Aleksandra Ninković-Tašić: Podržite portal Prviprvinaskali.com
Na sastanku u Vladi Srbije sa premijerkom Anom Brnabić, povodom "ukidanjа Prostornog plana", kojim je "stavljena tačka na projekat Jadar", Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) postavio je 11 pitanja na koja očekuje zvanične odgovore - detaljno OVDE.
Uz pitanja, SEOS je priložio i predlog Zakona o zabrani istraživanja i eksploatacije litijuma i bora na teritoriji Republike Srbije, sa obrazloženjem, uz zahtev da se po hitnom postupku usvoji u Skupštini Republike Srbije".
ARHIVA PPNS TADIĆ: BILI SU DOBRODOŠLI! NIKO NEĆE RIO TINTU, KOJI JE OGROMNA KOMPANIJA, REĆI 2001..., 2012. NI SADA - NISTE DOBRODOŠLI! (VIDEO)
Objavljemo Predlog u celini.
PREDLOG ZAKONA
o zabrani istraživanja i eksploatacije litijuma i bora
Član 1.
Zabranjuje se istraživanje i eksploatacija litijuma i bora, kao i izgradnja postrojenja za preradu litijuma i bora u Republici Srbiji.
Zabrana se odnosi na: izdavanje dozvola za istražne radove i eksploataciju, donošenje investicionih odluka, izradu investicionih programa i tehničke dokumentacije, kao i izgradnju postrojenja za proizvodnju litijuma i bora.
Član 2.
Odredbe člana 1. ovog zakona ne odnose se na naučnoistraživačke aktivnosti, geološko-seizmička istraživanja, vojna istraživanja i obrazovanje kadrova, kao ni na operatere koji su do dana stupanja na snagu ovog zakona otpočeli sa eksploatacijom bora, na eksploatacionim poljima za koje je već izdata dozvola.
Član 3.
Stupanjem na snagu ovog zakona prestaju da važe članovi Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima i Zakona o eksproprijaciji i Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara u kojima se predviđaju postupci istraživanja, eksploatacije i prerade litijuma i bora.
Član 4.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
ARHIVA PPNS PROTEST: NIJE KRAJ - LOZNICA, 22. 1. 2022. (VIDEO)
O B R A Z L O Ž E Nj E Z A K O N A
1. Ustavni osnov za donošenje zakona
Ustavni osnov za donošenje zakona sadržan je u odredbama člana 74. Ustava Republike Srbije kojim je utvrđeno da svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i da je svako, a posebno Republika Srbija odgovorna za zaštitu životne sredine. Takođe istim članom propisano je i da je svako dužan da čuva i poboljšava životnu sredinu.
2. Razlozi za donošenje zakona
Jedan od najvažnijih razloga za donošenje zakona ogleda se u činjenici intezivnih rudarskih aktivnosti u oblasti istraživanja rude litijuma i bora, kao i pretenzije svedskih rudarskih kompanija da se u budućnosti na teritoriji Srbije otvori veći broj rudnika litijuma i bora. Ovakvo ponašanje, još u fazi istraživanja dovelo je do značajnog ugrožavanja i narušavanja životne sredine, kao i do uznemirenja javnosti, pre svega lokalnog stanovništva koji su u velikoj meri ugroženi intenzivnim rudarskim aktivnostima.
Takođe kao razlog za donošenja zakona vidimo i činjenicu da je izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima omogućeno rudarenje litijuma i da su same izmene zakona dovele do povlašćenog položaja rudarskih kompanija u fazi dobijanja istražnih dozvola, kao i dobijanja dozvola za eksplataciono polje i eksplataciju.
Razlog za donošenje ovog zakona ogleda se i u činjenici da je stav rudarskih eksperata u Republici Srbiji, koji je izražen i u stavu tri departmana za rudarstvo posle skupa u SANU da rudarenje litijuma vodi ka ugrožavanju životne sredine i zdravlja ljudi. Rio Tinto je uporno izbegavao da definiše životni ciklus rudnika, na osnovu koga bi trebalo da proisteknu potrebe za izradom pojedinih rudarskih studija i projekata, na osnovu kojih se izvode i rudarski radovi. Kada bi javnost bila upoznata sa životnim vekom rudnika i zatvaranjem rudnika, bilo bi verovatno i poznato ko bi snosio troškove zatvaranja ovako ogromnog rudarskog zahvata, što takođe izuzetno puno košta. Prikrivanje (ili neposedovanje) ovakvih informacija direktno šteti građanima Srbije i javnom interesu, a eksploatatorima čuvenim po ostavljanju deponija na brigu lokalnom stanovništvu, daje se još jedna zgodna prilika i prostor za manipulaciju. Sve to prati i još uvek nepoznati kapacitet rudnika od čega zavisi ekonomska opravdanost rudnika, ali još bitnije i sveobuhvatni uticaj rudnika na životnu sredinu.
3. Analiza sadašnjeg stanja i probleme koje zakon treba da reši
Svedoci smo da je prethodnom periodu usled rudarenja bora, kao i najava otvaranja rudnika litijuma, te istražnih radova koji su se dešavali u području Gornjeg Jadra, Pranjana, Dobrinje, Levča, Jagodine, dovelo do uznemiravanja naroda, pre svega lokalnog stanovništva, koje se prenelo i na teritoriju čitave Republike Srbije. Takođe, došlo je i do pokretanja brojnih sudskih postupaka pred različitim institucijama, a ovo pitanje izmestilo se iz okvira institucija i u značajnoj meri postalo i političko pitanje. Ovim zakonom rešilo bi se u budućnosti pitanje rudarenja ove rude i onemogućilo da se dolazi u slične situacije. Dodatni problem predstavlja činjenica da bi se litijum u Srbiji vadio iz jedinstvenog jedinjenja, za koje još ne postoji patent i što je ovakva vrsta rudarenja, bez obzira što se radi o podzemnim rudnicima, veoma invazivna vrsta, sa mogućim ogromnim posledicama po zdravlje nacije i životnu sredinu.
4. Pravni osnov za donošenje zakona
Suština ovog predloga zakona ogleda se potrebi za celovitom reformom zakona iz oblasti rudarstva koji će zabraniti otvaranje rudnika litijuma i bora u Republici Srbiji. Suština predloženog zakona ogleda se u prinicipima:
5. Razlozi za donošenje zakona po hitnom postupku
Donošenjem zakona po hitnom postupku sprečiće se dalja degradacija životne sredine na teritoriji Srbije i izbeći dalji sukobi u društvu te nastajanje eventualne štete za državu i građane. Zakon se donosi po hitnom postupku, zbog velikog uznemirenja javnosti.
6. Analiza troškova
Zakon neće proizvesti troškove za njegovu implementaciju.
7. Izjava da ne postoji obaveza usklađivanja sa EU
Izjavljujemo da ne postoji obaveza usklađivanja ovog zakona sa propisima EU.
Predlagači:
ARHIVA PPNS NALED, KANADA FOND, BREAKTHROUGH D.O.O - INICIJATORI UBRZANOG DONOŠENJA NOVOG ZAKONA O RUDARSTVU (2014)
PRILOG: IZVORNI TEKST
IZ ARHIVE PPNS: KVALITET VAZDUHA
PREPORUKA PPNS
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU
ARHIVA PPNS
DREN: EKOLOGIJA
JANUAR 2022
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0