Kompanija Ferero pokrenula je reklamnu kampanju u pokušaju da ubedi potrošače da njihovi proizvodi, na čelu sa nutelom, nisu kancerogeni i da su bezbedni.
Proizvođač nutele bori se protiv optužbi da palmino ulje koje koriste u njihovoj čokoladi i kremu od lešnika može da izazove rak.
U maju je evropski organ za kontrolu hrane upozorio da kontaminant koji se nalazi u jestivom obliku može da bude kancerogen. Oni su upozorili da čak i umereno konzumiranje ove supstance može da predstavlja rizik za decu, dodajući da se ni male količine ne mogu smatrati bezbednim.
Palmino ulje nalazi se u stotinama brendova ove kompanije, ali je nutela do sada izazvala najveću buru reakcija kod potrošača. Nekoliko trgovinskih lanaca u Italiji i supermarketa bojkotovali su ove proizvode zbog predostrožnosti.
Kao odgovor na ove optužbe, Ferero je pokrenuo reklamnu kampanju pokušavajući da ubedi kupce da su njihovi proizvodi bezbedni.
Ferero insistira da zadrži palmino ulje u svojim proizvodima, uprkos optužbama da ono nije bezbedno, jer kako kažu, reč je o kvalitetu, ne o ceni.
Ova supstanca se, kako su objasnili, koristi da bi se dobila glatka tekstura, koju je nemoguće postići korišćenjem drugih ulja.
“Pravljenje nutele uz pomoć drugih ulja dovelo bi do zamene originalnog proizvoda, to bi bio korak unazad“, rekao je menadžer nabavke u Fereru.
Ferero bi mogao da koristi suncokretovo ulje, ili ulje repice, ali bi to povećalo troškove pravljenja ovog proizvoda za čak 22 miliona dolara, izračunao je Rojters. U Fereru nisu potvrdili ove podatke, jer nisu bili dostupni za komentar.
Strahovi su nastali jer jedinjenje iz palminog ulja, kada se u obradi zagreva na 200 stepeni Celzijusovih, postaje štetno po bezbednost.
Izvori: Dailymail, Channel News Asia, The Sun, CNN, Metro, Independent, Heavy, Huffington Post, SF Gate
CHEMICALS IN FOOD 2016 - OVERVIEW OF SELECTED DATA COLLECTION (EFSA)
PREPORUKA PPNS
U Republici Srbiji aktuelno je 139 deklaracija protiv genetički modifikovanih organizama (GMO) na teritorijama gradova i opština. Usvajane su od Čačka 30. januara 2013. godine do Sjenice 20. decembra 2016. godine. Na portalu PPNS podeljene su u dve grupe:
GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE SA USVOJENIM DEKLARACIJAMA PROTIV GENETIČKI MODIFIKOVANIH ORGANIZAMA (135)
DEKLARACIJE DRUŠTAVA I ORGANIZACIJA (4)
Tekst Deklaracije o GMO su jednoglasno usvojili odbornici u 135 opština i gradova ili 80% od ukupno 169 gradova i opština u Srbiji - bez podataka za Kosovo i Metohiju.
U 135 opština i gradova koji čine sadašnju SRBIJU BEZ GMO se nalazi:
77,2% ukupne teritorije Srbije
84,5% ukupnog stanovništva u 2014. godini
75,3% poljoprivrednog zemljišta, 72,2% oranica, 80,4% livada i pašnjaka i 86,4% voćnjaka i vinograda - po Popisu 2012. godine
Napomena: grbovi gradova i opština u ovom dokumentu sadrže linkove koji vode do zasebno predstavljenih deklaracija
Za ostatak teritorije naše države gde još uvek nema zvaničnog dokumenta lokalne samouprave protiv genetički modifikovanih organizama, evo predloga Deklaracije Mi ne želimo GMO na našoj teritoriji!, usvojene u većini gradova i opština. Autor je prof. dr Miladin M. Ševarlić.
Ukoliko imate nove podatke iz navedenih opština i gradova Srbije, a naročito ako znate da postoje usvojene Deklaracije protiv GMO na našoj teritoriji koje ovde nisu predstavljene, molimo vas da nas kontaktirate služeći se formom na portalu PPNS. Unapred hvala za trud.
SRBIJA BEZ GMO - GMO-FREE SERBIA
Hol Skupštine Srbije, 18. oktobar 2016. - prvo nacionalno predstavljanje mape i logotipa Srbija bez GMO
Izvor: Narodna skupština Republike Srbije
OPŠTINE I REGIONI U REPUBLICI SRBIJI, 2015 - REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU
Komentara: 0