Simfonijski orkestar Kragujevca, iako još zvanično nije osnovan, prvi nastup imaće 6. maja, na Dan grada, kada će na bini pod otvorenim nebom, u Pešačkoj zoni, nastupiti oko 70 članova tog orkestra.
KRAGUJEVAC - Simfonijski orkestar Kragujevca, iako još zvanično nije osnovan, prvi nastup imaće 6. maja, na Dan grada, kada će na bini pod otvorenim nebom, u Pešačkoj zoni, nastupiti oko 70 članova tog orkestra.
Profesor Filološko umetničkog fakulteta (FILUM) u Kragujevcu Vojislav Spasić Tanjugu je izjavio "da će program biti prihvatljiv za sve one koji se razumeju u muziku, kao i za one koji se ne razumeju". "Nekima će ovo biti poznato iz crtanih filmova, drugima iz reklama. Trudili smo se da program prilagodimo svima, da bude što prijemčiviji, i da svi budu zadovoljni i srećni što ćemo konačno imati Simfonijski orkestar", rekao je Spasić.
Na koncertu, pod dirigentskom palicom Aleksandra Spasića i Marka Nešića biće izvedena, između ostalog, dela Bramsa i Štrausa a, kako je naveo Spasić, biće i pevačkog dela, jer će nastupiti i studenti solo pevanja i diplomirani solo pevači.
"Napravili smo jedan lep odabir. Koncert će trajati oko sat vremena i potrudićemo se da ne budemo dosadni, nego da fali još makar malo koncerta", rekao je Spasić.
Spasić, koji je i jedan od inicijatora osnivanja Simfonijskg orkestra, naglašava da su njegovi sadašnji članovi učenici, studenti i profesori, i ocenjuje da Kragujevac zaslužuje da ima takav orkestar.
"Kragujevac ima tu snagu za pokretanje i realizovanje ovakve inicijative jer poseduje fenomalan kadar, i akademski i studentski i profesorski. Gre’ota je da jedan univerzitetski grad, koji ima sjajnu tradiciju u svakom mogućem smislu, nema simfonijski orkestar i operu", ocenio je Spasić.
Među inicijatorima osnivanja Simfonijskog orkestra je i profesor FILUM-a Radomir Tomić koji je Tanjugu rekao da bi orkestar trebalo zvanično da bude formiran pri tom fakultetu, kao i da u toj ideji imaju i podršku gradske vlasti.
"Imamo pozitivne signale da će čelnici grada pomoći orkestar, čiji će članovi biti nove mlade snage, studenti i nastavnici, a pravu podršku tek ćemo dobiti i od fakulteta", naveo je Tomić. On ocenjuje da bi postojanje gradskog kamernog hora "Šlezinger" i sada Simofonijskog orkestra, kao i Opere u budućnosti, trebalo da muzičku kulturu i druge segmente te umetnosti u Kragujevcu, podignu na mnogo viši nivo.
"Sastav orkestra govori da ćemo nastojati da ujedinimo snage regiona, da tu budu prisutni povremeno a možda i često, orkestranti, muzičari iz Niša, Kraljeva i Čačka i drugih gradova, sa kojima sarađujemo", rekao je Tomić. Simfonijski orkestar je istovremeno, istakao je on, i nada svim mladim muzičarima koji završavaju fakultete, jer ne mogu svi da dobiju radno mesto u školama, da se bave pedagoškim radom.
"Sada će imati mogućnost da aktivno koncertiraju i da im to bude izvor egzistencije. Dobijaju šansu da doprinesu i gradu i sredini, i da budu u tom društvenom sistemu", rekao je Tomić.
Komentara: 0