Izvod (podaci o Kragujevcu)
Rezultati monitoringa kvaliteta vazduha u mreži AMSKV tokom 2020.
Suspendovane čestice PM10
U 2020. godini prekoračenje godišnje granične vrednosti (40 µg/m3) zabeleženo je na stanicama: Smederevo_Radinac (66 µg/m3), Valjevo (63 µg/m3), Zaječar (63 µg/m3), Užice (59 µg/m3), Kosjerić (56 µg/m3), Smederevo Carina (52 µg/m3), Novi Pazar (52 µg/m3), Pančevo_Narodna bašta (L) (51 µg/m3), Niš OŠ Sveti Sava (49 µg/m3), Kraljevo_Policijska uprava (48 µg/m3), Niš IZJZ Niš (47 µg/m3),Užice (L) (46 µg/m3), Smederevo (L) (46 µg/m3), Beograd Despota Stefana GZZJZ (46 µg/m3), Beograd Obrenovac GZZJZ (45 µg/m3), Zrenjanin (L) (42 µg/m3), Kragujevac (42 µg/m3) i Popovac (41 µg/m3).
Ocena kvaliteta vazduha u 2020.godini
Na teritorijama gradova Valjeva, Kraljeva i Novog Pazara vazduh je bio III kategorije, prekomerno zagađen vazduh, usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica RM10 i PM2.5, u Kragujevcu, Zaječaru, Popovcu i Zrenjaninu zbog prekoračenja granične vrednosti suspendovanih čestica PM10, a u Subotici zbog prekoračenja granične vrednosti suspendovanih čestica PM2.5.
Indikativna merenja suspendovanih čestica PM10
Iz tabela 5. Statistički prikaz indikativnih merenja RM10 u 2020. godini
Srednje vrednosti indikativnih merenja kretale su se od 26 µg/m3 na stanici Požarevac-Farma svinja „Ramski rit” do 65 µg/m3 na stanici Valjevo-Centar (L). U Požarevcu, Vršcu, Zrenjaninu, Senti, Kragujevcu i Pančevu indikativna merenja nisu pokazala, uzimajući u obzir njihove srednje vrednosti, da je postojalo zagađenje jer su se ove vrednosti kretale od 26 µg/m3 do 40 µg/m3 (godišnja granična vrednost je 40 µg/m3).
Prekoračenje godišnje vrednosti indikativna merenja zabeležila su u Šapcu, Ćupriji, Smederevu (Vranovo), Čačku i Valjevu, a godišnje vrednosti su bile od 41 µg/m3 u Šapcu do 65 µg/m3 u Valjevu. Najveće maksimalne dnevne vrednosti koncentracija, koje su bile veće od dozvoljene vrednosti (50 µg/m3), bile su u Valjevu (317 µg/m3), Kragujevcu (254 µg/m3), Pančevu (233 µg/m3), Čačku (201 µg/m3), Smederevu (Vranovo) (188 µg/m3) i Požarevcu (151 µg/m3).
Ocena kvaliteta vazduha u 2020.
U zoni Srbija tokom 2020. godine vazduh je bio I kategorije tj. čist ili neznatno zagađen vazduh, osim u gradovima Valjevo, Novi Pazar, Kraljevo, Zaječar, Kragujevac i Popovac.
Na teritorijama gradova Valjeva, Kraljeva i Novog Pazara tokom 2020. godine vazduh je bio III kategorije, prekomerno zagađen vazduh, usled prekoračenja graničnih vrednosti koncentracija suspendovanih čestica PM10 i PM2.5. U Popovcu, Kragujevcu, Zaječaru i Zrenjanin u vazduh je bio III kategorije, zbog prekoračenja granične vrednosti za suspendovane čestice PM10.
Iz tabela 16. Trend kvaliteta vazduha po zonama, aglomeracijama i gradovima, period 2016–2020. godina
Kategorije kvaliteta vazduha: Grad Kragujevac
- 2016: III
- 2017: III
- 2018: III
- 2019: I
- 2020: III
Zaključak
Kvalitet vazduha
Obrađeni rezultati merenja iz državne i lokalnih mreža stanica za kvalitet vazduha ukazuju da su postojala prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica i sumpordioksida što je uticalo na zvaničnu ocenu stanja kvaliteta vazduha u 2020. godini, koja glasi:
- U zoni Srbija vazduh je bio čist ili neznatno zagađen, osim u gradovima Valjevo, Novi Pazar, Kraljevo, Zaječar, Kragujevac i Popovac;
- U zoni Vojvodina vazduh je bio čist ili neznatno zagađen, osim u Subotici i u Zrenjaninu gde je bio prekomerno zagađen;
- U aglomeracijama Beograd, Niš, Pančevo, Smederevo, Kosjerić, Bor i Užice vazduh je bio prekomerno zagađen;
Aglomeracija Novi Sad je imala čist, neznatno zagađen vazduh.
U aglomeraciji Bor vazduh je bio prekomerno zagađen, usled prekoračenja granične vrednosti sumpordioksida.
Aglomeracije Beograd, Niš, Smederevo, Užice i Kosjerić su bile prekomerno zagađene zbog prisustva suspendovanih čestica PM10 i PM2.5.
