Glifosat (raundap) se dobija iz kontroverznih rudnika - još jedan problem za Bajer (Monsanto)

Glifosat (raundap) se dobija iz kontroverznih rudnika - još jedan problem za Bajer (Monsanto)

Što se tiče rizika po zdravlje i životnu sredinu koji izaziva najčešće korišćen herbicid, ekološki uticaj njegovog izvora, rudnik fosfata, je podjednako problematičan.

Raundap, tzv. najbolji herbicid na svetu, bio je mesecima zarobljen u kontroverzama pošto su porotnici u tri sudska slučaja utvrdili da izaziva rak. Kompaniji Bajer Krop Sajens, koja proizvodi raundap, naloženo je da plati milijarde dolara odštete, a hiljade drugih slučajeva izazivanja raka su na čekanju pred državnim i saveznim sudovima.

I dok ga većina uzgajivača kukuruza, soje i pamuka u zemlji i dalje koristi, raundapovo oštećenje zdravlja zemljišta i istorija proizvodnje „superkorova” otpornih na herbicide takođe stvaraju zabrinutost farmera i potrošača.

Malo ljudi zna da je raundap jednako sporan i na svom izvoru.

Glifosat, glavni sastojak herbicida, ne proizvodi se u laboratoriji, već potiče iz rudnika. Za njegovu proizvodnju, fosfatna ruda se ekstrahuje i rafiniše u elementarni fosfor. Dok Bajer, koji je nedavno kupio Monsanto, hvali svoj održivi proces rudarstva, ekolozi tvrde da proces uključuje uklanjanje tla sa vrhova planina, što uništava vegetaciju, kontaminira vodu i stvara buku i zagađenje vazduha koje je štetno za divlje životinje i životnu sredinu već godinama.

Monsanto je decenijama tiho kopao fosfatnu rudu u udaljenom uglu jugoistočnog Ajdaha poznatom kao "fosfatna zakrpa". Pošto je njegov trenutni rudnik skoro iskorišćen, Bajer je podneo zahtev za dozvolu za pokretanje novog rudnika u blizini. U maju je američki Biro za upravljanje zemljištem (BLM) objavio konačnu izjavu o uticaju na životnu sredinu analizirajući predloženi rudnik. Agencija će svoju konačnu odluku doneti kasnije ovog leta.

Ali protivnici kažu da vlada nije uspela da pravilno analizira štetu po životnu sredinu, uključujući uticaje na ekosistem Velikog Jeloustona i povezujući regionalni koridor divljih životinja, sve manju populaciju tetrebova i lokalna indijanska plemena koja zavise od zemlje i divljih životinja. Oni ukazuju na kumulativni uticaj predloženog rudnika i ukupno oko 20 drugih neaktivnih, aktivnih i predloženih rudnika u fosfatnoj površini, od kojih su mnoge kontaminirane lokacije koje će zahtevati godine čišćenja.

- Od kolevke do groba, glifosat je duboko problematičan. Troškovi životne sredine počinju otvorenim rudnicima koji uništavaju stotine hektara staništa kritičnog za opstanak ugroženih vrsta i završavaju pesticidom koji šteti divljim životinjama i ljudima. To je prilično uznemirujuće, rekla je Hana Konor, viši advokat u Centru za biološku raznovrsnost , koja je BLM-u podnela kritične komentare o projektu dok razmatra pravni postupak.

Profit rudarstva i otrov

Fosfat se kopa u jugoistočnom Ajdahu od ranog 20. veka. Mineral je otkriven u državi 1903. godine i prvi podzemni rudnik fosfata otvoren je pet godina kasnije, dok je prvi površinski rudnik fosfata počeo sa radom ’40-ih. Danas je Ajdaho drugi najveći proizvođač fosfatne rude u zemlji (posle Floride), sa 15 odsto godišnje proizvodnje u SAD.

Monsanto je počeo da istražuje svoj prvi rudnik u ovoj oblasti 1951. Godinu dana kasnije, kompanija je izgradila fabriku za preradu u obližnjem Soda Springsu, danas gradu od oko 3.000 ljudi. To je jedina lokacija u Severnoj Americi gde se rafiniše fosfatna ruda u elementarni fosfor. Monsanto je počeo da prodaje raundap 1974. (ranije je prodavao fosfor za upotrebu u deterdžentu za pranje).

