Opšte je poznato da je period do sedme godine, period najvećeg rasta i razvoja deteta, kako u fizički, tako i intelektualno. Kada je inteligencija u pitanju, najznačajniji životni period je onaj između treće i sedme godine, jer se tada razvije preko polovine veza među neuronima koje ćemo koristiti do kraja života.
Za inteligenciju jeste presudan genetski faktor, ali to što su nam roditelji podarili značajan intelektualni kapacitet, ne znači da na njemu ne treba raditi. Dečja inteligencija je nešto što može da se razvija i što može da se povećava, postupno, iz dana u dan.
U ovom periodu razvoj inteligencije zavisi pre svega od igre. Kroz igre deca uče odnose koji vladaju u svetu, kroz njih saznaju, kroz njih eksperimentišu i proveravaju valjanost svojih znanja.Kroz igru mališani uče i razvijaju maštu, kreativnost i inteligenciju. U igračkama dete nalazi mogućnost za rešavanje brojnih pitanja, razvijaju maštu, u njima dete nalazi sigurnost i mir. U kojoj meri igračka to omogućava, zavisi od njenih brojnih karakteristika. Na prvom mestu je bezbednost. Osim onoga što vidimo: njene forme, odnosno načina i delova iz kojih je sastavljena, bezbednost po zdravlje deteta određuju i materijali od kojih je načinjena. Edukativne igračke su one koje deci ne daju odgovore, već postavljaju pitanja. Kao takve, ključni su deo detetovog razvitka. Njihov značaj je višestruk: stimulišu psihomotorni razvoj, koordinaciju pokreta, logičko rasuđivanje, pamćenje, kreativnost, maštu, smisao za estetiku, prostor… Zato, mudro odaberite, igrajte se sa decom i vežbajte moždane “mišiće”.
1. Igre memorije
Uzmite špil karata. Za decu koja još ne znaju brojeve ulogu će odigrati karte sa figurama. Izdvojte sa strane po dva mladića, kralja, dve dame i dva keca. Izmešajte karte i poređajte ih u dva reda. Neka dete okreće dve karte i potrudi se da zapamti njihov raspored jer pobednik igre je onaj ko uspe da spari više parova.
2. Pogodi šta je
Ispod neprovidne, deblje tkanine (ćebeta, pekrivača) sakrijte predmet. Neka ga vaše dete opipa i neka postavlja niz pitanja na koja se odgovara sa da ili ne sve dok ne otkrije koji predmet drži u rukama. Ovu igru može da igra više dece istovremeno.
3. Društvene igre (Čoveče ne ljuti se, domine, karte)
Oko treće godine deca su spremna za igranje igara po unapred utvrđenim pravilima, kao što su razne društvene igre. Među najjednostavnijima je “Čoveče, ne ljuti se”, Mica ili Domine sa likovima životinja.Jedna od igara koja je fantastična za razvoj inteligencije i logike jeste iks – nula.
4. Slagalice
Sve vrste puzli, sitne ili krupne, drvene, kartonske, sa oblicima, po bojama, savršene su da vaše dete nauči nešto novo i da vežba svoje vijuge. Ovo ujedno može biti zabava za celu porodicu. Samo, pazite da ne pomažete suviše detetu, jer je cilj da ono samo nauči da uočava detalje.
5. Pevanje
Da bi pevalo sa vama dete najpre mora da usvoji reči određene pesmice i melodiju. Na taj način dete nesvesno uči napamet, a to pomaže razvoj memorije i širi detetov rečnik.
6. Prepričavanje
Nakon svakog čitanja bajki, priča, romana, igrajte se prepričavanja. Postavljajte detetu jednostavna pitanja i navedite ga da ponovi sadržaj pročitanog. Ujedno, ako dete poželi nešto da “doda” priči – pustite ga. Na taj način ono samo počinje da učestvuje u stvaranju pravog malog književnog dela.
7. Crtanje, vajanje, kolaž
U svim ovim aktivnostima deca neizmerno uživaju, razvijaju grafomotoriku, savladavaju nove veštine i uče da se ne stide kreativnosti. Ova zabava može da traje satima, a nesumnjivo pozitivno utiče na dečji intelekt.
8. Pozorišna predstava
Ne, ne morate voditi dete u pozorište, niti praviti veliku scenu kod kuće da biste napravili porodičnu produkciju. Dovoljno vam je da znate neku zgodnu recitaciju i da imate volje da pustite mašti na volju. Igrajte “Strašnog lava”, napravite kod kuće “Zemlju čuda”, izvedite “Materinu mazu”. Vaše dete će biti oduševljeno.
9. Kockice
Kockice su jedna od prvih edukativnih igračaka. One nam omogućavaju da naučimo zakone fizike, da razvijamo kreativnost, da stvaramo iznova i nezamenjive su tokom najranijeg detinjstva.
Izvor: Moj pedijatar
Komentara: 0