- Kad odgovaraju na anketna pitanja zašto kupuju halal proizvode, kažu da je to zato što ih smatraju proverenim i kvalitetnim. GMO proizvodi ne mogu da imaju halal sertifikat, ukazao je Tandir.
- Koleginica Šurlan Momirović je hotimično, ili slučajno, jasno podelila "svet" na globaliste, pobornike GMO i na one koji su protiv GMO, dakle "antiglobalisti", a još su i "agresivni" i ne daju "jadnim globalistima" i pobornicima GMO ni da slobodno iznesu svoje mišljenje!!!
E, tu se mi i Gordana razlikujemo i to je suština naše razlike. Osnovna razlika nije u tome ko je za, a ko protiv GMO, nego ko je globalista, a ko anti-globalista.
To je pitanje svih pitanja, a ne da li je GMO "zdravstveno bezbedna hrana" ili nije!!!
Tu je i zamena teza da su eto globalisti nevina jagnjad, koju plaše i maltretiraju agresivni antiglobalisti. Još će da ispadne da su antiglobalisti bombardovali globaliste, a ne obrnuto!
- Studije koje tvrde da je GMO hrana bezbedna su uglavnom naručena istraživanja.
- Osnovna smernica je Direktiva 2001/18/EK, član 23, kojim se dozvoljava državama članicama EU da privremeno, sa periodičnim proverama izmene stanja i mogućnošću obnavljanja odluke, na više godina zabrane korišćenje i/ili promet GMO i GM proizvoda na svojoj teritoriji na osnovu realne opasnosti po ljudsko zdravlje i očuvanje životne sredine. Razlozi eventualne zabrane gajenja i prometa GMO i GM proizvoda su prošireni i preciznije definisani aktima P7_TA(2011)0314, tj. 2013/C 33 E/38, Direktiva (EU) 2015/412 i daljim predlozima o mogućnostima država članica da zabrane ili ograniče gajenje GMO -P8_TA(2015)0004. Deo objašnjenja razloga dopune Direktive 2001/18/EK je vrlo indikativan i u originalu glasi „taking into account, in accordance with Annex II to Directive 2001/18/EC, the direct, indirect, immediate and delayed effects, as well as the cumulative long-term effects of GMOs on human health and the environment“, odnosno u prevodu „uzimajući u obzir, a u skladu sa Dodatkom II Direktive 2001/18/EK, neposredne i posredne, trenutne i odložene uticaje, kao i dugoročne uticaje GMO na zdravlje ljudi i životnu sredinu". Prema tome i EU uzima u obzir negativne uticaje GMO, ne dovodeći ih u pitanje, odnosno ne isključujući ih kao mogućnost. Zašto bi to, onda, uradili Srbi?
Komentara: 0