KIKINDA - Jedan od problema sa kojim se poljoprivrednici na severu Banata susreću jeste i eventualno donošenje uredbe Ministarstva poljoprivrede o dozvoljenom prometu genetski modifikovanih organizama kroz našu zemlju. S druge strane, u resornom Ministarstvu navode da će se ova regulativa još jednom preispitati.
Jedan od prioriteta republičke vlade jeste ulazak Srbije u Svetsku trgovinsku organizaciju. Međutim, da bi se priključila ovoj instituciji, država mora da, između ostalog, donese i Uredbu o prometu genetski modifikovane hrane kroz našu zemlju.
Iako je u resornom Ministarstvu rečeno da će se ova regulativa još jednom preispitati, poljoprivrednici sa nezadovoljstvom iščekuju epilog.
„Poljoprivrednici iz kikindske opštine, generalno, nisu za tu priču, gledano sa komercijalne strane, jer smatramo da proizvodimo veoma dobru robu i želimo da je na bilo koji način i zaštitimo", ističe Nikola Filipović, predsednik udruženja „Banatska lenija" iz Kikinde.
Jedno je evidentno, ovakve odluke mogu da stvore problem među poljoprivrednicima, jer će se pobuniti zbog toga što će biti dozvoljen promet i plasman nečega što je zabranjeno da se proizvodi.
„Organska proizvodnja je mnogo zdravija, što su stručnjaci u više navrata i dokazali. Sećam se da je pre nekoliko godina u Vojvodini bilo organizovano masovno uništavanje genetski modifikovane soje, dakle ako nije valjalo ni tada, verovatno ne valja ni sada, kaže Željko Kurunci, poljoprivrednik iz Kikinde.
U našoj zemlji su, poređenja radi, predstavnici 127 opština i gradova(ispr. PPNS) izglasali Deklaraciju protiv uvoza, uzgoja, prerade i prometa genetski modifikovanih organizama.
U Ministarstvu poljoprivrede za sada imaju jedinstven stav - da se neće dozvoliti gajenje genetski modifikovanih biljaka i upotreba genetički modifikovane hrane za ishranu ljudi.
Komentara: 0