.
Emisiju "Modulacije" Modli počinje na Radio Pingvinu u maju 1993. godine. Emituje "Modul top-ten" vrh listu MOD datoteka, rudimentarne računarski stvorene muzike.
Ova emisija se 1995. godine seli na Radio Beograd 202, a 1996. godine dobija nagradu "Diskobolos" za najbolju radio i TV emisiju o računarima.
Ubrzo se opet vraća na Radio Pingvin uz novi naziv "Modulacije – The Next Generation", a potom prelazi na "MIP radio", gde ostaje do 1999. godine, kada se emisija gasi.
Od 2000. pokreće emisiju "ZAIR" (Zakon akcije i reakcije) koja je godinu dana emitovana na Radio Beogradu 202, a potom na beogradskoj Radio Laguni i na više nezavisnih radio-stanica u Srbiji i regionu.
Od 2002. godine pravi tehnološki iskorak jer se emisija sprema unapred u kućnim uslovima i na računaru, a prosleđuje se mreži lokalnih radio-stanica putem interneta, a može se preuzeti sa Modlijevog sajta.
Modli se trudio da bude inovativan i prvi je vodio emisiju iz aviona, dok pilotira.
Posle više od 20 godina provedenih u "Jatu", gde je upravljao "boingom 727", nastavio je pilotsku karijeru kao kapetan u privatnoj avio-kompaniji "Princ avijejšn", sve do 15. jula 2010. godine, kada je doživeo udes na aerodromu Brač skliznuvši sa piste mlaznim poslovnim avionom. Avion je izgoreo, ali su posada i putnici izašli nepovređeni.
Posle tog udesa, Modli je napustio karijeru pilota. Do detalja je opisao svoj poslednji let u prvom poglavlju "Pilotske knjige".
Modli je pisao i knjige namenjene popularizaciji pilotskog poziva. Objavio je sedam knjiga o pilotskoj profesiji, letenju i avionima.
Komemoracija Zoranu Modliju održana je u Kamenoj sali Radio Beograda u Hilandarskoj ulici.
Kolege, prijatelji i poštovaoci oprostili su se od jednog od najpoznatijih domaćih radio-voditelja, disk džokeja i pilota, saradnika i autora niza emisija na Prvom, Drugom, a posebno na Programu 202 Radio Beograda.
Izjave Vladimira Jankovića Džeta i Dubravke Duce Marković
"Način njegove interpretacije, njegova dinamika, ubrzavanje, usporavanje, naglašavanje, to je nešto što čoveka privuče i ostaneš fasciniran. To je kao kad neki pevač peva neku pesmu koju ti ne voliš, a on peva strašno i ti tužan kako on peva. Eto, to je Zoran bio", rekao je Vladimir Janković Džet.
Dubravka Duca Marković je poručila da je Modli bio čovek "koji bi leteo u svemir da je mogao da poleti u svemir".
"U ovom slučaju on jeste sebi kupio kartu za svemir, a kad odete u svemir tamo program i dalje vodi Zoran Modli", navodi Markovićeva.
Modli je sahranjen na Novom groblju u Beogradu.
Foto: Nemanja Nikolić/Kurir; P. Mitić/Novosti Izvor: RTS
Na multimedijalnom portalu Prvi Prvi Na Skali možete slušati punu, dakle, i muzički neosakaćenu verziju ZAIRA, u originalnom kvalitetu s kojim stiže i na programe radio-stanica koje ga preuzimaju!
Komentara: 0