Tokom godina, raundap je doneo Monsantu milijarde godišnje bruto dobiti i postao najrasprostranjeniji herbicid na svetu. Da bi održala korak sa potražnjom, kompanija je upravljala sa pet rudnika (uključujući jedan koji je još uvek aktivan). Druge kompanije — JR Simplot Kompani, Agrium i Rodia, između ostalih — takođe kopaju fosfatnu rudu, uglavnom za proizvodnju đubriva. Iskopavanje fosfata za đubrivo – praksa koja je bila suštinska za zelenu revoluciju i koja se još uvek odvija širom sveta – takođe je imala značajan uticaj na životnu sredinu).

Trenutno su na tom području aktivna četiri rudnika, a predlažu se još četiri. Iskopavanje fosfata je do sada zahvatilo oko 17.000 jutara, većinom saveznog, državnog i plemenskog zemljišta, rekao je Džef Kandik, šef ogranka za minerale za terensku kancelariju BLM-a u Pokatelu, u državi Ajdaho. Pored toga, oko 7.000 hektara je predviđeno za razvoj, a još 50.000 hektara je identifikovano kao potencijalno profitabilne rezerve fosfata.

Мапа власништва рудника фосфата у југоисточном Ајдаху.
Mapa vlasništva rudnika fosfata u jugoistočnom Ajdahu

Ali, to rudarenje je koštalo životnu sredinu. Oštetilo je šumovite grebene ovog područja i doline pune šiblja, uznemirujući biljke i životinje. I izbacilo je skriveni otrov: 1996. godine, rekao je Kandik, lokalni rančer je otkrio da su njegovi konji, čiji se pašnjak naslanjao na deponiju kamena iz rudnika, postali hromi i iscrpljeni, patili od lezija kopita i gubitka dlake. Ispitivanja su pokazala da su biljke i zemljište imali veoma visoke koncentracije selena, koji je iz rudničkog kamena ispirao u podzemne vode, potoke i reke.

Procenjuje se da je oko 600 životinja - uglavnom goveda - umrlo od trovanja selenom iz rudnika u toj oblasti. Šesnaest lokacija kontaminacije je procenjeno za čišćenje u okviru Superfond programa Agencije za zaštitu životne sredine SAD (EPA). Trinaest je sada zvaničnih lokacija, a ostali će verovatno biti dodati na listu.

Bajerova fabrika za preradu Soda Springs je takođe lokacija Superfonda. U svom najnovijem petogodišnjem pregledu te lokacije, EPA je otkrila da se kontaminacija podzemnih voda nastavlja i da "koncentracije površinske vode na lokacijama gde se podzemne vode ispuštaju u nekoliko potoka i potoka premašuju Ajdaho [standarde kvaliteta vode]". U pregledu se takođe navodi da se sanacija selena odvija sporije nego što je predviđeno i da standardi podzemnih voda "neće biti dostignuti u doglednoj budućnosti". U njemu se kaže da se kontaminirana podzemna voda proširila izvan granica imovine objekta i da ne postoje zaštitne mere ili zakonska ograničenja koja bi sprečila njeno korišćenje u Soda Springsu.

Federalne agencije potrošile su oko 19 miliona dolara od 2001. godine na istragu kontaminacije i određeno čišćenje, prema vladinoj kancelariji za odgovornost, od čega su otprilike polovinu nadoknadili operateri rudnika.

Novi rudnik glifosata na horizontu

Fosfatna ruda koja se trenutno koristi za pravljenje raundapa se kopa u rudniku Blekfut Bridž u blizini Soda Springsa, u okrugu Karibu u jugoistočnom Ajdahu, na javnom zemljištu kojim upravlja BLM. Taj rudnik, koji je počeo sa radom 2013. godine, ima dovoljno zaliha rude da izdrži otprilike devet godina, naveo je Bajer. P4 Production LLC, podružnica kompanije Bajer (i ranije Monsanta), poseduje i upravlja rudarskim i prerađivačkim postrojenjima koja proizvode rudu i pretvaraju je u fosfor.

Bajerov novopredloženi projekat, rudnik Kaldvel kanjon od 1.559 jutara koji se nalazi severoistočno od grada Soda Springs, počeo bi da vadi rudu 2023. i radio bi oko 40 godina. To bi zahvatilo 1.559 jutara - jednu četvrtinu javnog zemljišta, a ostatak privatnog zemljišta.

