Ekološko istraživačko društvo "Mladen Karaman" iz Kragujevca sprovelo je ekološki projekat posvećen istraživanju ekosistemskog diverziteta u Spomen-parku "Kragujevački oktobar". Ova inicijativa ima za cilj unapređenje zaštite prirode na teritoriji grada Kragujevca i pripremu studije zaštite područja Šumarice. Kroz sistematska istraživanja, tim stručnjaka obrađivao je različite aspekte ovog specifičnog predela.
Projekat je postavio specifične ciljeve, uključujući upoznavanje sa staništima Spomen-parka, istraživanje retkih taksona i ugroženih staništa, utvrđivanje antropogenog uticaja na biodiverzitet i funkcionisanje ekosistema, širenje znanja i svesti o značaju zaštite Šumarica kroz prezentacije, naučne radove, tribine i postavljanje info table na istraživanom području. Očekuje se da će rezultati ove analize pružiti osnovu za dalje istraživanje i razvoj programa očuvanja prirode na ovom području.
U toku istraživanja, identifikovana su, popisana i georeferencirana različita staništa i ekosistemi, s posebnim naglaskom na osetljiva i zaštićena staništa. Analizirana je prisutnost faktora poput antropogenog uticaja i invazivnih vrsta, procenjujući njihov potencijalno štetan uticaj na biodiverzitet u Spomen-parku "Kragujevački oktobar". Podaci prikupljeni tokom terenskih istraživanja biće korišćeni se za pripremu temeljne studije o ovom području.
Očekivani rezultati projekta uključuju i izradu informativnih tabli o ekosistemima i staništima u okviru Spomen-parka. Analiza diverziteta ekosistema omogućava precizno praćenje prirodnih i antropogenih procesa, otvarajući vrata za razvoj uspešnih programa očuvanja i upravljanja prirodnim resursima.
Održivost projekta osigurava se kroz planiranje zaštite prirode na području Spomen-parka "Kragujevački oktobar". Rezultati će poslužiti kao osnova za strateške dokumente, a podaci mogu biti integrisani u ekološku mrežu nezavisno od nacionalnih sistema zaštite. Planira se konkurisanje za nove projekte i donacije, očuvanje saradnje sa relevantnim institucijama, širenje međunarodne saradnje i informisanje domaće i svetske javnosti o postignutim rezultatima. Očekuje se da će zainteresovanost relevantnih institucija i šire javnosti meriti uspeh projekta, izražen kroz naknadno odobrena sredstva za dalje aktivnosti u Spomen-parku "Kragujevački oktobar".
Kroz praćenje broja naučnih publikacija, učešća na naučnim skupovima, izradu master radova i uspostavljanje saradnje sa drugim naučnim institucijama, projekat će doprineti podizanju kapaciteta u oblasti zaštite prirode i održive upotrebe prirodnih resursa na istraživanom području. S obzirom na raznovrsnost aktivnosti i angažovanje stručnog tima, projekat ima potencijal da postane referentna tačka u domenu očuvanja prirodne baštine na području grada Kragujevca.
Članovi projektnog tima i uloge
- Filip Grbović (doktor bioloških nauka) - rukovodilac Projekta;predstavlja glavnu kreativnu snagu i lidera tima. Sa 14 godina iskustva u istraživačkom radu, on usmerava projekat ka ostvarivanju ciljeva i zadatih rokova. Istraživačka karijera i naučni rezultati u oblasti ekologije i zaštite životne sredine, doprinose razumevanju ekosistema, staništa i kompleksnih ekoloških interakcija. Njegova stručnost u oblasti invazivnih biljnih vrsta doprinosi projektu pružajući temelj za razvoj strategija zaštite od potencijalno štetnih uticaja invazivnih vrsta na biodiverzitet.
- Snežana Branković (doktor bioloških nauka) - koordinator Projekta; igra ključnu ulogu u usklađivanju aktivnosti različitih sekcija. Sa više od 10 godina iskustva u NVO sektoru, ona obezbeđuje da se ciljevi postižu kroz efikasnu komunikaciju i koordinaciju.
- Nevena Petrović (master biolog, doktorand) – koordinator Projekta; doprinosi projektu sa svojim iskustvom i znanjem iz oblasti mikologije. Kroz funkciju zamenika predsednika, ona pruža podršku rukovodiocu projekta i ima aktivnu ulogu u donošenju odluka.
