Aleksandra Ninković-Tašić: Podržite portal Prviprvinaskali.com
Kragujevac je jedna od prvih lokalnih samouprava čije su se četiri nove eUsluge našle na portalu eUprave. Zahvaljujući podršci Vlade Švajcarske kroz program Swiss PRO i u saradnji sa Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu, građani Kragujevca sada mogu da koriste nove elektronske usluge.
- Građanima Kragujevca i privredi možemo da ponudimo četiri nove usluge: izdavanje informacija o lokaciji, naknada zarade za vreme porodiljskog odsustva, primedba na odluku o izradi planskog dokumenta u toku ranog javnog uvida i primedba na nacrt planskog dokumenta u toku javnog uvida, rekla je Sanja Tucaković članica Gradskog veća za lokalnu samoupravu. Pored tih usluga, nezavisno od programa Swiss PRO građanima možemo da ponudimo prijavljivanje svih problema na teritoriji grada uz pomoć aplikacije eKGrađanin, koja može besplatno da se preuzme na Google Play-u. Građani mogu da izberu kategoriju, fotografišu problem i prijavu dostave nadležnoj upravi.
Dostavljanjem zahteva putem eUprave štedimo vreme i novac, kako građanima i privredi, tako i lokalnoj samoupravi. Smanjuje se mogućnost korupcije, povećava se učešće građana u planiranju razvoja grada, a takođe veoma je važno što izbacivanjem papira iz upotrebe štedimo naše šume i čuvamo naše blago.
Kada je reč o korišćenju elektronskih usluga, veoma smo zadovoljni. Oko 80 posto privrednika i preduzetnika koristi eUsluge, ali što se tiče građana još uvek ih ne koriste u dovoljnoj meri, istakla je Sanja Tucaković i pozvala građane Kragujevca da svoja prava ostvaruju putem elektronske usluge. Potrebno je samo da otvore elektronsko sanduče na portalu eUprave i sve zahteve koje imaju prema gradu podnesu putem eUprave, a rešenje će im stići u elektronsko sanduče. Korišćenjem ove usluge i građanima i Gradskoj upravi u svakom trenutku je dostupan status poslatih elektronskih rešenja i dokumenta.
Inače, građani za sada najviše koriste usluge eVrtića, pristupaju izvodima iz matične knjige rođenih, umrlih i venčanih, zahtevima za državljanstvo i poreskim prijavama.
Unapređenjem efikasnosti rada lokalne samouprave građanima je omogućeno da brzo i lako, bez čekanja u redovima i dodatnih troškova pristupe javnim uslugama koje su u nadležnosti lokalne samouprave i ostvare određena prava.
Kragujevčanima su najviše smetale divlje deponije i toplana
U prvih dvadesetak dana koliko postoji Ekološki informacioni sistem putem koga građani mogu da prijavljuju ekološke probleme sa kojima se susreću u svojoj zajednici, Kragujevčanima su najviše smetale divlje deponije i toplana. Sistem funkcioniše tako što administratori Operativnog centra Ministarstva za zaštitu životne sredine prikupljaju informacije sa terena koje dobijaju od građana iz cele Srbije, a potom ih prosleđuju nadležnim inspekcijskim službama u lokalnim samoupravama.
- Benefit od ovoga će imati kako sami građani tako i grad Kragujevac. Grad Kragujevac ima tri ekološka inspektora što je malo za grad ove veličine, tako da očekujem da nam i građani pomognu tako što čim uoče neki ekološki problem, proslede putem ove aplikacije resornom ministarstvu, a ministarstvo nama, kako bi ekološki inspektori mogli odmah da postupe po prijavi i izađu na teren. Mi smo dobili već prve prijave i očistili smo divlju deponiju na Metinom brdu kod Doma zdravlja Bresnica, ali nažalost, koliko imam informaciju, građani opet odlažu smeće na tom mestu.
Drugi veliki problem u našem gradu je zagađenje vazduha koje najvećim delom potiče od gradske toplane, ali rešavanje tog problema je u toku, kao što je poznato, od naredne grejne sezone kragujevačka Energetika će umesto kotlova na ugalj koristiti kotlove na gas – kaže Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine.
ARHIVA PPNS U KRAGUJEVCU JAVNO RASPRAVLJANO O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU REKONSTRUKCIJE KOTLARNICE ENERGETIKE
Uočene probleme građani mogu da prijave putem mobilne i veb aplikacije gReact (Green Reaction), koja može besplatno da se preuzme na Google Play-u ili APP Store, slanjem SMS ili MMS poruka na 066-5555-001 ili telefonskim pozivom Kontakt centra Ministarstva za zaštitu životne sredine na broj 0800-003-003, radnim danima od 7.30 do 15.30 časova.
- Kada stigne prijava građanina, bilo da je upućena preko Operativnog centra Ministarstva ili direktno, inspektori za zaštitu životne sredine postupaju tako što obiđu predmetnu lokaciju, utvrde činjenično stanje, i nalože mere za otklanjanje nepravilnosti u određenom roku. U zavisnosti od toga kakav je problem, nekada taj rok za rešavanje i otklanjanje nepravilnosti može da bude osam dana, ali ako je problem složeniji i ako se postupa u skladu sa rokovima koji su definisani Zakonom o upravnom postupku, onda je taj rok znatno duži – objašnjava Maja Ranković, inspektor za zaštitu životne sredine i turizam grada Kragujevca.
Sistem je veoma značajan jer omogućava da se, zajedno sa građanima, efikasnije pristupi mapiranju i rešavanju ekoloških problema u Srbiji.
Izvor: Grad Kragujevac
PREPORUKA PPNS
SANU: PROJEKAT JADAR - ŠTA JE POZNATO? (APSTRAKTI I SNIMAK NAUČNOG SKUPA)
ARHIVA PPNS
DREN: EKOLOGIJA
FEBRUAR 2022
JANUAR 2022
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0