Preminuo akademik SANU Vladimir Stevanović

Preminuo akademik SANU Vladimir Stevanović

Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) sa velikom žalošću obaveštava javnost da je 19. marta 2024. godine, u Beogradu, u 77. godini, preminuo redovni član SANU Vladimir Stevanović (Beograd, 4. decembar 1947), jedan od naših najistaknutijih biologa, botaničara, ekologa i biogeografa.

Diplomirao je biologiju na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1972. godine. Doktorsku disertaciju „Ekologija, fitocenologija i floristička struktura stepske vegetacije Fruške Goreˮ odbranio je 1986. godine. U zvanje asistenta na Katedri za ekologiju i geografiju biljaka Odseka za biološke nauke PMF-a u Beogradu izabran je 1974. godine. Na Biološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu prošao je sva univerzitetska zvanja, a za redovnog profesora izabran je 1999. godine. Na redovnim, magistarskim i doktorskim studijama predavao je predmete: Ekologija i geografija biljaka, Ekosistemi Balkanskog poluostrva, Očuvanje biodiverziteta, Ekologija vegetacije, te Flora i vegetacija Balkanskog poluostrva. Takođe, držao je predavanja na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, kao i na univerzitetima u Novom Sadu i Banjaluci. Od 1989. godine bio je šef Katedre za ekologiju i geografiju biljaka Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bio je i rukovodilac smera Ekologija biljaka i Ekologija zaštite i unapređenja životne sredine na istom fakultetu.

Stručno se usavršavao kao član „1 Iter Mediterraneum“ − Međunarodne botaničke ekspedicije u Andaluziji, Mursiji i Almeriji, u organizaciji Univerziteta u Sevilji (jun−juli 1988), Međunarodne botaničke i fitocenološke ekskurzije u Švajcarskim Alpima, u organizaciji Švajcarskog botaničkog društva (jun 1991), „VII Iter Mediterraneum“, botaničke ekspedicija na Peloponezu u organizaciji Univerziteta u Patrasu (jun−juli 1995), Međunarodne botaničke ekspedicije u Jermeniji u organizaciji Botaničkog instituta Jermenske Akademije nauka (jun 1996), Botaničke ekskurzije u južnoj Finskoj u organizaciji Univerziteta u Helsinkiju (juli 1997).

Polje njegovog naučnog rada obuhvatalo je ekologiju i geografiju biljaka, floristiku, ekologiju vegatacije, kao i zaštitu biodiverziteta. Njegova bogata naučna bibliografija broji preko 223 bibliografske jedinice u domaćim i stranim časopisima, u okviru kojih se nalaze tri monografije, među kojima se izdvaja „Biodiverzitet Jugoslavije sa pregledom vrsta od međunarodnog značaja“ (u koautorstvu sa Vojislavom Vasićem), zatim šest poglavlja u međunarodnim monografijama i 19 poglavlja u domaćim monografijama, kao i preko 150 stručnih radova.

Za dopisnog člana Odeljenja hemijskih i bioloških nauka SANU izabran je 2006, a za redovnog člana 2012. godine. U okviru Akademije bio je član i predsednik Odbora za izučavanje flore i vegetacije Srbije, član Odbora za izučavanje faune Srbije, kao i predsednik Odbora „Čovek i životna sredinaˮ. Dužnost sekretara Odeljenja hemijskih i bioloških nauka SANU obavljao je od 2017 . godine. Bio je predstavnik SANU u Nacionalnom komitetu MAV (Man and Biosphere) pri Ministarstvu inostranih poslova, kao i rukovodilac projekta „Horološki i ekološki činioci diferencijacije orofitske flore Srbije i okolnih teritorija centralnog dela Balkanskog poluostrva“ u okviru Fonda SANU.

Bio je član Srpskog biološkog društva, Društva biosistematičara Jugoslavije, kao i predsednik Društva ekologa Srbije. Istakao se kao urednik naučnih časopisa: „Phytologia Balcanica“ (BANU, Sofija), „Botanika Chronika“ (Univerzitet u Patrasu, Grčka), „Botanica Serbica“ (Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu), „Ekologija“, „Zaštita prirode“. Bio je stalni recenzent nekoliko vodećih međunarodnih botaničkih i ekoloških časopisa : „Annales Botanici Fennici“, „Nordic Journal of Botany“, „Biodiversity and Conservation“, „Novon“, „Turkish journal of botany“. Od januara 2010. godine bio je urednik za struke: biologija, geologija, hemija i šumarstvo, „Srpskoj enciklopediji” i autor preko 40 odrednica u prvom i drugom tomu ove edicije.

Uradio je „Crvenu listu harofita Balkanskog poluostrva” i zajedno sa saradnicima dao vredne priloge „Crvenoj knjizi flore Srbije“ i „Botanički značajnim područjima u Srbiji”. Prikazao je rezultate istraživanja veličine genoma i nivoa ploidije endemo-reliktnih vrsta roda Ramonda na Balkanskom poluostrvu. Više puta je izlagao saopštenja na domaćim i međunarodnim skupovima, među kojima se ističu prezentacije rezultata preliminarnih istraživanja molekularne filogenije roda Edrianthus na Balkanskom poluostrvu.

Svojim naučnim i pedagoškim radom dao je veliki doprinos razvoju srpske i svetske nauke, a svojom stručnošću i zalaganjem mnogo je doprinosio radu Akademije.

Njegov odlazak veliki je gubitak za sveukupno društvo i naučnu zajednicu.

Srpska akademija nauka i umetnosti 


ARHIVA PPNS 

VLADIMIR STEVANOVIĆ: OČUVANA PRIRODA JE I LIČNA KARTA SRBIJE, MORA DA BUDE PRIORITETNA BRIGA DRŽAVE, 2021.

Vladimir Stevanović: Očuvana priroda je i lična karta Srbije, mora da bude prioritetna briga države
SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA ’PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?’ (VIDEO) 2022.
SANU: Promocija zbornika ’Projekat Jadar - šta je poznato?’ (VIDEO)
AKADEMIK VLADIMIR STEVANOVIĆ: ’BELO ZLATO’ I CRNA BUDUĆNOST - KOLIKO KOŠTAJU JADAR I RAĐEVINA? 2024.

Akademik Vladimir Stevanović: ’Belo zlato’ i crna budućnost - koliko koštaju Jadar i Rađevina?


STRANICA KOJA SE ČUJE
 - ZORAN MODLI

PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAM , JUTJUBTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac https://ckkg.org.rs/%d1%81%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%b4%d1%9a%d0%b0/ http://vrabac.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://joakimfest.rs/ http://www.nbkg.rs/index.html https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://telok.org/partneri-udruzenja/ https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/aleksandra.n.tasic https://sveoarheologiji.com/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html