Ustanova Spomen-park "Kragujevački oktobar" i ove godine obeležava godišnjicu streljanja naših sugrađana 19, 20. i 21. oktobra 1941. godine svojim tradicionalnim manifestacijama.
Оd 11 časova u nedelju 21. oktobra, komemorativno-umetničkа manifestacijа "Veliki školski čas" tradicionalno se održava u Memorijalnom parku, ispred spomenika "Streljanim đacima i profesorima".
Na ovogodišnjoj manifestaciji biće izveden adaptiran tekst iz poeme "Nisam kriv što sam živ" autora Đorđa Milosavljevića.
Rediteljka predstave je Slađana Kilibarda.
Dramski umetnici koji učestvuju u predstavi su: Marko Baćović, Miodrag Pejković, Miloš Krstović, Matija Ristić, Marija Rakočević, Bogdan Milojević, Čedomir Štajn i Mladen Knežević.
Muzika: Dragoslav Tanasković
Izvođači: Hor SKC, Kragujevačko pevačko društvo, Lenka Stojčević
Kostimograf: Jelena Janjatović
Pogovor
Večno kruženje krivice, metamorfoze zla, nesrećni slučajevi okolnosti, peripetije u čoveku i pitanje odluke, odnosno odabira "prave" strane u ratnom sukobu. Sve to čini kovitlac misli koji naseljava i "tereti" dramu Đorđa Milosavljevića.
Trodelni dramski tekst je postavljen u tri vremena sa dekadnim razmacima (1941, 1991. i 2001), sa vršnjacima koji obrazuju dva trougla dramskih lica: jedan se odnosi na preživele u šumaričkom pogromu a drugi na mlade koji su uključeni u obeležavanje 50. godišnjice stradanja. Prefomativ pisanja kao čuvanja stradanja od zaborava, od "letalnog okeana", Milosavljević je dodatno faktografski učvrstio postavljajući glumca Miju Aleksića (1923-1995) za jednog od protagonista zbivanja na kragujevačkom stratištu. Dan 21. oktobar vezan je vremenska tačka prošlosti i sadašnjosti u dramskom tekstu.
Jednostavnost i preglednost Milosavljevićeve drame vodi nas kroz klasične etape dramske radnje i saopštava nam razloge ponovnog okupljanja svedoka oktobarskog streljanja, njihove nemire i samoislednička progranjanja, ali i tačku gledanja na sadržaj Velikog školskog časa iz ugla omladine s kraja XX veka. Dramaturg postavlja u jukstapoziciju smrt i život: streljane/pošteđene, mlade/predsmrtne, mrtve koji žive u sećanjima i preživele koji se čitav život krivicom samosahranjuju.
Zapitanost da li demon rata danas i dalje miruje, nakon proživljavanja (teksta) drame Đorđa Milosavljevića, možemo razrešiti odgovorom da sitcanje životne filozofije znači učenje o umiranju od onih koji nisu imali izbora. Periodično a konstantno vraćanje istom, vraća nas nama samima. Takva zarobljenost u istorijskom pamćenju uvek nas iznova i svaki put drugačije potencijalno oslobađa od neke nove istorijske nepoznanice i neobjašnjive dezorijentisanosti u njoj.
Dr Vladimir B. Perić
U subotu 20. oktobra manifestacija Bdenje počinje u 19 časova otvaranjem dokumentarne izložbe Kristine Jorgić "Susedi kojih više nema: stradanje Roma u Kragujevcu oktobra 1941. godine". Posle izložbe, od 20 časova je promocija dramskog teksta Đorđa Milosavljevića "Nisam kriv što sam živ". Na promociji će govoriti Vladimir B. Perić i autor drame. Od 20 časova i 30 minuta počinje koncert u okviru manifestacije Oktoh na kome učestvuju Gradski kamerni hor Liceum, Kragujevačko pevačko društvo i SKC.
Iz arhive
VELIKI ŠKOLSKI ČAS 2017: IGRE BROJEVA - MIRKO DEMIĆ
Adaptacija Branislav Pipović i Marko Misirača Reditelj Marko Misirača Scenograf Boris Maksimović Kompozitor Branislav Pipović Kostimograf Dragica Ilić Pomoćnik reditelja Saša Pilipović
Komentara: 0