Kragujevačko udruženje "Ekomar" objavilo je saopštenje pod naslovom "Cvetanje" algi (tačnije Cyanobacteria) u Gružanskoj akumulaciji – opasnost po građane Kragujevca, stanovnike Knića i sve korisnike akumulacije" koje prenosimo u celini, očekujući hitne postupke nadležnih.
Od jula meseca ove godine, u više navrata, na različite načine obaveštavali smo javnost i institucije i upozoravali na pojavu opasnog "cvetanja" cijanobakterija u Gružanskoj akumulaciji, posebno u najplićem delu, od mosta prema tkz. Knićkom polju. Ova pojava manifestovala se kao zelena ili plavo-zelena prevlaka (biofilm) na površini vode, vodenim biljkama i unutar same vode. Guste nakupine bile su (i još uvek su!) naročito primetne u plićim delovima i duž obale, gde su bile donešene vetrom i strujanjem vode. U neposrednoj blizini jezera, i na vodi, oseća se jako neprijatan, iritirajući miris, a posetioci su prijavljivali nesvesticu i nagon na povraćanje.
Analizom materijala od strane algologa Prirodno-matematičkog fakulteta iz Kragujevca utvrđeno je da su dominantne vrste Microcystis aeruginosa i Aphanisomenon flos aquae. Ove vrste su poznate kao toksične, zato što u ćelijama luče toksin mikrocistin i anatoksin, a Aphanisomenon flos aquae i cilindrospermopsin i saksitoksin. Ovi toksini različitog hemijskog sastava mogu da imaju uticaj na živi svet u vodi, ali direktno i indirektno i na zdravlje dece i odraslih. Zdravlje ljudi može da bude ugroženo ako piju vodu u kojoj ima toksina, ako koriste ribu u kojoj su se isti akumulirali ili čak povrće koje je zalivano "cvetajućom vodom".
Takva voda ne bi smela da se koristi za napajanje životinja i na takvim jezerima ne bi u vreme cvetanja smele da se odvijaju različite sportsko-rekreativne aktivnosti (ribolov, plivanje, jedrenje, kajakarenje i sl). Posebno opasno može da bude za ribolovce koji provode dosta vremena pored i na vodi i često koriste ribu u čijem mesu su se akumulirali toksini. Toksini iz "cvetajućeg" jezera mogu da se nađu i u podzemnim vodama i izvorištima. Zdravstvene tegobe, kako akutne tako i hronične, zavise od dužine i načina izloženosti cijanobakterijama i toksinima, kao i od prirode samih toksina.
JKP "Vodovod i kanalizacija" Kragujevac je posle više apela udruženja Ekomar i PMF-a prvi put poslalo uzorke vode na analizu u akreditovanu laboratoriju Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" u Beogradu 4. oktobra 2023. godine.
Analize su pokazale da su koncentracije jednog toksina - mikrocistina bile ispod granica detekcije u vodi za piće. O tome je javnost obaveštena 12. oktobra 2023. godine, uz izjavu da su vesti o prisustvu potencijalno toksičnih algi u jezeru demantovane.
Ovim analizama nije demantovana vest da su u jezeru prisutne toksične alge, već da u vodi za piće nema mikrocistina, što je svakako veoma važno, posebno za 70 % stanovnika grada Kragujevca koji piju vodu iz ove akumulacije.
Upravljači ovom akumulacijom i institucije zadužene za monitoring, prilikom slanja uzoraka na analizu u "Batut", donošenja zaključaka i obaveštavanja javnosti o stanju u Gružanskoj akumulaciji su morale da imaju u vidu, između ostalog, nekoliko bitnih činjenica.
Najintenzivnije cvetanje od jula do danas je bilo (i još uvek je) prisutno, upravo u delu Gružanske akumulacije iz koga se voda u proteklom periodu koristila za navodnjavanje obradivih površina na kojima se gaje različite povrtarske i voćarske kulture.
Gružanska akumulacija je ribolovna voda pored koje preko stotinu ribolovaca provodi po nekoliko sati. Toksini mogu da se akumuliraju u tkivima riba. Ribe se svakodnevno pecaju i koriste za ishranu.
Najintenzivnije cvetanje je baš u delu jezera u kome su letos organizovane mnoge sportske aktivnosti (jedrenje, kajakarenje i sl).
VIDEO SNIMAK EKOMARA OD 29. SEPTEMBRA
Da li su analize ponovljene i da li je sve ovo uzeto u obzir?
Fotografije koje objavljujemo dokumentuju stanje na dan 12. 11 2023. godine u delu jezera “Turski bunari”. Iako se u većem delu jezera ne vide toliko izražene nakupine, "cvetanje" toksičnih sojeva vrsta Microcystis aeruginosa i Aphanisomenon flos aquae je i dalje vrlo intenzivno!
Apelujemo na sve nadležne institucije u gradu Kragujevcu da građane Kragujevca, Knića, kao i sve stalne i povremene korisnike ove akumulacije obaveste o zdravstvenoj ispravnosti vode u Gružanskoj akumulaciji, o potencijalnim opasnostima i o merama opreznosti u ovoj situaciji. To više nije pitanje dobre volje, već odgovornosti.
Odgovorno preporučujemo da se izbegava duži boravak pored jezera, naročito u delu gde je intenzivno "cvetanje".
Foto: S. Simić
EKOMAR SAJT, FB STRANA, INSTAGRAM
ARHIVA PPNS UGROŽAVANJEM AKUMULACIJE GRUŽA UGROŽAVA SE OPSTANAK NARODA
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 1
Milan Ljubović
Nevjerojatno, informacija izgleda alarmantna, ali adekvatnog odgovora nema od stručnih institucija i na kraju od vlasti. Gradjana se izgleda ne dotiče jer im je tako plasirana ,,MOŽE BITI ALI NE MORA"