Povodom realizacije projekta "Za čistiji Kragujevac", javnosti su se obratili Ministarstvo zaštite životne sredine i grad Kragujevac.
Objavljujemo saopštenja u celini, u očekivanju odgovora na pitanja koja smo uputili:
- za kojih 12 divljih deponija na teritoriji Kragujevca je konkurisano kod Ministarstva, koji je plan aktivnosti i kada počinju?
- pošto se navodi Metino Brdo, kada će biti sprovedene redovne mere za suzbijanje i uništavanje ambrozije na toj lokaciji, shodno Programu grada? Prema podacima sa aplikacije Iks-eko polen, ambrozija je već prisutna na teritoriji grada, a lokacija iznad ambulante u Čegarskoj je ponovo zarasla
* * *
Grad Kragujevac jedan je od 30 lokalnih samouprava sa kojima je Ministarstvo za zaštitu životne sredine potpisalo ugovore o sufinansiranju projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i sprečavanja nelegalnog deponovanja otpada u 2023. godini.
U ime grada Kragujevca, ugovor je u ministarstvu potpisao Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine.
- Jedan od glavnih prioriteta Grada u proteklom periodu, a sa čime ćemo nastaviti i dalje, je uklanjanje divljih deponija na teritoriji grada Kragujevca i podizanje svesti kod sugrađana o štetnosti odlaganja komunalnog i ostalog otpada na mesta koja nisu predviđena u tu svrhu. Nedozvoljeno odlaganje otpada najčešće je pokraj saobraćajnica, u šumama i koritima reka i potoka. Iako Grad svakodnevno radi na uklanjanju divljih deponija, apelujemo na građane da ne zagađuju životnu sredinu već da je čuvaju kako bismo imali šta da ostavimo budućim pokolenjima, poručio je Nikezić.
Pilot projekat uklanjanja divlje deponije, a potom i pošumljavanja kako bi sprečili ponovno stvaranje otpada, pokrenut je za lokaciju Metino brdo.
ARHIVA PPNS PRVE CRVENOLISNE ŠLJIVE ZASAĐENE NA METINOM BRDU
- Grad Kragujevac je aplicirao kod Ministarstva zaštite životne sredine projektom “Za čistiji Kragujevac” kojim je predviđeno čišćenje 12 najvećih divljih deponija na teritoriji Grada i za ovu namenu je, kazao je Nikezić opredeljeno 1.216.000 dinara.
Inače, u protekle dve godine uklonjeno je 730 divljih deponija ne teritoriji Srbije, a zahvaljujući ugovorima koji su potpisani sa 30 jedinica lokalnih samouprava biće uklonjeno još 170 ovakvih lokacija.
Ministarstvo i lokalne samouprave do 15. septembra očistiće više od 170 divljih deponija
Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović potpisala je sa predstavnicima 30 lokalnih samouprava u Srbiji ugovore o sufinansiranju projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i sprečavanja nelegalnog deponovanja otpada u 2023. godini.
- Ministarstvo nastavlja sa uklanjanjem divljih deponija. Na ovaj način, zajedno sa lokalnim samoupravama, borimo se za čistiju životnu sredinu svih građana, što je strateški cilj Ministarstva i Vlade Republike Srbije. U prethodne dve godine uklonili smo 730 divljih deponija, od oko 3.500 koliko se procenjuje da ih ima u Srbiji, a danas smo potpisali ugovore za čišćenje više od 170 ovakvih lokacija u 30 lokalnih samouprava. Akcija će trajati do 15. septembra, a Ministarstvo je opredelilo 80 miliona dinara, čime će se pokriti 80 odsto troškova, dok ostalih 20 procenata obezbeđuju gradovi i opštine. Mi ćemo obilaziti ove lokacije, da bismo se uverili kako teku radovi i koliko će naša zemlja čistije i lepše izgledati nakon njih, izjavila je ministarka Vujović.
Ona je pozvala lokalne samouprave koje su dobile sredstava na konkursu da se jave Ministarstvu da bi dobile kamere za nadzor, ističući da je izuzetno važno sprečiti ponovno nastajanje nelegalnih smetlišta na očišćenim lokacijama.
IZ ARHIVE PPNS
I MZ BELOŠEVAC ZAINTERESOVANA ZA SUZBIJANJE DIVLJE DEPONIJE NA METINOM BRDU
I MZ NH FILIP KLJAJIĆ ZA VIDEO NADZOR DIVLJIH DEPONIJA
- Na deponiji na Metinom brdu ćemo na zahtev građana postaviti dve kamere i pokušati da identifikujemo osobe koje tu bacaju svoj otpad, kao i one koji pale divlju deponiju, ugrožavajući dimom zdravlje ljudi, a vatrom i samu ambulantu, kaže Nikezić.
SRBIJA ZATRPANA DIVLJIM DEPONIJAMA; NA METINOM BRDU U KRAGUJEVCU OBEĆANI VIDEO NADZOR I KAZNE
- Zato molim opštine i gradove da njihove inspekcije budu stalno na terenu i da kažnjavaju neodgovorne pojedince koji budu odlagali ponovo otpad na tim lokacijama, ali se nadam da se to neće dogditi. Očekujemo od lokalnih samouprava da se i same potrude da očiste divlja smetlišta, a mi ćemo se truditi da kao Ministarstvo i Vlada Srbije gradimo neophodnu zelenu infrastrukturu. Već širom Srbije kreće izgradnja regionalnih i reciklažnih centara i transfer stanica, a onda nas očekuje zatvaranje nesanitarnih deponija, koje su korišćene prethodnih 30-40 godina, izjavila je ministarka Vujović.
Sredstva na Javnom konkursu Ministarstva dobili su: Nova Varoš, Vršac, Užice, Sombor, Velika Plana, Žabalj, Kladovo, Kruševac, Arilje, Tutin, Bački Petrovac, Plandište, Žitište, Novi Sad, Ražanj, Lebane, Lazarevac, Obrenovac, Niš, Senta, Merošina, Aleksinac, Odžaci, Kula, Prijepolje, Vladimirci, Bela Palanka, Svrljig, Kragujevac i Bačka Palanka.
Izvori: Grad Kragujevac; Ministarstvo ZŽS, 6. 7. 2023.
IZ ARHIVE PPNS OSNOVNA ISTRAŽIVANJA LITIJUMA I SVA PRIMENJENA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA NISU DOZVOLJENA PROGRAMOM ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE U KRAGUJEVCU OD 2023-2033
PREPORUKA - EKSKLUZIVNO NA PPNS SANU: PROMOCIJA ZBORNIKA "PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO?" (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0