Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS), sa vodiljom "Znamo da ne damo", osnovan je 30. oktobra u Dobrinji kao krovna organizacija udruženja "okrenutih, pre svega, borbi protiv eksploatacije i prerade litijuma, bora i prateće asocijacije elemenata, ali i svih drugih prljavih tehnologija i rudarstva opasnog po zemlju, vodu, vazduh i ukupni biodiverzitet".
Organizaciju za sada čine ekološka udruženja sa ugroženih područja na kojima se vrše ili su izvršena geološka istraživanja na prisustvo prethodno navedenih elemenata:
Savez je formiran u saradnji sa timom ekološke kampanje Marš sa Drine.
Kako ističu pokretači, svako udruženje će nastaviti da deluje samostalno na lokalnom nivou, ali će preduzimati i zajedničke korake o kojima će izveštavati javnost, "zato što složni možemo više - zato što znamo da ne damo!"
Ako padne Jadar, pašće cela Srbija, izjavila je za Nova.rsLjiljana Bralović iz pranjanskog udruženja Suvoborska greda. Ona posebno ističe da je na sastanku održanom pre dva dana u Dobrinji formirana krovna organizacija koju, za sada, čini šest ekoloških pokreta ujedinjenih u borbi protiv eksploatacije i prerade litijuma, bora, ali i svih drugih prljavih tehnologija.
- Naše udruženje se ujedinilo sa organizacijama Ne damo Jadar iz Gornjih Nedeljica, valjevskim Maršom sa Drine, jagodinskom Eko brigadom, rekovačkom Neko brine za Levač i dobrinjskom Zaštitimo Dobrinju i okolinu, precizirala je ona.
Bralović kaže da će svako udruženje nastaviti da deluje na lokalnom nivou samostalno, ali će zajedničke korake po pitanju rudarstva opasnog po vazduh, zemljište, vodu preduzimati upravo taj, novoosnovani Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS).
- Raspolažemo informacijom da je planirano novih četrdeset rudnika u Srbiji, a tu se ne radi samo o preradi litijuma. To je jedan od povoda da se organizujemo na ovaj način, a planiramo i proširenje SEOS, istakla je ona.
Bralović je ponovila da će "mečka" zaigrati pred mnogim kućama ukoliko kompanija Rio Tinto počne sa rudarenjem, podsetivši da se o eksploataciji i preradi litijumu negativno izjasnila i Srpska akadmija nauka i umetnosti.
- Sve te naše sumnje su zasnovane na tvrdnjama naučnih radnika, Biološkog fakulteta, profesora i akademika. Nemci imaju više litijuma pa neka oni spasu svet. Nisam antiputarka, kako me je nazvao Aleksandar Vučić, niti se mi vozimo volovskim kolima, ali ga pozivam da kaže koliko je Rio Tinto uložio u našu zemlju, naglasila je Bralović, dodajući ironično da ima jedna strana firma koja je mnogo više "investirala" u Srbiju, a zove se NATO.
Ona je, zajedno sa svojim kolegama iz ostalih udruženja, pružila punu podršku Lozničanima koji su predati peticiju o ponovnom razmatranju unošenja rudnika, planiranog nadomak Loznice, u Prostorni plan te opštine.
- Uspeli su da skupe mnogo više od pet % potpisa koliko je bilo neophodno da se sve te "đavolje aktivnosti" ponovo razmatraju i sigurna sam da ćemo se zajedno odbraniti od neprijatelja koji se zove Rio Tinto, zaključila je Bralović za portal Nova.rs.
Nakon dostavljanja građanske inicijative o izmeni Prostornog plana Loznice, za koju je prikupljeno 5.385 punovažnih potpisa građana koji se protive aktivnostima Rio Tinta u Srbiji, jedan od osnivača SEOS-a, Udruženje građana Ne damo Jadar, objavilo je saopštenje koje prenosimo u celini. Do javnosti ga je prosledila Marijana Trbović Petković.
"Obaveštavamo građane i sve one koji nas podržavaju u našoj borbi da smo i ovaj cilj postigli, uspešno i dostojanstveno, baš onako kako živimo u našim selima Jadra. Potpisa je sakupljeno i više od predatog, ali nismo hteli greške, zamerke, nismo želeli da bilo kome damo argumente u ruke da nas prozivaju i našu borbu zloupotrebljavaju. Sve što nije bilo čitljivo, ili je bilo duplirano, ostalo je van spiska jer mi pošteno živimo i pošteno radimo svoj posao.Ovu Inicijativu potpisali su lekari, sudije, advokati, radnici, đaci, studenti, bez obzira na stranačku opredeljenost. Zato, su sve oči su uprte u nas, ali u naš stav prema kompaniji Rio Tinto i državi koja nas je ostavila baš njoj.
Mi se nećemo povući nikada jer nemaju nas za šta kupiti i naterati da promenimo svoj stav i mišljenje. Svi koji misle da će se okoristiti o našu muku, ne brinite, neće. Pokušavaju, ali mi smo narod koji ima oči i na leđima i takvi ćemo ostati dok nas bude. Moramo da zamolimo političke stranke, ali sve, da se kod ovog pitanja klone politike, da nas ne svojataju, ne treba im to, može im se olupati o glavu.
Svaki predlog kojim dižemo borbu protiv ovog zla je dobrodošao jer ono što smo do sada uradili, pomogli su oni koje sa nama viđate odavno. One koje ne viđate, a rade udarnički, jesu najpametniji ljudi ove zemlje. Ne hvale se, ne slikaju se, nego rade da odbrane ovu našu lepotu. Ugledajmo se na njih, jer skromnost i istina su vrline, a reklama i politika su zlo koje nema cenu.
Odlučili smo da živimo u inat, odlučili smo da umremo samo ovde, u najlepšoj dolini na svetu, Cerskoj dolini koja rađa i sahranjuje samo junake. Hvala svim potpisnicima i saborcima u ovoj akciji, mi smo jedno veliko Bravo!"
U okviru pomenute kampanje Marš sa Drine, pokrenuta je peticiju koja je adresirana na Evropski parlament.
- Želimo da damo priliku meštanima i članovima udruženja Ne damo Jadar da se njihovi glasovi čuju i u Evropi. Potpisivanjem ove peticije želimo da ukažemo na veličinu ovog problema - ovo nije samo lokalni problem, čak nije ni samo problem Srbije. Ovaj rudnik ima potencijal da uništi i prekogranične vodene izvore. Ne želimo da nam narednih 40 godina prođe u borbi na sudu zbog trovanja naših sugrađana i građana susednih država. Želimo da rešimo ovaj problem sada. Recite NE toksičnom iskopavanju litijuma zajedno sa nama! Recite NE Rio Tintu, stoji u najavi kampanje koju vodi glumica Bojana Novaković.
SEOS za sada komunicira sa javnošću preko FB stranice, kao i preko naloga osnivača na društvenim mrežama.
PREPORUKA PPNS
USTAV REPUBLIKE SRBIJE
Zdrava životna sredina
Član 74.
Svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju. Svako, a posebno Republika Srbija i autonomna pokrajina, odgovoran je za zaštitu životne sredine. Svako je dužan da čuva i poboljšava životnu sredinu.
Sloboda preduzetništva
Član 83.
Preduzetništvo je slobodno. Preduzetništvo se može ograničiti zakonom, radi zaštite zdravlja ljudi, životne sredine i prirodnih bogatstava i radi bezbednosti Republike Srbije.