- Milena Živković (master fizičar, doktorand) - sekretar projekta; ima ključnu odgovornost u praćenju i dokumentovanju finansijskih aspekata projekta. Značajno je njeno iskustvo i znanje u oblasti radiacione fizike. Njeno 8-godišnje iskustvo u radu na projektima pruža pouzdanu kontrolu troškova.
- Marija Jovanović (doktor nauka u oblasti zaštite životne sredine) - učesnik projekta; donosi svoje specifično znanje učestvujući direktno u terenskim istraživanjima i georeferenciranju podataka sa terena. Njena 5-godišnja ekspertiza doprinosi prikupljanju visokokvalitetnih podataka.
- Marija Milošević (doktor bioloških nauka) - učesnik projekta; ključna za istraživački deo projekta. Njeno iskustvo u laboratorijskom radu doprinosi kvalitetnijoj obradi i analizi sakupljenih uzoraka I podataka i donošenju naučno zasnovanih zaključaka.
- Milica Kanjevac (master biology, doktorand) - učesnik projekta; doprinosi raznolikosti tima kroz svoje biološko znanje u oblasti botanike i fiziologije biljaka. Njeno iskustvo u laboratorijskom radu doprinosi svestranosti u istraživanju različitih aspekata projekta.
Ovaj multidisciplinarni tim stručnjaka zajedno radi na sprovođenju terenskih istraživanja, analizi biodiverziteta i pripremi studije zaštite područja Spomen parka "Kragujevački oktobar". Očekuje se da će njihova stručnost i posvećenost doprineti uspešnoj realizaciji projekta.
O EID "Mladen Karaman"
Ekološko istraživačko društvo "Mladen Karaman" osnovano 1996. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Kragujevcu, predstavlja jedan od stubova entuzijazma i posvećenosti očuvanju prirode u Kragujevcu. Misija Društva je usmerena ka usavršavanju i osposobljavanju studenata biologije, ekologije, ali i svih zaljubljenika u naučno-istraživački rad, zaštitu i unapređenje životne sredine i prirodne baštine Srbije, kao i edukaciju iz ovih oblasti.
Članovi Društva, pretežno studenti biologije i ekologije, ali i svi zainteresovani za zaštitu prirode i životne sredine, imaju privilegiju da se kroz podršku profesora, naučnih saradnika i asistenata detaljnije upoznaju sa principima i metodama naučno-istraživačkog rada.
Društvo deluje sa svojim Nadzornim odborom, sastavljenim od profesora, naučnih saradnika, asistenata i istraživača Instituta za biologiju i ekologiju PMF-a u Kragujevcu, koji prate i podržavaju programske aktivnosti Društva. Ove aktivnosti realizuju se kroz projekte i programe u okviru nekoliko sekcija, uključujući botaničku, entomološku, mikološku, ornitološku, sekciju za eksperimentalni rad u laboratoriji, herpetološku, hidrobiološku i druge.
Članovi Društva su vrlo aktivni u naučno-istraživačkom radu, učestvuju na domaćim i međunarodnim konferencijama, naučnim skupovima i simpozijumima, gde prezentuju i objavljuju svoje naučne radove u domaćim i internacionalnim časopisima.
Društvo se ponosi brojnim realizovanim projektima i akcijama, edukativnog i istraživačkog karaktera. Postati član Društva znači otvoriti vrata brojnim mogućnostima, uključujući učešće u naučno-istraživačkom radu, aktivnoj zaštiti prirode, ostvarivanju sopstvenih ideja, radu na projektima, edukaciji, povezivanju sa srodnim organizacijama, druženju i timskom radu.
EID “Mladen Karaman” predstavlja izvor inspiracije i podrške za sve one koji dele strast prema očuvanju prirode i žele doprineti zajednici zalaganjem za ekološke vrednosti i biodiverzitet.
Rukovodstvo EID "Mladen Karaman": dr Filip Grbović, naučni saradnik PMF-a u Kragujevcu - predsednik, dr Filip Vukajlović, docent PMF-a u Kragujevcu - sekretar, Nevena Petrović, asistent PMF-a u Kragujevcu - zamenik predsednika.
EID MLADEN KARAMAN SAJT, FB PROFIL, INSTAGRAM
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0