U Kaldvel kanjonu, ruda bi se vadila iz dva nova površinska kopa, kamionima bi se izvlačila na novoizgrađenom putu do postojećeg železničkog tereta i svakodnevno transportovala do fabrike za preradu Soda Spring vozom dužine do 130 vagona.

Kadnik iz BLM-a rekao je da ispiranje selena u novom rudniku neće biti problem jer je to rešeno nakon mnogo istraživanja i praćenja.

Da bi se ograničila količina selena u vegetaciji, rekao je on, rudarske kompanije moraju da stave zemljanu kapu preko kamenog otpada, a zatim ga prekriju originalnom zemljom sa planine (koja se mora sačuvati). U nekim slučajevima oni takođe moraju da ugrade geomembranu da bi smanjili filtriranje kiše i topljenja snega kroz kameni otpad i prenošenje selena u podzemne vode.

- Pokušavamo da pronađemo srećnu ravnotežu između zaštite životne sredine i rudnika kako bismo zaradili dovoljno novca za zapošljavanje lokalnog stanovništva, proizvodnju proizvoda za poljoprivredu i proces rekultivacije. Dozvoljavamo neke ograničene uticaje, svako rudarstvo ima uticaja, ali oni moraju da ispunjavaju savezne i državne standarde koji su postavljeni. Od 2000. godine radili smo na mantri da nećemo odobriti rudnik koji će postati buduća lokacija Superfonda, , rekao je Kadnik.

Novi rudnik će "nepopravljivo promeniti lice zemlje"

Zagovornici zaštite životne sredine kažu da je selen samo deo problema. Uticaji na ljude, životinje i biljke su bezbrojni, kaže Konor iz Centra za biološku raznovrsnost. Rudarstvo uklanja tlo i uništava biljke i drveće. Zagađuje podzemne vode. Izuzetno je glasno, zbog buke mašina i miniranja visokim eksplozivom. To utiče na kvalitet vode. I stvara zagađenje vazduha od prašine.

Тешка опрема ради у руднику фосфата Баиер Сода Спрингс.  (Фото кредит: Џон Картер)
Teška oprema koja radi u rudniku fosfata u Smoki kanjonu JR Simplota (Foto: Džon Karter)

Bajer kaže da će predloženi rudnik biti "ekološki najnapredniji" i najinovativniji rudnik u zemlji.

- Naš cilj je da ostavimo što je moguće manje tragova rudarenja i, gde je to izvodljivo, ostavimo zemljište u boljem stanju nego što je bilo. Naš pristup je ekološka obnova, što znači holističko vraćanje - u punoj funkciji - ključnih ekoloških sistema koji su bili prisutni pre rudarenja, rekla je portparolka Lord kompanije Bajer u izjavi za Civil Eats.

Dodala je da kompanija koristi napredni standard za restauraciju zemljišta prema kojem delovi životne sredine kritični za određena staništa moraju biti identifikovani pre rudarenja, a zatim potpuno obnovljeni nakon rudarenja.

Ali ekolozi se ne slažu.

- Rudarstvo nepopravljivo menja lice zemlje. Imate duboko uništenje već 40 godina. Kompanije kažu da će proći kroz proces rekultivacije, ali gledajući obnovljeno zemljište, na kraju ćete imati pejzaž koji izgleda neuporedivo drugačije od onoga što je tamo bilo. Nema istu vrstu, istu topografiju, rekao je Konor.

Ekološka pravda na nišanu

undefined
Foto: Vikipedija

Lokalna plemena Šošono-Banok takođe su nezadovoljna predloženim rudnikom. Njihov rezervat, koji se nalazi severozapadno od fosfatne površine i dom je za više od 6.000 članova plemena, stvoren je 1868. Milenijumima su lovili divljač, pecali na bogatim potocima i rekama u regionu i sakupljali domaće biljke i korenje za hranu i medicinske svrhe. Ugovorom je utvrđeno njihovo inherentno pravo da slobodno love "na neokupiranim zemljama Sjedinjenih Država". Ali rudnici fosfata - kao i ispaša i razvoj stoke - polako su zadirali u ove aktivnosti.

- Previše je razaranja u našem rezervatu i oko njega što utiče na naš način života. Voleo bih da svi zajedno radimo na očuvanju netaknute životne sredine za sve, rekao je savetnik Li Huan Tajler.

