Informativna služba Srpske pravoslavne crkve, 4. novembar 2005. godine
OBRAĆANjE NjEGOVE SVETOSTI PATRIJARHA SRPSKOG GOSPODINA PAVLA, U IME SVETOG ARHIJEREJSKOG SABORA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE, POVODOM PREDSTOJEĆIH PREGOVORA O STATUSU KOSOVA I METOHIJE
Draga naša deco duhovna,
Sveti Arhijerejski Sabor Srpske Pravoslavne Crkve neodstupno se moli Gospodu i uzda se da se u ovom odsudnom času, kada započinju razgovori o statusu Kosova i Metohije, najodgovornije države sveta i ukupna međunarodna zajednica neće ogrešiti o Božje i ljudske zakone, ni oglušiti o pravo i pravdu na kojima počiva međunarodni poredak. Samo tako će pravda i istina nadjačati samovolju i obeshrabriti nasilje. Sabor napominje da je u dosadašnjoj ljudskoj istoriji bilo prokleto sve što je oteto. Ni sada ne bi bilo drukčije.
Uvereni da međunarodna zajednica ni po koju cenu to neće dopustiti, dužni smo pred Bogom i pred ljudima da danas jasno kažemo i upozorimo: na jeziku pravde i međunarodnog prava svaka pomisao da se otme Kosovo i Metohija značila bi da se pred očima celog sveta u 21. veku jednoj demokratskoj državi usred Evrope silom oduzima deo teritorije, koja uz to važi i kao njena duhovna kolevka. I makoliko bi to bilo prikriveno, taj čin otimanja imao bi suštinski karakter okupacije. Suvišno je pominjati kakve bi to posledice moglo imati, ne samo za Srbiju i Crnu Goru, nego i za budućnost Evrope i sveta. Jedino se dogovorom može doći do kompromisnog i pravičnog rešenja. Mi ne tražimo ništa drugo nego da se pitanje Kosova i Metohije reši na isti način na koji su i druge evropske demokratske države rešile slična pitanja. Država Srbija mora pri tom biti spremna da obezbedi pravu i suštinsku autonomiju za Kosovo i Metohiju, za sve ljude i narode koji na njemu žive.
Obraćamo se, na kraju, vama, vernicima naše svete Pravoslavne Crkve, deci Svetoga Save i našoj duhovnoj deci: budite verni, hrabri i jedinstveni! Čuvajmo svoju dušu i savest! Tako će biti sačuvana i sveta, mučenička zemlja naših časnih predaka.
Bog neka blagoslovi sve vas i sve ljude dobre volje!
ARHIVA PPNS PISMO PATRIJARHA PAVLA PREDSEDNICIMA TADIĆU I KOŠTUNICI, 1. 10. 2004.
PORUKA SVETOG ARHIJEREJSKOG SABORA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE POVODOM RAZGOVORA O STATUSU KOSOVA I METOHIJE
Sa dubokom zabrinutošću Sveti Arhijerejski Sabor Srpske Pravoslavne Crkve prati zbivanja na Kosovu i Metohiji, gde se već šest godina posle bombardovanja od strane NATO-a i dolaska međunarodnih snaga nastavlja stradanje našeg vernog naroda i naših svetinja.
Budući da je Savet bezbednosti UN predložio početak pregovora o budućem statusu Kosova i Metohije, Sveti Arhijerejski Sabor daje svoju svesrdnu podršku stavu koji je izrazio premijer Srbije dr Vojislav Koštunica, da se pitanje budućeg statusa Pokrajine mora rešavati u skladu sa međunarodnim načelima nepovredivosti suvereniteta i integriteta demokratskih država, među koje spada i Srbija i Crna Gora. Buduće rešenje za Kosovo i Metohiju mora da uzme u obzir interese svih građana koji na njemu žive i mora biti takvo da ne destabilizuje situaciju u regionu, kome su posle godinv rata i stradanja potrebni mir, pomirenje, saradnja, moralni, ekonomski i svaki drugi napredak.
Da bi političko rešenje bilo pravedno i dugotrajno, do njega se mora doći pregovorima. Ono ne može biti jednostrano nametnuto, niti pak rezultat prekrajanja teritorijv po etničkoj osnovi, jer bi to izazvalo masovna iseljavanja stanovništva i nove tenzije na Balkanu sa nesagledivim posledicama. Ukoliko bi se desilo, ne daj Bože, da bilo kakvo rešenje bude nametnuto, Sabor očekuje da Skupština Srbije obznani celom narodu da je izvršena nelegitimna i nelegalna okupacija jednog dela naše nacionalne teritorije.
Sabor smatra da preduslov svakog ozbiljnog pokušaja rešavanja pitanja statusa južne pokrajine Srbije predstavlja neometani i održivi povratak prognanih i zaštita njihovih imovinskih prava, kao i individualnih i kolektivnih sloboda.
