- Ne znam šta bih vam rekao. Sav se tresem. Ovo je bruka i sramota, ali i ogledalo Srbije. Posle osam godina „zavlačenja” samo se „žrtvuje” Tomo Stojić koji je manji krivac, oslobađa direktni rukovodilac tadašnjih Raketnih goriva, u suzama i vidno potrešen izjavio je danas posle presude Apelacionog suda u Kragujevcu Milovan Milivojević, otac radnika Namenske iz Lučana Milomira koji izgubio život u ovoj fabrici na svom radnom mestu pre osam godina.
Apelacioni sud je okrivljenog Vladimira Lončarevića, rukovodioca pogona Raketna goriva i Tomu Stojića, rukovodilaca sektora Bezbednost i zaštita na radu, a koji su u prethodnom postupku u Osnovnom sudu Ivanjica osuđeni na po tri godine zatvora prvog oslobodio, a drugom izrekao smanjenu kaznu od dve godine.
- Pitanje je samo i ostaće enigma – koliko košta sloboda u Srbiji, jer ovo je pravna država gospodina Aleksandra Vučića, našeg predsednika koji je „udostojio” mene i moju porodicu, primio nas, razgovarao sa nama i potom nas sve slagao i prevario. I zbog toga odgovorno tvrdim – ovo je presuda Aleksandra Vučića, kao bivšeg ministra odbrane da ne nabrajem njegove poslušnike poput: Đorđevića, Vulina, Gašića..., rekao je novinarima Milovanović.
On je dodao da je njegov sin „ostavio” svoj mladi život u Fabrici „Milan Blagojević” i da je to sada posle osam godina zataškano, kao što je do sada zataškano dvadeset pogibija radnika u istoj fabrici i izrazio nadu da će žrtva njegovog sina Milomira biti poslednja u tom tragičnom nizu za koji nikada niko nije odgovarao i bio osuđen.
Po njemu, Tomo Stojić kome je kazna sa tri smanjena na dve godine je „žrtvovan” i „pušten niz vodu” samo zato što je napustio fabriku posle nesreće.
- Da nije napustio namensku u Lučanima i on bi bio oslobođen, tvrdi Milovan Milivojević.
Milivojević smatra da je osuđen Vladimir Lončarević koji je rukovodilac Raketnih goriva i bio je na tom mestu kada se nesreća pre osam godina dogodila onda bi fabrika „Milan Blagojević”, iza koje stoje ministar odbrane, država i Aleksandar Vučić, morala da „prizna” da je do nesreće došlo njihovim propustima.
- To njima nikada nije bilo u interesu. Prolongirali su koliko su mogli. Držali su nas godinama u agoniji nadajući se da ćemo mi odustati, podsetio je Milovan po kome ova njihova borba za pravdu je bila ne samo protiv državne fabrike već protiv ovog režima.
- Bitku sam izgubio. Ja znam da moj sin nije kriv. Ali, eto. Tata nije uspeo ni da ga spasi, a ni da dokaže da su ga „ubili” svojom bahatošću, neodgovornošću i nepoštovanjem propisa. Objekat ispred koga je moj sin stradao i danas radi i danas dan nema ni građevinsku, ni upotrebnu dozvolu, naveo je Milivojević.
Zastupnik porodice Milivojević Vladimir Todorić bez obzira što je osuđen trećeoptuženi Tomo Stojić, njega posmatra kao „žrtvenog jarca”, čoveka koji je dve godine posle nesreće napustio fabriku, a i da bi čak i za srpsko pravosuđe ovakvo kakvo je bilo „preveliki zalogaj” da baš niko ne odgovara posle tolikog zgražavanja javnosti koji je ovaj premet tokom ovih osam godina izazvao.
On je lično imao sumnju u ovakav ishod od samog početka kada se otvorio ponovni postupak pred drugostepenim sudom.
- Stojić je napustio fabriku 2019. godine, a Lončarević je nastavio da radi, a čuli smo u oslobađajućoj presudi za njega da njegov ugovor nije glasio da je on zvanično rukovodilac u pogonu Raketnih goriva iako je on to izričito priznao dok je Radoš Milovanović bio živ jer bi to tada teretilo pokojnog direktora. Iako smo mi imali pismene dokaze koji su se koristili u prvostepenom postupku u Ivanjci gde je on lično potpisao da je rukovodilac tog pogona ovaj dokaz je na današnjem ročištu izdvojen iz spisa i nije dozvoljeno njegovo izvođenje i na osnovu toga je on oslobođen, istako je Todorić.
Po njemu je to „solomonska pravda” koja je na žalost tipična za naše pravosuđe jer nije pravda, pošto je selektivna, delimična i „trgovačka”.
– Ostavlja gorak ukus u ustima. Ovime se šalje poruka svim radnicima u srpskoj namenskoj industriji da ako nastradaju zbog nepoštovanja propisa, njihovi nadređeni neće odgovarati, zaključio je Todorić, još uvek pod jakim utiskom posle izricanja ovakve presude.
Da je reč o „solomonskoj pravdi” sa njim se složio i njegov kolega advokat Ognjen Radić iz kancelarije Borivoja Borovića.
- Celokupan osmogodišnji postupak je bio prava „golgota”. Pravni deo je završen, a mediji su sve vreme to pratili i jedino su oni ti koji sada teba da daju svoj „pečat” na sve ovo i kažu javnosti je li je ovo kako treba ili ne i da li je porodica Milivojević dobila pravdu ili nije? I da li oni mogu da „zatvore” ovo poglavlje svoga života i nastave da žive, rekao je on ispred kragujevačke Palate pravde dodavši da „oslobađajuću presudu za okrivljenog Lončarevića posmatra i kroz prizmu smanjenja prvostepene kazne za okrivljenog Stojića”.
Po Radićevom mišljenju to ukazuje na blagonaklon stav Apelacionog suda u Kragujevcu u odnosu na čitav ovaj događaj, a razlog, smatra on „nam je jasan svima”.
Sudijsko veće Apelacionog suda u Kragujevcu kojim je presedavao Jovica Ilić donelo je presudu jednoglasno.
Kao što je Danas već više puta tokom ovih osam godina pisao, za smrt dvojice radnika u fabrici „Milan Blagojević” u Lučanima okrivljeni su: Vladimir Lončarević, rukovodilac pogona Raketna goriva i Tomo Stojić, rukovodilac sektora „Bezbednost i zaštita na radu”, a koji su u ponovljenom postupku u Osnovnom sudu Ivanjica osuđeni na po tri godine zatvora. Direktor „Namenske” Radoš Milovanović, koji je ranije bio među okrivljenima, u međuvremenu je preminuo.
Podsetimo, u „Namenskoj” se 14. jula 2017. godine dogodila nesreća, kada je radnik Milojko Ignjatović (55) preminuo na licu mesta, a njegov kolega Milomir Milivojević (25) zadobio je teške povrede od kojih je preminuo nakon dve nedelje na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.
Za njihovu smrt su okrivljeni rukovodioci te fabrike, koji su od početka suđenja, 3. oktobra 2019. godine, negirali krivicu.
Po rečima zastupnika porodice Milovanović, nakon ove presude Apelacionog suda u Kragujevcu, bilo da je reč o žalbi bilo da je reč o zaštiti zakonitosti od strane državnog tužioca Vrhovnom sudu ili Strazburu sve to ne menja činjenicu – ove presude su pravosnažne i efektivno to je „kraj priče”.
Komentara: 0