Bombardovanje zgrade RTS u Beogradu od strane NATO snaga je izvršeno 23. aprila 1999. godine u 2:06, tokom bombardovanja SR Jugoslavije i rata na Kosovu i Metohiji. Tada je život izgubilo 16 radnika ove medijske kuće, a još 16 je povređeno. Prvi put u istoriji ratovanja pogođena je jedna medijska kuća koja je prethodno proglašena za legitimni vojni cilj.
NATO je, nakon što je RTS odbio zahtev da emituje šest sati programa zapadnih medija tokom dana, proglasio RTS legitimnom metom smatrajući ga delom "ratne mašinerije", koji sprovodi propagandu i ne izveštava adekvatno o zbivanjima u ratu, prvenstveno izbegavajući informisanje o masovnim progonima i zločinima nad Albancima od strane jugoslovenske vojske, policije i paravojnih formacija.
Reakcije
Amnesti internašonal je napad okarakterisao kao ratni zločin. HRW je kritikovao napad obrazloživši da nije bilo razloga da se napadne ceo moderni studio. NUNS je 2012. godine osudilo bombardovanje, ali dodalo da nema sumnje da su tadašnji režim i rukovodstvo žrtvovali živote 16 ljudi. Noam Čomski je 2015. godine uporedio teroristički napad na redakciju lista Šarli Ebdo sa bombardovanjem zgrade RTS.
Bivši direktor RTS Dragoljub Milanović osuđen je, 2002. godine, na 10 godina zatvora zbog teškog krivičnog dela protiv opšte bezbednosti zato što nije preduzeo sve mere da se zaposleni i oprema zaštite i evakuišu, a postojali su dokazi da su čelnici RTS, državni i vojni vrh znali da će zgrada biti bombardovana. Upravni odbor RTS-a je 2011. godine dao saopštenje u kojem obrazlaže da su RTB i RTS zloupotrebljeni tokom devedesetih godina dvadesetog veka od strane tadašnjeg režima i uputio je izvinjenje građanima Srbije i susednih država.
Spisak poginulih
Aleksandar Deletić (30), kamerman
Branislav Jovanović (50), glavni tehničar
Darko Stoimenovski (25), pomoćni tehničar
Dejan Marković (39), stražar
Dragan Tasić (29), električar
Dragorad Dragojević (27), stražar
Ivan Stukalo (33), tehničar
Jelica Munitlak (27), šminka
Ksenija Banković (27), miksanje slike
Milan Joksimović (47), stražar
Milovan Janković (59), mehaničar
Nebojša Stojanović (26), glavni tehničar
Siniša Medić (32), produkcijski dizajn
Slaviša Stevanović (32), tehničar
Slobodan Jontić (54), režiser
Tomislav Mitrović (61), urednik programa
U sećanje na žrtve napada podignut je spomenik „Zašto?“. Takođe se svake godine održava i memorijalni turnir u malom fudbalu „Igrajmo za 16”.
HRONIKA NAJAVLJENE SMRTI
"A ovi idioti - njima ne možemo ništa. Ja najviše njih optužujem. Oni su mogli da gađaju i svaki repetitor da pogode, da televizija ne može da radi..."
Dragan Medić, otac Siniše Medića
O ŽIVOTU I O SMRTI
Izvori: Vikipedija; RTS
PREPORUKA PPNS
ARHIVA PPNS
Skot u Kragujevcu: ’Američka’ mapa Srbije u Apatinu; osiromašeni uranijum bezopasan; SAD priznaju nezavisnost ’Kosova’ - ništa novo (AUDIO, VIDEO)
Komisija za istragu posledica NATO bombardovanja: piralen najveći problem u Kragujevcu
UNEP: Procena ekoloških žarišta - Kragujevac (Od sukoba do održivog razvoja)
Snajperista Majk Spat: NATO je odradio sjajan posao
Asanž: Srpske novinare i NATO ubijao
Ratne priče sa Košara (RTS)
Tribina: Zaborav je novi zločin - NATO agresija 1999 (Kragujevac, 25. mart 2019)
Besmrtni heroji - posvećeno borcima Košara
Veličković: To je bila prilika da oni koji su nas bomdardovali vide sav užas koji je njihov pohod ostavio
Nataša Pejin: Poniženje Srbije u Srpskom kulturnom centru u Parizu - bez mene!
Komentara: 0