S obzirom pak da je od uspostavljanja administracije UN do danas na Kosovu i Metohiji uništeno mnogo domova i hramova i da ne postoji evidencija pokretne i nepokretne imovine Srpske Pravoslavne Crkve i srpskog naroda koja je u ovom periodu nestala i godinama uzurpirana, potrebno je prikupiti dokumentaciju o oduzetoj, uzurpiranoj i uništenoj imovini i izvršiti identifikaciju na terenu na koga se sada ta imovina vodi.
Pored institucionalne pravne i imovinske zaštite naroda na Kosovu i Metohiji, Crkva je vitalno zainteresovana za trajnu zaštitu svojih svetinja: manastira, hramova i kulturne baštine. Ove pravoslavne hrišćanske svetinje vekovima su, i u najteža vremena, verni čuvari i svedoci duhovnog i kulturnog identiteta srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Stoga Sveti Arhijerejski Sabor pozdravlja preporuke specijalnog izvestioca UN gospodina Kai Eidea, koji predlaže posebnu zaštitu pravoslavnih svetinja stvaranjem zaštitnih zona, uz prisustvo međunarodnih snaga KFOR-a. Uz zaštitne zone potrebno je obezbediti posebne međunarodne garancije za slobodan, duhovni i fizički nesmetan život i rad monaških zajednica. Pošto se većina naših svetinja nalazi u većinskom albanskim okruženju, ovakva vrsta zaštite ničim ne sme da prejudicira pitanje statusa Pokrajine koje se mora rešavati u skladu sa međunarodnim pravom. Stoga Sveti Arhijerejski Sabor daje u zadatak Svetom Arhijerejskom Sinodu i svom Odboru za Kosovo i Metohiju da, u saradnji sa relevantnim domaćim i stranim ekspertima i u punoj usaglašenosti sa nadležnim institucijama države Srbije, iznađe najbolja institucionalna rešenja u skladu sa mogućnostima i potrebama koje nalaže situacija na terenu.
Takođe, nadležne institucije Srbije u saradnji sa stranim ekspertima trebalo bi da nastave svoju brigu o našem kulturnom nasleđu i očuvanju njegovog verskog i kulturnog identiteta. U tom pogledu Sveti Arhijerejski Sabor podržava započeti proces obnove porušenih svetinja, u kome učestvuju predstavnici naše Crkve i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Srbije, Eparhija raško-prizrenska kao i međunarodne institucije, jer je obnova porušenog najbolji odgovor onima koji su te svetinje rušili hoteći da zatru postojanje naše Crkve i naroda i izvrše promene civilizacijskog identiteta toga prostora. Pri svemu ovome ne sme se nikada izgubiti iz vida da se na Kosovu i Metohiji nalazi Pećka Patrijaršija, duhovno središte Srpske Pravoslavne Crkve i sedište Srpskog Patrijarha, što je od izuzetnog značaja između ostalog i za buduće rešenje pitanja statusa ove Pokrajine.
Sveti Arhijerejski Sabor će preko Eparhije raško-prizrenske, Svetog Arhijerejskog Sinoda i nadležnog Odbora za Kosovo i Metohiju nastaviti da neposredno prati razvoj zbivanja na Kosovu i Metohiji i ulagaće svesrdne napore da se glas Crkve blagovremeno čuje i poštuje.
Obraćajući se na ovaj način domaćim i međunarodnim odgovornim organima, obraćamo se njime istovremeno i našim sugrađanima Albancima želeći im od Boga mir, pravdu i svaki napredak, kao i sebi samima. Pri tome im iskreno nudimo pomirenje i uzajamno praštanje. Uz to podsećamo po ko zna koji put njih i sebe na očiglednu istinu: istorijski i životno smo upućeni jedni na druge – hleba, sunca, vode i ljubavi Božje na Kosovu i Metohiji ima za sve nas. Svakome ko ima savesti i razuma jasno je da nasilje, progoni, razdori, mržnja i zločini, bilo sa koje strane dolazili, nikada i nikome nisu doneli sreću. Na nesreći i nevino prolivenoj suzi i krvi drugih, pogotovo nevine dece, ne gradi se sopstvena budućnost. Svako gaženje večnih moralnih zakona i opšteljudske pravde, pre ili posle vraća se ljudima i narodima Božjom merom i pravdom.
Ponovo pozivamo naš Srpski narod da istraje u svojoj veri i ljudskoj čestitosti, da ne klone pred opasnostima i naletima bezumlja, nego da ostane postojan i istrajan na svojoj pradedovskoj zemlji i u svojim bogodanim svetinjama.
Foto: Zoran Petrović
Izvor: Arhiva SPC, 4. 11. 2005.
ARHIVA PPNS USTOLIČENJE PATRIJARHA PAVLA 1990. (VIDEO, 1:13)
KALENDAR DOGAĐAJA U KRAGUJEVCU - DESET GODINA NA PPNS
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!