Životnoj sredini u Srbiji više nije dovoljna zaštita - treba joj odbrana. Tako bi i krovna institucija mogla da se zove Ministarstvo odbrane životne sredine. Ovo nisu rekli ekološki aktivisti, iako upravo to žive, rekao je ministar Goran Trivan. Na skupu u Sremskim Karlovcima predstavnici zelenih udruženja iz čitave Srbije izneli su probleme, predloge i sugestije. Zagađenje vazduha, nedostatak inspektora, uniformisana lica kao "pomoć prijatelja" krivolovcima, donacije u vidu stabala bez korena, odsustvo biologa u zaštićenim područjima, lažirani izveštaji sa lokala o (ne)ulaganju u zaštitu životne sredine, reke koje su "popile" cevi mini hidroelektrana... Bar je rečeno.
U akciji Tražimo zagađivača i zaštitnike životne sredine, svoje predloge za Crni i Zeleni list daće Nenad Bumbić iz Zaštite potrošača i Edib Honić, dopisnik iz Sjenice. Govorićemo i o naplati kesa, od koje životna sredina svakako ima koristi, ali trgovinski lanci mogli bi da učine i više - da od dela zarade zaštite i svoje zaposlene i kupce ulaganjem u papir za fiskalne račune sa smanjenim procentom izuzetno štetnog bisfenola A.
Autorka Ekološkog kalendara Ljiljana Đurović govori o istoimenoj aplikaciji za mobilne telefone, koja svakodnevno može da vas inspiriše, motiviše, oraspoloži i nauči nečemu - danas je, na primer, Dan mačaka.
Autor i voditelj emisije je Aleksandra Vukićević.
PRESLUŠAJ:
Čekajući vetar је ekološki magazin Radio Beograda 2 koji se bavi odnosom čoveka i životne sredine, čoveka i prirode. Emituje se nedeljom od 8 do 10 sati.
Nekoliko puta godišnje izlazi u javnost sa osmišljenim akcijama (npr. dodeljivanje nagrade „Zeleni radio" i diploma „Zeleni list" i „Crni list"), koje doprinose popularnosti emisije i širenju ekološke svesti kod nas. Pored informativnog, magazin Čekajući vetar ima i edukativni karakter. U protekle tri decenije učvrstio je saradnju sa brojnim institucijama i društvenim organizacijama.
Komentara: 0