Kragujevačka galerija "Rima" priredila je 11. septembra celovečernji program posvećen slikaru Đorđu Ivačkoviću (1930-2012). U svečanoj sali Prve kragujevačke gimnazije najpre je predstavljena knjiga posvećena ovom umetniku, a potom je u "Riminom" galerijskom prostoru otvorena i izložba Ivačkovićevih slika.
- Nakon više od dve godine istraživanja, ovoga leta iz štampe je izašla obimna monografija posvećena životu i stvaralaštvu Đorđa Ivačkovića - jednog od najznačajnijih slikara apstrakcije sa ovih prostora. Galerija "Rima", kao izdavač i rukovodilac ovog poduhvata, imala je želju da najširoj publici predoči značaj Ivačkovićevog opusa za srpsku, ali i francusku umetnost 20. veka, kao i da stručnu javnost konačno obraduje jednom sveobuhvatnom i ozbiljnom monografskom studijom o ovom uvaženom slikaru - kažu iz galerije "Rima".
Monografije koja ozbiljno preispituje Ivačkovićeve pozicije u kontekstima likovnih scena Beograda i Pariza, Srbije odnosno Jugoslavije i Francuske, temelji se na bogatom dokumentarnom i likovnom materijalu iz umetnikove zaostavštine, ali i na saradnji sa umetnikovom porodicom, Muzejom savremene umetnosti u Beogradu i brojnim kolekcionarima.
Autori centralnih tekstova, Ješa Denegri i Nevena Martinović, razmatraju genezu i razvoj Ivačkovićevog opusa, pružajući mnoštvo, do sada malo poznatih podataka, dajući i nove poglede na Ivačkovićevo stvaralaštvo.
Denegri razvija tezu Ivačkovićevog aktivnog praćenja promena na sveobuhvatnoj likovnoj sceni, pre svega Pariza i Evrope, te preispitivnja mogućnosti novih tendencija u slikarstvu u okvirima njegovog "čistog" slikarstva zbog čega se njegovo delo kroz decenije stvaralaštva s pravom moglo nazvati savremenim.
Nevena Martinović pak prolazi kroz hronologiju Ivačkovićeve uspešne slikarske karijere, prateći trajnu vezu između umetnikove ljubavi prema slikarstvu i džezu.
- Čitaocima će svakako biti dragoceno da se upoznaju sa Ivačkovićem "lično" kroz pet najvažnijih intervjua koje je za života dao na srpskom i francuskom jeziku, a koji su sakupljeni i zajedno objavljeni u knjizi. Posebno objektivnu dimenziju čitavoj knjizi daju re-objavljeni i na srpski prevedeni tekstovi koje su eminentni francuski likovni kritičari posvetili Ivačkoviću (Budaj, Šalimo, Gotje, Kaban) - dodaju iz "Rime".
Na blizu 400 strana, monografija sadrži preko 200 reprodukcija Ivačkovićevih slika i radova na papiru, ali i izuzetno veliki broj dokumentarnih fotografija.
Kako je Ivačković svoju umetničku karijeru izgradio u Francuskoj i najveće profesionalne uspehe postigao u Parizu, monografija je u celosti prevedena na francuski jezik i već je pronašla svoj put do pariskih kulturnih krugova.
Na promociji u Kragujevcu pored autora govorila je i Irina Subotić, kao jedan od recenzenata knjige.
* * *
IZLOŽBA IVAČKOVIĆEVIH SLIKA IZ PRVE PARISKE DECENIJE
Izložba Ivačkovićevih slika otvorena je 11. septembra u galeriji "Rima". Na izložbi Ivačkovićevih slika u galeriji "Rima" izložene su slike velikih formata koje su nastale u periodu između 1963-1972, kada je Ivačković postizao prve uspehe u Parizu i počeo da se pojavljuje na jugoslovenskoj likovnoj sceni.
Slike iz 1963. godine daju jasan uvid u Ivačkovićeva polazišta - snažni tamni grafizam, naglašena gestualnost i fizički odnos prema slici, koji je preuzeo od svojih uzora poput Matjea, Sulaža, Hartunga, Klajna...
U postavku je uključena slika sa njegove druge samostalne izložbe priređene 1967. u pariskoj galeriji "Cimaise Bonaparte", danas uglednoj galeriji "Daniel Templon".
- Kuriozitet izložbe su tri remek-dela velikog formata (170x160cm), nastala u istom danu, koja će dati najbolji uvid u umetnikov procesa rada. Period nastanka ovih slika snažno je povezan sa Ivačkovićevim interesovanjem za džez muziku i učešćima na pariskim izložbama inspirisanim džezom o čemu u katalogu izložbe piše autor predgovora Nevena Martinović - kažu iz galerije "Rima".
Postavka se može pogledati do 13. oktobra.
Galerija "Rima" planira i beogradsku promociju monografije početkom oktobra, kao i izložbe Ivačkovićevih radova u Novom Sadu i Beogradu.
O UMETNIKU
Rođen u Horgošu (1930), Ivačković je završio Mešovitu gimnaziju u Novom Sadu (1948) i Arhitektonski fakultet u Beogradu (1955).
Od detinjstva je svirao klavir i bio muzički obrazovan, a tokom studija njegovo interesovanje u sferi muzike okreće se ka džezu koji će čitavog života ostati njegova velika ljubav. Nakon odsluženja vojnog roka (1956) odlučuje da se posveti slikarstvu kao svom životnom pozivu, te putuje po Evropi kako bi se upoznao sa savremenim tendencijama u likovnim umetnostima.
Iz Beograda se krajem 1961. trajno seli u Pariz gde će nastati njegov gotovo celokupan stvaralački opus.
Prvu samostalnu izložbu priređuje 1963. u Parizu, a svoju prvu samostalnu izložbu u rodnoj zemlji priređuje 1971. u Beogradu.
Tokom sedamdesetih godina 20. veka, paralelno sa izlagačkom aktivnošću u Francuskoj, Ivačković učestvuje na najznačajnijim likovnim smotrama u Jugoslaviji, njegove slike ulaze u zbirku Muzeja savremene umetnosti u Beogradu i postaju deo putujućih izložbi kojima se Jugoslavija predstavlja u svetu.
Osma i deveta decenija 20. veka su period Ivačkovićeve stvaralačke zrelosti kada najviše slika, a od sredine devedesetih godina Ivačković sve ređe izlaže i manje slika.
Poslednju samostalnu izložbu u Parizu održava 1997, a poslednju samostalnu izložbu u Srbiji priredio je u galeriji “Rima” u Kragujevcu 2011.
Izvor: Blic (adaptacija teksta PPNS)
GALERIJA RIMA: SAJT, FB STRANA
PPNS/KG VODIČ
Komentara: 0