"Moja fotografija je život čoveka"; "fotografija mora da sadrži istinu"; "to je tajna o tajni" – rekao je velikan Tomislav Peternek (22. 5. 1933 - 24. 3. 2024). Upravo živote ljudi, istinu i tajne donosi "1999".
U nedostatku filma iz perioda 1999-2024 o bombardovanju srca Šumadije, fotomonografija "1999" Zorana Petrovića i Nebojše Radosavljevića Rausa objavljena 2020. i prateća izložba otvorena 2024, najverodostojnija su vizuelizacija stradanja Kragujevca u agresiji NATO na SRJ 1999. Fotografije su toliko živopisne da posmatraču treba samo jak fokus i radovi postaju – pokretne slike.
Ako se zagledamo u čoveka naboranog čela na zgarištu fabrike, videćemo scenu u kojoj duboko udiše smrtonosnu prašinu, koja u filmskoj drami neostvarenoj u proteklih 25 godina odnosi ljudske živote. Sveća ispred mališana u podrumu počinje da titra dok čujemo kako dete pominje Oca - molitveno ili dozivajuću onoga ko mu nedostaje, ostaće tajna. Jednu od tajni nose i fotografije buradi u kojima je zapečaćena opasnost - piralen, a zapravo je do danas zapečaćena istina o posledicama zagađenja životne sredine ekocidom iz 1999. Crvena buktinja, pak, nosi tonske efekte i potres tla koji i danas oseća svaki Kragujevčanin koji je 9. i 12. aprila bio u gradu kada je razarana "Zastava". Možda se najveća misterija krije iza "targetovanog" strašila koga od gustog dima u dubokoj pozadini deli – plodna zemlja. Taj jezivi kadar ni 2024. nije zatvorio pitanja: Koliko su bili zatrovani zemlja, voda i vazduh? Koliko su građani nakon 1999. trovani? Autori su prikazali i sreću u nesreći - most jeste srušen, ali putnici, gosti Kragujevca, nisu poginuli jer su "zakasnili", preduhitrio ih je projektil NATO.
"Prozvan je i V-3", film o stradanju Kragujevca, snimljen je 17 godina po završetku II svetskog rata - 1962, kratki film "Minut ćutanja", koji sadrži i fotografije stradanja Kragujevčana, nastao je 1963, a "Krvava bajka" je urađena 1969. "Zaborav je novi zločin" – zapisao je Miodrag Stojilović u knjizi "Kragujevac, oktobar 1941" iz 1996, a te reči su se našle i u fotomonografiji "1999". Moguće je da će pre isteka narednih 25 godina, pre obeležavanja pola veka od zločina, osvanuti filmsko delo o 1999. Do tada nam ostaje ovo upečatljivo ovekovečavanje Zorana i Rausa.
"Dosta su svetu jedne Šumarice", ali deo tog sveta je ponovo lomio krila u Šumaricama. Nakon knjige i izložbe, značajno bi bilo da zajednica kojoj foto-majstori pripadaju pruži podršku da "1999" ima i svoj sajt. Tako bi radovi postali globalno vidljivi, predstavljali bi digitalni pomen potreban domaćoj, ali i svetskoj javnosti.
Dok stvaraju svoje mentalne slike i 25. put minutom ćutanja odaju počast žrtvama, na Kragujevčanima je da sebi pruže odgovor na pitanja o 1999. koja staju u dve reči: Zaborav? Oproštaj?
Dejan Milošević Miška, producent TV Kragujevac
tokom bombardovanja, glodur 1999/2000.
Tekst iz kataloga izložbe fotografija "1999" Zorana Petrovića i Nebojše Radosavljevića Rausa(Narodni muzej, 24. 3. - 30. 4. 2024)
Foto: Fotomonografija "1999"
ARHIVA PPNS
U KRAGUJEVCU SADRŽAJ TEŠKIH METALA U ZEMLJIŠTU VIŠI OD DOZVOLJENOG I POSLE 20 GODINA OD BOMBARDOVANJA NATO
PRAVCI KRETANJA POLIHROLOVANIH BIFENILA U VODAMA NAKON NATO BOMBARDOVANJA - DOKTORSKA DISERTACIJA MILJANE STOJANOVIĆ-MILOSAVLJEVIĆ
GALERIJA PPNS MILOSRDNI ANĐEO 1999
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0