Prof. dr Miodrag Stojković je jedan od najznačanijih naučnika Srbije, genetičar, embriolog i epigenetičar iz Leskovca. Bavi se vantelesnom oplodnjom, a zaposlen je na Harvardu.
Profesor Stojković je jedan je od najznačajnijih naučnika u oblasti matičnih ćelija. Bio je član tima koji je izveo prvo kloniranje domaćih životinja u Nemačkoj, a rukovodio je timom koji je izveo prvo kloniranje ljudskog embriona. Prof. dr Miodrag Stojković je vlasnik specijalne bolnice „SPEBO Medical” koja se bavi lečenjem steriliteta već duži niz godina, autor je preko 130 naučnih radova i urednik je naučnog časopisa „Stem Cells".
Prema pisanju časopisa TIME, Stojković je pokušao da stvori ljudske embrione ubrizgavanjem pacijentovog DNK u jajnu ćeliju sa uklonjenim genetskim materijalom. On se nada da će prikupiti matične ćelije — koje se mogu razviti u skoro svaki organ — i navesti ih da proizvode insulin kod dijabetičara. Ovo istraživanje moglo bi da dovede do leka za Alchajmerovu, Parkinsonovu i različite srčane bolesti.
0:00:00 Tizer epizode 0:00:40 Najava epizode 0:04:19 Uvod 0:05:58 Prvo kloniranje embriona 0:09:59 Leskovac, odrastanje, studiranje veterine u Beogradu 0:16:39 Tranzicija sa veterine na genetiku, doktorat 0:20:02 Fascinacija embriologijom 0:27:32 Matične ćelije, genetika, epigenetika 0:37:42 Sterilitet 0:39:08 Uticaj mikro i nano plastike na genetiku 0:48:12 Uticaj nano plastike na embrion 0:57:47 Uticaj zagađenja na sterilitet, hormone
1:03:20 Promena ponašanja kao posledica plastike u organizmu 1:09:08 Preciznost metoda u genetici, reprogamiranje 1:13:46 Modifikovani lanac u organizmu 1:17:13 Crispr/cas9 metoda, kloniranje 1:28:05 Odstupanja kod kloniranja 1:30:33 Posledice zagađenja, neurodegenerativne bolesti 1:34:55 Glavni uzročnici steriliteta 1:46:12 Klinika u Leskovcu 1:59:39 Najčešći problemi sa kojima se sreće u rešavanju steriliteta 2:04:12 Kako izgleda jedna procedura?
"Mi konzumiramo najmanje 4g plastike nedeljno, to je reda veličine plastične kartice - to je ono što znamo. Ne postoji regulacija i to je ono što brine. Ako nemamo informacije onda se mnogo i ne brinemo o tome jer to ne vidimo, ne osećamo i ne primećujemo".
"Ova nova, pametna deca koja dolaze, verujem da su zaista bolja od svih nas, samo ako im se da mogućnost to poguraju. Dok sam bio na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu video sam veliki broj takve dece koji imaju kapacitete, ambicije i dovoljno razuma da pokušaju da pokrenu stvari. U Kragujevcu sam dobio projekat da pokrenem izgradnju onog centra za regenerativnu medicinu, nadam se da će to da se završi, da tamo pređe Medicinski fakultet i da oni tamo imaju lepe uslove da se bave naukom".
"Žena je bitnija ne samo zato što ona nosi trudnoću i rodi dete, nego zato što je beba nastala od oplođene jajne ćelije. Spermatozoid je samo dao DNK. On se utopi, njega nema. Međutim, ceo ’građevinski materijal’, ne samo genetski, potiče od jajne ćelije. Zato je jajna ćelija, odnosno žena bitnija u proceduri".
Komentara: 0