Kragujevac, Zaječar, Zrenjanin i Popovac bili su prekomerno zagađeni zbog prisustva suspendovanih čestica PM10.
PRILOG PPNS: Godišnji Izveštaj o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji 2020. godine
Izvor: SEPA, septembar 2021.
IZ ARHIVE PPNSKragujevac
Sanirati trajno sve deponije pepela i šljunka koje postoje uz toplane na teritoriji Srbije, kao što je u Kragujevcu pepelište od 40 hiljada tona, uz najbolji način za njegovo iskorišćenje. Na državnom sajtu Amskv.sepa.gov.rs, gde je objedinjen prikaz automatskog monitoringa kvaliteta vazduha u Republici Srbiji, objavljivati u realnom vremenu ažurne podatke o prisustvu suspendovanih čestica PM,10 i PM2,5 u svim gradovima i opštinama, a bazu Agencije dopuniti podacima iz JLS koje nedostaju, poput Kragujevca. Ovo podrazumeva hitnu nabavku neophodnih instrumenata i njihovo povezivanje sa centralnim softverom radi prijema, obrade i prikaza rezultata, kao i zamenu gravimetrijske metode automatskom svuda gde se koristi u Srbiji. U zvanične ocene kvaliteta vazduha uvrstiti sve čestice koje ulaze u Kriterijum za ocenjivanje koncentracija zagađujućih materija po Uredbi o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha. Obezbediti prelazak na gas do početk grejne sezone. Saniranje gradska deponija Jovanovac čiji je eksploatacioni vek istekao.
Detaljno:
PRELIMINARNI ZAHTEVI PROTESTA ZA BEZOPASAN VAZDUH, 4. 9. 2021.
* * *
Podaci o Kragujevcu
- ...Problem koji se javlja u vezi sa ocenom kvaliteta vazduha, vezan je za ocenu kvaliteta vazduha u gradovima Kragujevac i Sremska Mitrovica. Reč je o dva grada koji su u Izveštaju za 2018. godinu svrstani u gradove sa prekomerno zagađenim vazduhom, dok su ove godine među gradovima u kojima je vazduh ocenjen kao čist. Kad je u pitanju Sremska Mitrovica, Izveštaj jasno navodi da je "nedostatak merenja suspendovanih čestica u januaru i februaru dao neadekvatnu sliku da je kvalitet vazduha bio prve kategorije". U slučaju Kragujevca, ocena je sporna budući da je u tom gradu zabeležen 51 dan prekomernog zagađenja, odnosno 51 prekoračenje dnevne granične koncentracije suspendovanih PM10 čestica. Prema važećim propisima1, dnevna granična vrednost ovih čestica ne bi smela biti prekoračena više od 35 puta u toku jedne kalendarske godine. Iako izveštaj navodi i da godišnja granična vrednost koncentracije ovih čestica nije prekoračena, propisi ne nagoveštavaju da bilo koji od dva kriterijuma preteže nad drugim, te se može zaključiti da se ocena o prekomernom zagađenju može doneti ako je bilo koji od dva kriterijuma zadovoljen.
- ...Kragujevac ostaje jedini grad u Srbiji čije toplane sagorevaju lignit za potrebe proizvodnje toplote.
- ...Pored kontrole rada Ministarstva, pokrenut je i postupak kontrole prema pojedinim jedinicama lokalne samouprave koje, prema navodima saopštenja, nisu preduzele niti sprovele nijednu konkretnu meru. Jedinice lokalne samouprave prema kojima je pokrenut postupak kontrole su grad Beograd, Pančevo, Niš, Kragujevac, Užice i opština Kosjerić.2 Zaštitnik građana pokrenuo postupak kontrole rada zbog prekomerne zagađenosti vazduha u šest lokalnih samouprava. U septembru 2020. godine, Zaštitnik građana je objavio da je u postupku kontrole ustanovljeno da su "gradovi Niš i Кragujevac i opština Кosjerić načinili propust na štetu prava građana na zdravu životnu sredinu time što nisu blagovremeno ispunili zakonsku obavezu i doneli Plan kvaliteta vazduha i Кratkoročni akcioni plan". Zaštitnik građana je za ove jedinice lokalne samouprave, pored utvrđivanja stanja, izradio i preporuke3.
- ...Zaostajanje sa razvojem javnih politika zaštite vazduha na lokalnom nivou je evidentno. Najnoviji podaci Ministarstva zaštite životne sredine, vezano za planove kvaliteta vazduha i kratkoročne akcione planove jedinica lokalne samouprave, pokazuju da je izdata saglasnost za Planove kvaliteta vazduha u šest jedinica lokalne samouprave, to su: Novi Sad, Bor, Užice, Pančevo, Beograd i Smederevo. Samo gradu Užicu je izdata saglasnost i na kratkoročni akcioni plan. Jedinice lokalne samouprave Subotica, Niš, Sremska Mitrovica, Kikinda, Valjevo, Kraljevo i Kragujevac su u postupku izrade Plana kvaliteta vazduha. Pored toga, Novi Bečej, Beočin, Kladovo, Kruševac, Bor, Kraljevo, Sombor i Kragujevac u procesu izrade kratkoročnih akcionih planova.
Detaljno: