NOVI SAD - Dobar zakon, ali loša primena. Vrlo česta priča kada govorimo o zakonima u našoj zemlji. To nažalost važi i kada je u pitanju prodaja alkohola maloletnicima. ...
pice, alkohol jpgIlustracija: freeimages.com
Zakon o zaštiti potrošača zabranjuje da se mlađima od 18 godina prodaju alkoholna pića, ali je zakon zanemario bitnu činjenicu, a to je da niko osim policije nema pravo da ih legitimiše, pa maloletnicima ni obezbeđenje u klubovima, ni trgovci u radnjama nemaju pravo da zatraže ličnu kartu, samim tim njima su ruke vezane, a maloletnicima odrešene prilikom kupovine alkohola.
Da se zakon koji zabranjuje prodaju alkoholnih pića maloletnicima krši, govori podatak da novosadska Dečja bolnica mesečno beleži oko 12 slučajeva intoksikacije alkoholom maloletnih osoba. Podjednako dolaze i dečaci i devojčice, a starosna granica spustila se na 16 godina. U toj ustanovi kažu da je očigledno da se provod mlađih od 18 preselio u klubove, gde je glavna zabava postalo opijanje.
"U poslednjih pet godina beležimo jedan trend porasta ovakvih obrazaca ponašanja, odnosno sve češće, frekventnije i intenzivnije zloupotrebe alkohola kod adolescenata. Nažalost, najčešće nije samo reč o alkoholu, već i o zloupotrebi marihuane i nekih ostalih psihoaktivnih supstanci", kaže portparol Dečje bolnice Dušan Vuković.
Vuković kaže da je Srbija takva sredina u kojoj se toleriše konzumiranje veće količine alkohola, ističući da adolescenti prečestom zloupotrebom alkohola ne razvijaju prirodne odbrambene mehanizme za određene životne probleme. Što je ugroženiji i kompromitovaniji sociološki i ekonomski aspekt društva, mladi ljudi prihvataju nezdrave i brze načine rešavanja problema, konzumiranjem alkohola po principu „pijem da zaboravim".
Inicijativu Fejsbuk grupe „Ko nam truje decu?" da se maloletnicima zabrani ulazak u noćne klubove, podržavaju i ugostitelji. Obezbeđenje na ulazu u klub nema pravo da zatraži ličnu kartu na uvid, samim tim ni da utvrdi da li u pitanju maloletna osoba. Godinama se spominje donošenje Zakona o fizičko-tehničkom obezbeđenju, kojim bi se to izmenilo, ali se on i dalje nalazi u skupštinskoj proceduri, kaže Dragan Stanojević iz Udruženja ugostitelja Novog Sada.
"Maloletnici nama zapravo prave najviše problema, jer oni u klub dođu najčešće već pripiti, jer kod kuće ili usput kupe flašu nekog alkoholnog pića i zatim dođu u klub da bi bili viđeni. Mi za sada nemamo mogućnost da njima zabranimo ulazak, to je prva i osnovna stvar, jedino što možemo to je da im ne damo alkohol ako uspemo da procenimo koliko imaju godina, ali nažalost to je jako teško u današnje vreme, jer devojčice kada se namontiraju ne znate da li imaju 15 ili 25 godina", objašnjava Stanojević.
Za kontrolu prodaje alkohola maloletnicima zadužena je turistička inspekcija, međutim ni inspektori nemaju ovlašćenje da zatraže ličnu kartu na uvid, pa kontrole moraju da sprovode zajedno sa policijom. Najveći problem je u tome što maloletnici ukoliko i ne uspeju da uđu u klub alkohol mogu da kupe u bilo kojoj radnji, jer ni trgovci nemaju pravo da ih legitimišu, već samo na osnovu lične procene utvrde da li je osoba mlađa od 18 godina. A prodavnicama u centru Novog Sada ili blizu parkova, koje neretko rade celu noć, najbolji promet prave upravo maloletnici koji žele da kupe alkohol, pa na prodavcu ostaje odluka da dobrobit po zdravlje tih osoba stavi iznad finanijske dobiti.
Milena Dragović
Izvor: RTV
Komentara: 0