Nema života bez sunca, ali život sa njim zahteva oprez. Često slušamo o ozonskom omotaču i rupama koje se šire ili smanjuju - u zavisnosti od ljudskog uticaja. Bečka konvencija i Montrealski sporazum teraju zemlje na ograničeno korišćenje ili potpuno izbacivanje štetnih gasova. Šta radimo sebi i planeti stvarajući efekat staklene bašte; kako izgleda sunčev omotač; da li su kreme sa zaštitnim faktorom podvala farmaceutske industrije, a kako sunce utiče na naše oči?
Toneri su svuda oko nas - štampači, kopiri, faksovi - svuda ih ima. Ono o čemu ne razmišljamo, a veliki je problem, jeste čime štampamo i gde to završava kada ga potrošimo? O tome govori Toni Golja, predsednik Udruženja laser toner reciklera Srbije.
Upravljanje otpadom kod nas je uređeno samo na papiru - zakonom donetim 2009. godine. Kako se tretira opasan medicinski otpad u pojedinim zdravstvenim ustanovama i zašto ne vrede propisi kad ne postoji volja - čućete Ivanu Krgović, predsednicu Udruženja RedAkcija.
Bogat i raznovrstan biodiverzitet nam je dat za džabe, prstom smo mrdnuli utoliko što smo popisali zaštićene vrste, što bi se reklo - piše svašta i na tarabi, pa nije tako. Zašto se ptice nemilice love da zadovolje otmen ukus bogatih suseda i da u restoranu mogu da naruče paštetu od slavujevih jezika? O situaciji i predlozima rešenja, govori ornitolog Voislav Vasić, iz Udruženja Škola za opstanak.
Čekajući vetar- ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Nekoliko puta godišnje izlazi u javnost sa osmišljenim akcijama (npr. dodeljivanje nagrade „Zeleni radio" i diploma „Zeleni list" i „Crni list"), koje doprinose popularnosti emisije i širenju ekološke svesti kod nas. Pored informativnog, magazin Čekajući vetar ima i edukativni karakter. U protekle tri decenije učvrstio je saradnju sa brojnim institucijama i društvenim organizacijama.
Komentara: 0