Kompanija Rio Tinto je saopštila da je usled kašnjenja u ishodovanju odobrenja za eksploataciono polje revidirala dinamiku realizacije Projekta "Jadar".
Na osnovu trenutnih procena i pod uslovom da se ishoduju sva relevantna odobrenja i dozvole, očekuje se da prva komercijalna proizvodnja bude najranije 2027. godine, navodi se u saopštenju Rio Tinta i podseća da je prethodni planirani rok bio 2026. godina.
ARHIVA PPNS BRNABIĆ: LIČNO ĆU SE UKLJUČITI U REALIZACIJU PROJEKTA (2018); RIO TINTO NE MORA DA BUDE U SRBIJI (2022)
"Rio Tinto ostaje posvećen razvoju Projekta ’Jadar’ i prepoznaje da u daljem napredovanju projekta moramo slušati i poštovati stavove svih zainteresovanih strana", piše u saopštenju.
Kompanija napominje da će iskoristiti dodatno vreme da nastavi angažovanje sa zajednicom i razjasni sva pitanja u vezi sa potencijalnim uticajem projekta na životnu sredinu.
Dobijanje odobrenja o eksplatacionom polju je, navodi kompanija, neophodan uslov da Rio Tinto formalno podnese Vladi Srbije Studije procene uticaja na životnu sredinu, koje će uključivati javne konsultacije.
ARHIVA PPNS DOK JE PROJEKAT RIO TINTA ZAUSTAVLJEN U BLIZINI FENIKSA, AMBASADOR GODFRI: LITIJUM JE OGROMNA KORIST ZA SRBIJU
Kako se navodi, studije procene uticaja na životnu sredinu ključne su u proceni i definisanju mera za ublažavanje potencijalnih uticaja na životnu sredinu. Izrada Studije izvodljivosti se nastavlja, a završetak se revidira na osnovu ponovo procenjene dinamike realizacije projekta.
"Rio Tinto je posvećen poštovanju najviših ekoloških standarda i razvoju Projekta "Jadar" na održiv način, u skladu sa najboljim međunarodnim praksama i svim važećim zakonima i propisima Republike Srbije i Evropske unije", piše u saopštenju kompanije.
ARHIVA PPNS VUČIĆ O RIO TINTU: ŠTA MISLITE, DA JE NEKO NA LEPE OČI DOBIO ISTRAŽNA PRAVA - BEZ DINARA? DINARA NAM NISU PLATILI!
Snimak ekrana: Rio Tinto
Izvor: RTS, 18. 1. 2022.
IZ ARHIVE PPNS: KVALITET VAZDUHA
APLIKACIJA ’XECO VAZDUH’ NA PORTALU PRVI PRVI NA SKALI
PREPORUKA PPNS
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU