Obraćanje pismom javnosti dr Jagoša Raičevića, jednog od učesnika naučno-stručnog skupa "Projekat Jadar - šta je poznato do 2021. i od 2021. do danas?" zakazanog u sali 1 hotela Kragujevac za utorak 30. april od 17 do 20 časova.
"Poslednjih meseci sve su učestalije najave kako treba ponovo aktivirati izgradnju rudnika litijuma u dolini Jadra. Opet se čuje kako nas je sam Bog njime nagradio, pa iako nemamo more, imamo litijum. I sam predsednik države izjavljuje da, što se njega tiče – „sa kopanjem može da se počne već sutra“. Organizovani medijski pritisak se nastavlja preko naručenih tekstova raznolikih analitičara, koji se stalno, navodno u čudu, pitaju - zašto je Srbija na prečac donela odluku o ukidanju tako važnog i velikog projekta Jadar, sa porukom da je trebalo ostvariti dijalog sa Rio Tintom i razjasniti sve naučne i tehnološke nedoumice i tako omogućiti da se „po najvišim svetskim ekološkim i drugim standardima“ otvori rudnik litijuma, i standard građana Srbije podigne na nivo uporediv sa standardom razvijenih država EU.
Dakle – javnost se pita - da li je neko pred uvek dolazeće izbore, na galamu i bez argumenata, na prevaru naterao Vladu Srbije da obustavi projekat Jadar firme Rio Tinto? Jesu li prevareni građani Srbije zato što je odluka doneta bez argumentovanog dijaloga i stručne rasprave sa predstavnicima Rio Tinta? Zašto je ćutao naš Univerzitet i instituti, zašto ćuti SANU?
Istina je samo jedna: dijaloga je bilo! Nije to bio nekakav trosatni sastanak sa vređanjem i galamom kakva je uobičajena kod nas, već se radi o dugo pripremanom i dobro organizovanom skupu u SANU koji je trajao puna dva dana. Na skup je umesto premijerke Ane Brnabić došla Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i ministarka za energetiku. Na skup su pozvani svi relevantni naučni radnici sa Univerziteta i instituta, koji su imali obavezu da pripreme radove i prezentuju ih na dvodnevnom Skupu. Pozvan je takođe i Rio Tinto, koji je delegirao naučne radnike koji su angažovani sa njihove strane. Čule su se na samom kraju i poruke zainteresovane javnosti.
Zaključci tog dvodnevnog dijaloga su vrlo jasni: projekat Jadar firme Rio Tinto bi imao veoma negativan uticaj na životnu sredinu Srbije, a time i posledično po zdravlje njenih građana. Sva izlaganja i diskusije se mogu naći u Zborniku radova u izdanju SANU pod nazivom „Projekat Jadar – šta je poznato?“, u koji je ušla i prepiska koju je Organizacioni odbor imao sa ministarstvima za energetiku i zaštitu životne sredine.
Namera organizatora najavljenog skupa 30. aprila u Kragujevcu je da ponovo afirmiše pre svega činjenicu da je pre skoro tri godine održan veliki skup svih zainteresovanih strana, i da ni na jedno pitanje postavljeno na tom skupu od strane eminentnih naučnih radnika, Rio Tinto nije odgovorio. Danas se iz Rio Tinta može čuti kako su mnogo toga promenili i kako ona „stara“ pitanja više nisu relevantna. Pre tri godine su tvrdili da imaju pouzdane i efikasne tehnologije, koje će sačuvati našu životnu sredinu po najvišim svetskim standardima. I – tada očigledno nisu govorili istinu. Da li im treba danas verovati, jer opet ponavljaju isto?
Zbog toga neki od učesnika velikog skupa u SANU odgovaraju na pitanja: zašto pre tri godine Rio Tinto nije govorio istinu, i šta se u međuvremenu promenilo? Pozivamo sve zainteresovane građane da isprate skup."
dr Jagoš Raičević
Foto: Nebojša Raus/Prviprvinaskali.com
Komentara: 0