Hm, ovo je objava od prošle godine, na današnji dan. Rekla bih, pojavila se kao podsećanje u pravom trenutku.
Ovih dana se pominje uređenje prostora oko jezera u Šumaricama. Podržavam i radujem se tome, ali se pitam da li je neko uzeo u obzir sve ovo što smo pomenuli prošle godine i mnogo puta posle toga?
Ništa se nije promenilo za poslednjih godinu dana... Rezultati jednokratnih ispitivanja vode na osnovu fizičko-hemijskih parametra su dobri, a šta je sa "cvetanjem cijanobakterija" koje je indikator pravog stanja? Da li da spominjem Palić i pravim paralelu?
Udruženje Ekomar, 13. oktobar 2020.
OTPADNA VODA-POTOK-JEZERO U ŠUMARICAMA!?
Ako pomislite na Avantura park, dečje igralište, Zip line, terene za stoni tenis, mogućnosti jedrenja i kajakarenja, fine restorane sa prijatnom atmosferom, šetnju, vožnju bicikla, lepe fotografije, onda krenite na jezero u Šumaricama.
Da li ćete baš moći u potpunosti da uživate u svim potencijalima ovog prostora, to ćete sami da odlučite, u skladu sa onim što ćete čulima osetiti i videti, kada obiđete jezero.
Prvo na šta nailazite Desankinim vencem na skretanju ka jezeru je neprijatan miris kanalizacione vode – u pitanju je miris "potoka" (kanala) koji sakuplja otpadne vode domaćinstava jednog dela naselja Vinogradi i nekih privrednih subjekata koji su locirani u tom delu pomenutog naselja(!?). "Potok" se ne uliva direktno u jezero, ali neprijatan miris svakodnevno dočekuje sve brojnije posetioce i stanovnike naselja iznad jezera.
Ako nastavite obalom uz jezero, doći ćete do uliva Sušičkog (Poskuričkog) potoka. Odmah tu, a posebno ako pođete uzvodno prema naselju Šumariice, možete golim okom da vidite (i čulom mirisa da osetite) da potokom teče kanalizaciona voda. Posebno se značajna količina te vode uliva u jezero nakon velikih padavina i zapušavanja kolektora na jednom delu kanalizacione mreže u naselju Šumarice!
Treći "potok" teče kroz šumu sa leve strane (gledano sa brane). "Čista" kanalizaciona voda. Manje je dostupan posetiocima, većim delom protiče kroz predeo gusto obrastao vegetacijom. Može da se vidi (i oseti) na delimično otvorenom prostoru u blizini jedne od humki u neposrednoj blizini brane.
Mi za sada imamo sledeća pitanja:
- Da li komunalna inspekcija zna za ova tri "potoka"-kanala otpadnih voda?
- Da li se zna ko ispušta otpadne vode u ove "potoke"?
- Da li je moguće da se trajno reši problem kolektora iznad jezera u Šumaricama?
- Da li privredni subjekti u naselju Vinogradi (uglavnom se radi o objektima iz oblasti prehrambene industrije i uslužnih delatnosti) imaju adekvatno rešenje za otpadne vode i da li rade u skladu sa propisima?
- Da li upravljač zna da otpadne fekalne vode u jezero unose veliku količinu organskih materija, da je to dobra podloga za razvoj "cijanobakterija" u jezeru i da to može da dovede do zabrane korišćenja jezera za sport i rekreaciju (kupanje, plivanje i slično)?
Odgovore i rešenja građani Kragujevca očekuju od nadležnih službi.
Snežana Simić, redovni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu
IZ ARHIVE PPNS
16.03.2021: REGISTAR IZVORA ZAGAĐIVANJA U KRAGUJEVCU14.05.2021: ENERGETIKA PRELAZI NA GAS I SANIRA PEPELIŠTE, KONAČNO!04.06.2021: KRAGUJEVAC - GRAD BEZ ZAGAĐIVAČA?16.06.2021: NACRTI PLANOVA ZA KVALITET VAZDUHA U KRAGUJEVCU NA JAVNOM UVIDU DO 4. MAJA22.06.2021: ANKETA: KO ZAGAĐUJE KRAGUJEVAC?25.06.2021: ŠTA MISLE KRAGUJEVČANI: KO ZAGAĐUJE KRAGUJEVAC?06.09.2021: UGOVORENA ZAMENA KOTLOVA ENERGETIKE, ROK ZA ZAVRŠETAK RADOVA JE 120 DANA01.10.2021: LOKALNI REGISTAR IZVORA ZAGAĐIVANJA - ŠEST MESECI KASNIJE04.10.2021: EKOMAR: PROAKTIVNOM POLITIKOM DO ODGOVORNE UPRAVE06.10.2021: ENERGETIKA (KRAGUJEVAC) - IZ UGLA POTROŠAČA (VIDEO)08.10.2021: UDRUŽENJA GRAĐANA NA PREDSTAVLJANJU NACRTA PLANA RAZVOJA KRAGUJEVCA
PREPORUKA PPNS