Netaknuta okolina je, međutim, dalje iznad horizonta, prema plemenima.

- Novi rudnik bi zauzeo zemlju i uticao na prava iz ugovora i kulturne aktivnosti. Rudarstvo bi uticalo na lov na losove i sakupljanje kulturno važnih biljaka kao što su bobice, gorki koren, lukovice camasa, cvetnice i pečurke. To bi takođe uticalo na lože za rad, duhovne rituale i putovanja, rekla je Keli Rajt, menadžer programa ekološkog otpada plemena.

BLM kaže da bi obilje sličnih staništa i vegetacije za krupnu divljač u blizini projekta Kaldvel kanjon trebalo da pruži adekvatne mogućnosti plemenima da ostvare svoja prava na lov, pecanje, sakupljanje i druge tradicionalne upotrebe i prakse, "čineći ove kratkoročne efekti zanemarljivim".

Rajt je rekao da pleme koristi druge oblasti kada rudnik zatvori deo zemlje, ali se količina nezauzete zemlje u toj oblasti smanjuje i nova lokacija rudnika takođe utiče na divlje životinje na okolnom zemljištu.

- Razumemo da su sa tehnologijom potrebne nove stvari. Ali rudnici fosfata ostavljaju veliki ožiljak. Majci Prirodi potrebno je vreme da vrati stvari na svoje mesto, rekao je Rajt.

Rudarstvo u koridoru za divlje životinje

Fosfatni deo se nalazi jugozapadno od Nacionalnog parka Jelouston i Nacionalnog parka Grand Teton. Grupe za zaštitu životne sredine kažu da će predložena lokacija rudnika uticati na područje oko tih parkova, uključujući regionalno značajan koridor za divlje životinje koji je odredila Američka šumarska služba, a koji povezuje ekosisteme parka i severne stenovite planine sa divljinom Uintas i južnim stenovitim planinama. Koridor je deo zapadnog divljeg puta u dužini od 6.000 milja, spleta zaštićenih staništa (regionalnih koridora) koje su sastavili zaštitnici prirode od Aljaske do Meksika. Područje projekta rudnika je takođe u okviru sekundarnog staništa za kanadskog risa, prema američkom Forest servisu.

- Kada bi javnost znala da bi divlji život većeg područja Jeloustona mogao biti oštećen rudarstvom kako bi Bajer mogao da napravi raundap, sigurna sam da ne bi bila srećna, rekla je Keli Fuler, direktorka kampanje za energetiku i rudarstvo u Vestern Voteršeds projektu, neprofitnoj grupi koja se bori protiv novog rudnika.

Дивљина у Кеисхином резервату.  (Фотографија Џона Картера)
Divljina u Keišinom rezervatu - Roki mauntin (Foto: Džon Karter)

- Istorijski gledano, koridor Jelouston-Uinta je bio prolazno područje i glavno stanište za medvede grizlija, vukove, vukodlake, kanadske risove, velike ovce, tetrebove i druge vrste Ali, broj tetrebova je sada naglo opao, medvedi grizli više ne prolaze, vukodlake su poslednji put viđene pre nekoliko godina, a žutoglava pastrmka iz Jeloustona nestaje. Jeleni i losovi i dalje pasu leti i zimi, iako se i njihov broj smanjio. Jedan od glavnih krivaca koji dovode do opadanja vrsta u koridoru je fragmentacija staništa i zagađenje vode, vazduha i buke usled razvoja, ljudske aktivnosti, ispaše i rudarstva, rekao je Džon Karter, ekolog koji vodi lokalni rezervat za divlje životinje.

Kada je predložen rudnik fosfata pored njegovog rezervata, Karter je formirao Jelovstoun to Uintas konekšn, organizaciju koja radi na zaštiti koridora od uticaja mina i drugih poremećaja koje izazivaju ljudi. Kako se ovo područje dalje razvija, rekao je Karter, životinje imaju vrlo malo mesta za odlazak.

- Svaki put kada vladine agencije daju izjavu o uticaju na životnu sredinu, one kažu: ’Da, imamo te uticaje, ali divlje životinje će ih zaobići.’ Ali onda počnete da zapažate - tu je još jedan rudnik, tu su putevi, ispaša stoke, cevovodi, prodaja drvne građe, terenska vozila, motori za sneg i bicikli koji škripe po ilegalnim stazama. Oni upadaju dalje u područja u kojima bi divlje životinje mogle da imaju sigurnost, rekao je Karter.

