Nadam se da ste prošle nedelje pročitali par korisnih saveta za pripremanje i serviranje hrane, zahvaljujući kojima možete uneti više hranljivih i zaštitnih materija. Ako niste, dobro bi bilo da pročitate tekst "Pravilno i hranljivo" pošto ove nedelje nastavljamo sa korisnim savetima.
1. Seckani beli luk odmah dodajete u jelo?
Verovali ili ne, pogrešićete ako seckani beli luk ne ostavite malo da "odmori". Beli luk sadrži prekursore alicina, jednog od najmoćnijih antioksidanasa u biljnom svetu. Mnoga istraživanja su rađena da bi se istražio uticaj alicina na slobodne radikale, i pokazala su da ih neutrališe brže od bilo koje druge supstance. Kako ga beli luk zapravo ne sadrži, već sadrži njegove prekursore, neophodno ga je iseckati i ostaviti da odstoji kako bi se alicin oslobodio. Na žalost, visoka temperatura za samo dva minuta uništava alicin u luku, pa moramo da koristimo razne trikove kako bismo iskoristili ono što je u njemu najkorisnije. Dakle, iseckate sitno beli luk, ili još bolje, izgnječite ga presom, i ostavite da odstoji 10 minuta. Za to vreme dovršite jelo koje pripremate, a beli luk dodajte na kraju, skoro pred samo serviranje. U kuvanom toplom jelu alicin će se duže održati. Beli luk je svakako najbolje jesti u divnim salatama od paprika, cvekle, krastavca, ili kako god vi volite da ga pripremate.
2. Odbacujete delove povrća koje možete iskoristiti?
Pretpostavljam da većina ljudi ljušti i odseća delove povrća i voća kada ih čisti, a ni ne sluti da se možda baš u ovim delovima nalazi najviše korisnih sastojaka. Na primer, zeleni listovi mladog luka i praziluka sadrže mnogo više hranljivih sastojaka od belog dela, a mnogi ih ne vole i odbacuju. Takođe, ako se sećate priče o cvekli, njeni listovi koje gotovo svi odbacujemo, sadrže više hranljivih sastojaka od korena. Za jabuke sigurno svi znate, najviše antioksidanasa se nalazi u kori katehini, procijanidini, ploridizin), a čak i kora šargarepe može da se koristi upravo iz istog razloga. Još jedan zanimljiv podatak - beli deo lubenice koji se nalazi ispod kore a koji svi bacamo, sadrži citrulin koji se u našin bubrezima pretvara u arginin, vrlo korisnu aminokiselinu. Ni semenke lubenice ne bi trebali da odbacujemo jer sadrže gvožđe, cink i mnogo vlakana.
Naravno, povrće ljuštimo i čistimo jer se plašimo nečistoće i pesticida. Ukoliko ste u mogućnosti da kupite ili nabavite namirnice koje su organski gajene, ili ih je uzgajao neko u koga imate poverenja (baka, mama), opustite se i povrće samo dobro operite pod jakim mlazom vode.
3. Uglavnom jedete vruć krompir?
Krompir retko preporučujem i koristim u obrocima. Neke nadima, ima dosta skorba, visok glikemijski indeks i zaista brzo podiže nivo šećera u krvi nakon obroka. Među mojim receptima možete naći recept za krompir salatu, jer jedino dobro ohlađen kuvani krompir sadrži skrob u obliku koji se sporije vari i nema visoke postprandijalne glikemije. Da biste postigli ovaj efekat, krompir skuvajte danas, i luk iseckajte danas, sjedinite salatu, ostavite je u frižideru 24 časa i u njoj uživajte sutra.
4. Seckate šargarepu pre jela?
Znam da su jela ukusnija kada se seckani luk i šargarepa dobro prodinstaju zajedno, ali pokušajte da odolite tom kulinarskom pravilu, ako želite da iskoristite hranljive sastojke iz ovog povrća.Takođe, kao i paradajz koji smo pominjali prošle nedelje, i šargarepa je korisnija kad se termički obradi jer je sadržaj karotena u kuvanoj šargarepi veći nego pre kuvanja.
5. Koristite samo cvetove brokolija?
Moram da priznam da ovo ja radim, i to uglavnom zato što retko na pijacama nađem savršen brokoli, pa uglavnom koristim smrznute cvetove. O brokoliju smo već pričali, možda ne bi bilo loše da se podsetimo koliko je ova supernamirnica zdrava. Na žalost, i brokoli je veoma osetljiv, i već par dana nakon branja, sadržaj hranljivih materija u njemu je manji. Kada se još iseku i koriste samo cvetovi, onda zaista gubimo mnogo. Dakle, najbolje da kupujete ceo i svež brokoli, i iskoristite sve njegove delove.
I ovaj put smo naučili nešto novo i korisno što može poboljšati nutritivnu vrednost naših obroka, a ja ću se potruditi da pripremim još korisnih saveta.
* * *
Za posetioce portala PPNS: slobodni ste da pošaljete pitanja o ishrani na mejl minavb@gmail.com, rado ću poslati odgovore. Pitajte slobodno, pitajte sve i pitajte stalno, jer svako vaše pitanje, ma koliko lično bilo, drugima može da bude primer kako da pronađu svoj put za bolji osećaj u životu.
Komentara: 0