Spajanje kineske državne agrohemijske kompanije Kem Čajna i švajcarskog proizvođača genetski modifikovanih semena Singente, u vrednosti od 43 milijarde dolara, trebalo bi da pretvori Kinu u biotehnološkog giganta
Spajanje kineske državne agrohemijske kompanije Kem Čajna i švajcarskog proizvođača genetski modifikovanih semena Singente, u vrednosti od 43 milijarde dolara, trebalo bi da pretvori Kinu u biotehnološkog giganta, ocenjuju stručnjaci.
Sporazum o spajanju dve kompanije su u proteklih nekoliko nedelja odobrile vlasti Evropske unije i SAD, a kada se transakcija zaključi, to će biti najveća akvizicija ikada jedne kineske kompanije u inostranstvu, piše Raša tudej.
Ujedinjenje dve kompanije će, takođe, omogućiti da se celokupna poljoprivredna moć skoncentriše u rukama tri države - SAD, Nemačke i Kine.
Kako ocenjuju stručnjaci, buduća akvizicija je prilika za Kinu da preuzme vrednu tehnologiju proizvodnje semena kako bi nahranila svoju populaciju od 1,3 milijardi ljudi.
Kina se u velikoj meri oslanja na uvoz hrane, a vodeći je uvoznik soje i sedmi najveći uvoznik kukuruza na svetu.
Dogovoru se snažno protive domaće organizacije i udruženja koja se bore protiv GMO. Posebno jer je zemlju zadesilo nekoliko skandala, među kojima je i onaj sa zaraženim mlekom.
Peking ima u planu da odvoji ogromne svote za rast poljoprivrede, a videćemo koliko će ova akvizicija pomoći u tome.
U Republici Srbiji aktuelno je 139 deklaracija protiv genetički modifikovanih organizama (GMO) na teritorijama gradova i opština. Usvajane su od Čačka 30. januara 2013. godine do Sjenice 20. decembra 2016. godine. Na portalu PPNS podeljene su u dve grupe:
GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE SA USVOJENIM DEKLARACIJAMA PROTIV GENETIČKI MODIFIKOVANIH ORGANIZAMA (135)
DEKLARACIJE DRUŠTAVA I ORGANIZACIJA (4)
Tekst Deklaracije o GMO su jednoglasno usvojili odbornici u 135 opština i gradova ili 80% od ukupno 169 gradova i opština u Srbiji - bez podataka za Kosovo i Metohiju.
U 135 opština i gradova koji čine sadašnju SRBIJU BEZ GMO se nalazi:
77,2% ukupne teritorije Srbije
84,5% ukupnog stanovništva u 2014. godini
75,3% poljoprivrednog zemljišta, 72,2% oranica, 80,4% livada i pašnjaka i 86,4% voćnjaka i vinograda - po Popisu 2012. godine
Napomena: grbovi gradova i opština u ovom dokumentu sadrže linkove koji vode do zasebno predstavljenih deklaracija
Za ostatak teritorije naše države gde još uvek nema zvaničnog dokumenta lokalne samouprave protiv genetički modifikovanih organizama, evo predloga Deklaracije Mi ne želimo GMO na našoj teritoriji!, usvojene u većini gradova i opština. Autor je prof. dr Miladin M. Ševarlić.
Ukoliko imate nove podatke iz navedenih opština i gradova Srbije, a naročito ako znate da postoje usvojene Deklaracije protiv GMO na našoj teritoriji koje ovde nisu predstavljene, molimo vas da nas kontaktirate služeći se formom na portalu PPNS. Unapred hvala za trud.
SRBIJA BEZ GMO - GMO-FREE SERBIA
Hol Skupštine Srbije, 18. oktobar 2016. - prvo nacionalno predstavljanje mape i logotipa Srbija bez GMO
Izvor: Narodna skupština Republike Srbije
OPŠTINE I REGIONI U REPUBLICI SRBIJI, 2015 - REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU
Komentara: 0