Portparolka Službe Nacionalnog parka Linda Veres odbila je da komentariše jer su "rudnici u jugoistočnom Ajdahu izvan parka", a BLM je saopštio da je rudnik Kaldvel kanjon izvan koridora za divlje životinje. Karter se ne slaže. On je rekao da je vlada odbila da pravilno mapira, analizira stanište i vrste i postavi standarde za koridor ili da mu ponudi bilo kakvu zaštitu.

Osnovna istraživanja na terenu divljih životinja u ovoj oblasti identifikovala su prisustvo krupne divljači kao što su los, jelen, mazga, los i planinski lav. Tamo je takođe primećeno više od 100 vrsta ptica, uključujući grabljivice kao što su ćelavi orlovi, zlatni orlovi i prerijski sokoli.

Izjava o uticaju na životnu sredinu priznaje da će Bajerov rudnik negativno uticati na životinje i ptice, posebno tokom izgradnje, rudarskih radova i rekultivacije. Visok nivo buke zbog upotrebe teške opreme i miniranja doveo bi do "potencijalnih poremećaja u ponašanju koji bi na kraju mogli da utiču na reproduktivni uspeh i opstanak". To bi takođe moglo rezultirati povećanom konkurencijom za resurse. Rudarstvo bi takođe dovelo do gubitka staništa ptica, priznaje se u saopštenju. I dok bi se neka vegetacija na kraju vratila, sastav vrsta bi bio drugačiji.

Ali Karter je rekao da Izjava o uticaju na životnu sredinu ne zahteva nikakvo dugoročno praćenje, tako da stvarni uticaji na divlje životinje i biljke na kraju neće biti poznati.

- Svako se može pretvarati da nema problema, rekao je Karter.

Ugrožena osetljiva mesta za razmnožavanje tetreba

Jedna od vrsta koja će biti pogođena, prema analizi, je veliki tetreb, kome su potrebni veliki delovi staništa šiblja da bi opstao i koji se suočio sa ozbiljnim padom populacije. Predloženi rudnik Bajera bi rezultirao gubitkom ili modifikacijom skoro 1.000 hektara staništa tetrebova.

Još jedna velika zabrinutost je način na koji bi buka koju stvaraju rudarske operacije poremetila mesta za razmnožavanje tetrebova, koja se nazivaju leking. Istorijski gledano, tetrebovi su napustili ta mesta kada je nivo buke postao previsok. BLM kaže da bi buka mogla da učini da jedan od tetrebova koji se čeka u blizini lokacije rudarstva bude manje održiv ili da može dovesti do preseljenja ptica u oblast sa manje uznemiravanja. Ali ekolozi kažu da vlada potcenjuje uticaj na druga takva mesta i da nije uradila dovoljno dobar posao da prouči ovo pitanje.

- Verujemo da će zbog ovog rudnika imati katastrofalne posledice na tetrebove, rekla je Keli Fuler iz projekta Vestern Voteršeds.

Велики тетријеб у националном резервату за дивље животиње Сеедскадее у западном Вајомингу, 250 миља од Сода Спрингса, Ајдахо.  (Фото кредит: Стеве Фаирбаирн / УСФВС)
Veliki tetreb u nacionalnom rezervatu za divlje životinje Sidskadi u zapadnom Vajomingu, 250 milja od Soda Springsa, Ajdaho (Foto: Steve Fairbairn/USFVS)

Bajer je rekao da kompanija radi sa državnim univerzitetom Juta na sprovođenju projekta istraživanja staništa na 250 hektara svog ranča Foks Hils od 2.200 hektara severoistočno od Soda Springsa. Projekat podrazumeva, delimično, poboljšanje staništa presađivanjem šiblja uklonjenog sa lokaliteta Kaldvel kanjona, kao i sadnju dodatnih sadnica koje se uzgajaju u stakleniku. Takvo ublažavanje van lokacije više ne zahteva BLM pod Trampovom administracijom (iako bi tužbe na čekanju to mogle da promene). Ekolozi kažu da je obnova zemljišta dobrovoljna i da Bajer može odlučiti da je zaustavi u bilo kom trenutku, iako je Kadnik iz BLM-a rekao da bi njegova agencija mogla odlučiti da čišćenje bude obavezno.

