Na 13. sednici Nastavno-naučnog veća (NNV) Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF) Univerziteta u Nišu fakulteta održanoj 4. decembra prva tačka dnevnog reda bila je diskusija o zauzimanju stava PMF-a o projektu "Jadar".
Dnevni red je potpisao prof. dr Niko Radulović, predsednik NNV, a ova tačka je uvrštena na predlog Veća Departmana za biologiju i ekologiju, sa potpisom upravnika prof. dr Slaviše Stamenkovića, nakon sednice održane 20. novembra. Istog dana, Veće Departmana za matematiku usvojilo je predlog kolega sa Departmana za biologiju i ekologiju u vezi sa iskopavanjem litijuma.
Kako su prenele Južne vesti 5. decembra, bez ijednog glasa protiv, uz tri uzdržana, od 72 koliko ih ima, prisutni članovi NNV su zauzeli stav da se ne slažu sa projektom "Jadar".
Polazeći od činjenica da Departman za biologiju i ekologiju i posebno Katedru za ekologiju i zaštitu životne sredine čine stručnjaci najviše stručne i naučno kompetencije za pitanja prirode, ekologije i životne sredine kao i od dostupnih podataka vezanih za Projekt Jadar" i srodne projekte, Departman za biologiju i ekologiju izražava neslaganje sa realizacijom predmetnog Projekta - piše u odluci.
U obrazloženju je naveden zaključak da bi predmetni projekt (i srodni projekti) znatno uticao na promenu nadzemnog i podzemnog prostora Jadra, koji bi bio pod veoma jakim antropogenim uticajem tj. rudarenja sa negativnim i gotovo ireverzibilnim posledicama po svih pet kraljevstva živog sveta (Monera, Protista, Fungi, Plantae, Animalia) kao i na održivost biološke raznovrsnosti gena, vrsta i ekosistema, koji bi pretpostavljeno doprli (prostorno i vremenski) i znatno dalje od samog mesta i vremena realizacije predmetnog Projekta.
ARHIVA PPNS NISU PROBLEM SAMO DEPONIJE, OPASNOST OD PROJEKTA JADAR JE MNOGO VEĆA - ŠOLAJA, DIMITRIJEVIĆ, STEVANOVIĆ
Na kraju, vodeći se i činjenicom o brojnim nepoznanicama i nedefinisanim i nejasnim mogućnostima tehničko-tehnološkog načina minimizacije i prevazilaženja prethodno pomenutih negativnih posledica predmetnog Projekta tj. antropogenog uticaja rudarenja, Dapartman za biologiju i skologiju zauzeo je navedeni stav - ističe PMF.
U obrazloženju je još navedeno da se dostupne informacije o Projektu "Jadar" odnose, pored ostalog, na rezultate istraživanja publikovanih u respektabilnom naučnom časopisu Scientific Report - "Uticaj istražnih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji" ("The influence of exploration activities of a potential lithium mine to the environment in Western Serbia") - autora dr Dragane Đorđević i saradnika iz 2024. godine, zatim sadržaj publikacije Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) "Projekat Jadar - šta je poznato?" akademijskog odbor "Čovek i životna sredina", Odeljenja hemijskih i bioloških nauka SANU (knjiga 20) urednik: akademika Vladimira Stevanovića, akademika Bogdana Šolaje i akademika Velimira Radmilovića.
ARHIVA PPNS UTICAJ ISTRAŽNIH AKTIVNOSTI POTENCIJALNOG RUDNIKA LITIJUMA NA ŽIVOTNU SREDINU U ZAPADNOJ SRBIJI (NAUČNI RAD)
Dan kasnije, 6. decembra, čitava uprava PMF-a u Nišu podnela je ostavku, javio je N1 koji je nezvanično saznao da su dekan i prodekani rešili da odu sa funkcija "iz ličnih razloga".
PMF je danas podržao "mirno i slobodno izražavanje mišljenja" studenata koji protestvuju povodom tragedije u Novom Sadu, kada je pri padu nadstrešnice na Železničkoj stanici stradalo 15 ljudi, ali nije dozvolio blokadu te ustanove "zbog bezbednosnog rizika".
Dekan u ostavci Niko Radulović je izjavio da studenti mogu da održe svoj plenum u amfiteatru PMF-a, ali da bi fizička blokada fakulteta, koji je "specifičan" zbog prisustva hemijskih i biološkog materijala, "dovela u pitanje bezbednost studenata, profesora, nenastavnog osoblja, pa čak i stanovnika naselja u kojem se fakultet nalazi", objavio je list Danas.
"Blokada rada fakulteta nosi ozbiljne bezbednosno rizike. Naš fakultet je specifičan zbog prisustva hemikalija, biološkog materijala, rada sa žvotnjama i biljkama, instrumenata koji korste gasove pod visokim pritiskom, duboko ohlađenih tečnosti i drugh faktora koji su vezani za naučna istraživanja i izvođenje nastave. Bilo kakva opstrukcija rada može ugroziti bezbednost svih nas", pročitao je dekan u ostavci Radulović.
On je odbio da odgovara na pitanja novinara o tome zašto su on i pet prodekana, prema nezvaničnim informacijama, podneli ostavke „iz ličnih razloga“, naposredno nakon što je Nastavno-naučno veće većinom glasova podržalo negativan stav Departmana za biologiju o projektu „Jadar“.
Stotinak studenata, profesora i građana obeležili su 9. decembar Dan borbe protiv korupcije unutar i ispred zgrade PMF-a, koji se prethodnih dana izjasnio protiv projekta "Jadar" kojim se omogućava rudarenje litijuma kompaniji "Rio Tinto".
Studenti su zbog takvog stava, koji smatraju borbom protiv korupcije, ovom fakultetu uručili "zahvalnicu".
PRILOG STAV DEPARTAMANA ZA BIOLOGIJU I EKOLOGIJU PO PITANJU UTICAJA PROJEKTA JADAR NA ŽIVOTNU SREDINU - PMF NIŠ
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0