Nakon što odluka o novom rudniku bude izdata ovog leta i narednog 30-dnevnog žalbenog perioda, Bajerova podružnica će verovatno početi da vadi fosfatnu rudu, a Bajer će nastaviti da pravi još raundp.

- Tragedija je što BLM dozvoljava privatnom akteru da koristi javno zemljište za stvaranje otrova. To nije ono čemu služe javna zemljišta, zaključio je Konor iz Centra za biološku raznovrsnost.

Gosia Vozniacka
Izvor: Civil Eats, 24. 6. 2019.
Obrada: Prviprvinaskali.com


ARHIVA PPNS: PREDAVANJA O GMO

IZ ARHIVE PPNS INOVACIJE U PREHRAMBENOM SISTEMU: POLJOPRIVREDA KAO SEKTOR GLOBALNE INDUSTRIJSKE EKONOMIJE; GMO; ORGANSKA PROIZVODNJA - PROF. DR TATJANA BRANKOV

Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
PREPORUKA PPNS

O GMO

  • Novi postupci genetičkog inženjeringa poput CRISPR/Cas9 kod namirnica
  • Pesticidi u zemljištu i u vodi - primer glifosat
  • Sedam pitanja i odgovora na temu genetički inženjering
  • Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
  • Korporativno ozelenjavanje

Detaljno OVDE

KRAGUJEVAC BEZ GMO

  • Deset godina Deklaracije Kragujevac bez GMO - rezime projekta
  • GMO i Arhuska konvencija - Tinа Janjatović
  • GMO i zagađivanje životne sredine - doc. dr Duško Brković
  • Kragujevac bez GMO 2022 - rezime projekta
  • Kragujevac bez GMO 2021 - rezime projekta
  • Srbija bez GMO - dva zakona, 20 godina (rezime projekta)

Detaljno: OVDE 

GMO: SRBIJA

  • Prof. dr Tatjana Brankov: Moramo očuvati male proizvođače!
  • Ruralizator: Prof. dr Miladin Ševarlić
  • Izložba "Stare sorte Srbije" i Dan razmene semena u Botaničkoj bašti Jevremovac
  • Brnabić: Biotehnologija ključna za medicinu, poljoprivredu i prehrambenu industriju - biće među prioritetima nove vlade
  • Rio Tinto "brani" Srbiju od GMO?

Detaljno: OVDE

GMO: EVROPA

  • We Planet: EU da ublaži pravila o genetskoj modifikaciji; Poljoprivrednici u Nemačkoj: Za seosku i organsku poljoprivredu, bez GMO!
  • Da li je meso iz laboratorije budućnost?
  • Agroekološki pristup za zdravu ishranu: Raznovrsnost umesto jednolikosti
  • Francuska isplaćuje poljoprivrednike sa parkinsonovom bolešću povezanom sa upotrebom glifosata
  • Ni sumnje da glifosat utiče na nastanak karcinoma nisu bile dovoljne za zabranu u EU

Detaljno: OVDE

GMO: SVET

  • Trideset godina skepse prema GMO
  • Raundap (glifosat) predmet grupne tužbe u Australiji
  • IARC, SZO: Veštački zaslađivač aspartam verovatno kancerogen za ljude
  • GMO kukuruz povod za "rat" SAD i Meksika
  • Peru produžio moratorijum na GMO, do 2035: Biodiverzitet je naš identitet!

Detaljno: OVDE 

GMO: DOKUMENTI

  • Učešće javnosti u donošenju odluka u vezi sa GMO (RERI: Preporuke iz Mastrihta)
  • Ustav Republike Srbije
  • Vikiliks: Srbija - Novi zakon o GMO ne podleže STO, Vlada obećava da će ga izmeniti vremenom
  • Nacionalna strategija održivog razvoja - Vlada Srbije, 2008
  • Zakon o genetički modifikovanim organizmima
Detaljno: OVDE

GMO: VIDEO

  • Rastuća sumnja u GM useve
  • Grinpis: Opasnost od GM pšenice
  • In memoriam: Arpad Pustaji (1930-2021)
  • Argentinsko loše seme
  • Seme pobune
  • Vikiliks: Rat, laži i videotrake
  • Rat za seme
  • Svet po Monsantu

Detaljno: OVDE

STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM , JUTJUB, TREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://autizamkg.org.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.vfphysical.rs/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html